Komentáø k diskusi na OK_listu ÈRK ve vìci dopisu na ÈTÚ a petice radioamatérù na jeho podporu

 
-----Original Message-----
From: Vladimir Petrzilka [mailto:ok1vpz@seznam.cz]
Sent: Saturday, May 12, 2012 1:32 AM
To: ok_list@crk.cz
Cc: ok_vkv_list@crk.cz
Subject: RE: [ok_list] Podporte zachovani radioamaterskeho provozu v pasmu 10GHz

 

Panove,

ja se pochopitelne nedivim, ze OK1VWK tuhle petici odmita. Nejde mu asi totiz ani tak o vec ochrany radioamaterskeho pasma 10GHz, jako spise o to, aby se negativne vymezil vuci autorum teto petice. Nekterym lidem zkratka ani tak nejde o to, co v tom dopise stoji, jako o to, kdo jej napsal.

Odhodme ted prosim vzajemne animozity a zkusme si to trochu rozebrat. Jako clovek, ktery byl v poslednich dvou letech zodpovedny za provozni oddeleni jednoho telekomunikacniho providera, ktery mel v provozu nekolik stovek P-P zarizeni v pasmu 10GHz, si troufnu rici, ze jsem o te veci uz neco slysel...

V zasade zde jde o konflikt zajmu sesti ruznych skupin. Radioamateri jsou jednou z nich a jejich zajmy znate. Je to nezarusene pasmo 10368 az 10369MHz. Jakykoli provoz v tomto jednom MHz a jeho tesnem sousedstvi je tedy pro ne negativni. Vseobecne akceptovatelne reseni, pri kterem by ostatni uzivatele tohoto pasma dobrovolne vyklidili tento kmitoctovy segment, neexistuje. Jakou tedy maji radioamateri moznost, aby dosahli sveho cile? Pokorne mlcet a soupat nohama, jak navrhuje OK1VWK? Ceho asi v takovem pripade dosahneme? Hadejte... Proto je naopak zapotrebi zvysit hlas a poukazat na nase prava, ktere jsou mimochodem z hlediska platne legislativy prioritni pred provozem komercnich mikrovlnnych linek, provozovanych podle vseobecneho opravneni. A prave zde je mozna cesta, jak je teoreticky mozno dosahnout uspechu - tedy pokud ovsem nebudeme mlcet! Reci o sportovnim charakteru nasi cinnosti samozrejme ostatni zainteresovane strany moc nezajimaji (odkaz na tyhle veci jsou v nasem dopisu jen jistym kulturnim balastem), ale dulezitejsi jsou jine aspekty potencialniho vazneho EMC konfliktu mezi komercnimi provozovateli a radioamaterskou sluzbou (ARS). O tom viz dale.

Podivejme se proto na problem EMC i ocima ostatnich stran tohoto kmitoctoveho konfliktu: stredne velci ISP operatori maji jednotky az desitky (tedy ne tisice) FDD mikrovlnnych linek, provozovanych na (pro nas) citlivych kmitoctech. Pokud se stanovi dostatecne dlouhe prechodne obdobi, nebude jejich preladeni pro ne cinit zasadni problem, protoze stejnou otazku v uplynulem a tomto roce resi (v mnohem vetsim rozsahu) u linek v pasmu 5GHz, kde je situace radove horsi. Problemem techto ISP neni preladeni nejake Alcomy, ale jsou tom male, "garazove" firmy lokalnich ISP, ktere pouzivaji mimoradne levne a casto velmi nekvalitni technologie a pretahuji vetsim ISPkum zakazniky dumpingovymi cenami. A prave techto malych "garazovych" operatoru jsou v OK stovky - a tesi se na extremne levne TDD zarizeni Ubiqity pro pasmo 10GHz, coz neni de facto nic jineho, nez WIFI zarizeni, preklopene do pasma 3cm - se vsim, co s tim souvisi - jak pozitivne (cena za zarizeni je desetkrat nizsi, nez za linku FDD), tak i negativne - nizka spolehlivost, nizsi datova propustnost, horsi odolnost proti ruseni. Nicmene tihle lide (kteri obvykle nejsou schopni od sebe rozeznat pojem Megabit a Megahertz) na extremne levne TDD zarizeni cekaji jak na smilovani, protoze jim (podle jejich nazoru) konecne umozni odejit z precpaneho (a tedy provozne jiz komercne tezko pouzitelneho) pasma 5GHz a zahnojit pasmo nove. Jejich zajmy pochopitelne velice silne podporuje dovozce WIFI technologie, ktery se tesi na uzasny kseft... Tahle (vetsinou cinska) WIFI zarizeni jsou tak levna, ze se neopravuji - pri poruse se proste zahodi a vymeni za nova. Tyhle obchodniky a jejich zajmy znam a jen za posledni rok jsem u nich (pro firmu, kde jsem pracoval) nakoupil zarizeni za vic jak milion Kc. Jsou to silni hraci, ale nikoli hraci nejsilnejsi. Protoze berou praci a zisk dosavadnim vyrobcum FDD technologie, kteri si na trhu vybudovali slusne pozice, je jejich vliv dale zmenseny.

No a potom jsou totiz tady skutecne velci operatori, jako jsou Telefonica (O2), T-Mobile, Ceske radiokomunikace, GTS, Vodafone... Cinnost malych, garazovych ISP operatoru je jim pochopitelne ponekud soli v ocich - podivejme se napriklad jen na situaci trhu sluzeb pripojeni k internetu (zejmena na vesnicich a malych mestech). "Garazovi" ISP se svymi sitemi natahanymi od kominu ke kominu a s 6GHz datovou konektivitou do takovych "zasitovanych" lokalit svymi dumpingovymi cenami sebrali znacnou cast zakazniku Telefonice, ktera s nimi neni schopna ucinne bojovat (cenou a rychlosti pripojeni) svou XDSL technologii a 3G mobilnim internetem. Podibne je to i u T-Mobile CZ a dalsich. A pritom prave nyni CTU dokoncuje vyberove rizeni na prodej licence pro mobilni site 4 generace (LTE). Cena ziskani kmitoctove alokace bude vysoka - radu miliard Kc - a dalsi miliardy tihle operatori budou muset vynalozit na vystavbu site LTE. Aby se takova investice mohla vratit, musi LTE operatori ziskat nove zakazniky, kteri ovsem nyni plati spise malym ISP operatorum. Telefonica jiz male ISP operatory zacala skupovat (do teto doby jich koupila, pokud se nemylim, osm, posledni byl Orbisnet) a pripravuje si tak dostatecne portfolio zakazniku pro svou expanzi se jmenem LTE. Myslite si tedy, ze tihle velci operatori nejak touzi po "zahnojeni" 10GHz pasma levnymi TDD technologiemi, nebo jsou spise na nasi strane, byt je jim osud radioamaterskeho provozu lhostejny? Myslim, ze prave teto situace by mohli radioamateri vyuzit - pokud tedy nebudou pasivne mlcet, jak navrhuje OK1VWK - protoze tihle velci operatori maji docela dobre schopnosti lobbingu a pokud se pasmo 10GHz pro pouziti levnych technologii ponekud priskrti a mali ISP tak budou muset sve mikrovlnne spoje presunout do podstatne drazsich vyssich pasem (bud platit za kmitoctovou alokaci v pasmech 11, 23, 38 atd GHz), nebo za podstatne drazsi (a dosahem omezena) zarizeni pro volna pasma 17 a 71 az 86GHz. Takze tady jsou ti nasi spojenci, jen musime byt schopni s nimi komunikovat a vyuzit spolecnych zajmu... Mlceni nepomuze, je nutno aktivne vyhledavat vhodne lidi, kontakty, umet argumentovat. Prave tady by cinnost CRK mohla velice pomoci! Pokud ovsem budou lide z CRK chtit...

Posledni a de-jure nejdulezitejsi stranou teto hry je CTU. Uvedomte si, ze CTU je predevsim Urad statni spravy. Tedy Urad, ktery ma sve uredniky, kteri nechteji mit zbytecne potize, uredniky, kteri pracuji na naplanovanych ukolech a maji velice limitovany financni budget. jiste chapete, ze nic neni vetsi problem pro urednika statni spravy, nez nutnost resit nepredvidane problemy a navic mit k takove cinnosti limitovany budget. Pokud tedy radioamateri (kteri maji, coby drzitele individualniho povoleni k provozu radiokomunikacnich sluzeb v pasmu 10GHz - navic s podstatne vetsim vyzarenym vykonem, nez komercni datove spoje) pravo prednosti pred datovymi spoji, provozovanymi na zaklade vseobecneho opravneni a pocet techto mikrovlnnych P-P spoju bude se zavedenim extremne levne TDD technologie rychle narustat, muze to  pro CTU zpusobit neplanovane vysoke naklady na reseni konfliktu ruseni mezi provozovateli takovych datovych spoju a radioamaterskou komunitou - pokud ovsem radioamateri nebudou podle vyse uvedenych vzoru drzet hubu... To vytvori pnuti na strane CTU (lide, cas, omezene finance). A prave to je dalsi, a rekl bych jeden z klicovych duvodu (proto jej take zminuji v dopisu, adresovanem CTU), ktery by mohl byt pro nektere uredniky CTU dalsim dobrym argumentem, proc by se mohli zamyslet, zda pozadavek vypusteni jednoho kanalu z rastru vseobecneho opravneni (a omezeni sirky pasma dalsiho) neni vlastne lepsi variantou reseni EMC, nez nekonecne reseni konfliktu mezi ARS a ISP operatory, protoze takove problemy EMC budou pro odbor statni inspekce (tzv. odrusovaci sluzbu CTU) nekoncicim bojem s tisicihlavym drakem - tedy pokud se pochopitelne radioamateri dobrovolne nesmiri se ztratou 10GHz pasma, jak navrhuje OK1VWK.

Rizika aktivniho postupu radioamaterske komunity v uvedene zalezitosti: teoreticky by mohlo dojit k tomu, ze radioamatersky provoz bude v pasmu 10GHz rozhodnutim CTU ukoncen. Takove rozhodnuti CTU je vsak malo pravdepodobne, nezijeme jiz v 50 letech minuleho stoleti, radioamatersky provoz je v tomto pasmu mezinarodne zkoordinovan a CTU je za CR signatarem mezinarodnich dokumentu WRC. Podobne agresivni postup CTU je v teto veci nepravdepodobny take z jineho hlediska - vseobecne opravneni pro volny (a bezplatny) provoz komercnich datovych spoju v pasmu 10GHz je ceskym unikatem a je v rozporu s mezinarodni kmitoctovou alokaci tohoto pasma. V ostatnich zemi CEPT jsou v tomto pasmu provozovany primarne radiove site bod - vicebod (P-MP) a zakladnove vysilace techto siti jsou centralne koordinovany a povolovany (obdoba vseobecnych opravneni je v techto zemich omezena jen na uzivatelska zarizeni CPE). A narodni radiokomunikacni administratori se pritom z dobrych duvodu vyhybaji tomu radioamaterskemu jednomu MHz (10368), protoze jejich urednici vi, ze by jim to prineslo vice skody nez uzitku (s cimz souvisi i zajmy velkych telekomunikacnich hracu v techto zemich). "Katolicky" spravnym postupem by tedy ze strany radioamaterske komunity melo byt jednoznacne odmitnuti jakehokoli prodlouzeni (z hlediska mezinarodnich zavazku CR dosti pochybneho) bezplatneho provozu datovych P-P spoju v pasmu 10GHz podle nejakeho "vseobecneho opravneni", protoze takove spoje maji byt v obsati I. regionu provozovany v pasmu 70 az 80GHz a nikoli na 3cm. V praxi je ovsem takovy postup (zatim) nepruchodny a nema proto zadny smysl snazit se timto smerem prorazet zed hlavou.

Dopis, ktery jsme zformulovali a ktery muzete podporit, proto povazuji za jedine vhodne reseni v soucasne situaci. Je samozrejme mozne, ze s nim spolecne neuspejeme, ale museli bychom si vycitat, pokud by byla tato prilezitost promarnena.

Doufam, ze CRK rovnez prinese svou verzi pripominek na CTU a ochranu radioamaterskeho provozu v pasmu 10GHz podpori. Verim, ze se pripoji i CAV a dalsi pravni subjekty. Lokalnich ISP operatoru, kteri chteji provozovat sve spoje na kmitoctech radioamaterskeho pasma 10GHz je v OK zhruba stovka. Radioamateru, kteri jsou aktivnimi uzivateli tohoto pasma je zhruba stejne mnozstvi a proto by nase hlasy mely byt na CTU rovnez dobre slysitelne!

Za Obcanske sdruzeni Radioklub OK2KKW
OK1VPZ

PS: dekujeme vsem, kteri nasi petici podporili a rovnez i tem, kteri se k tomu jeste odhodlaji:  http://www.darkside.cz/petice/petice.php

Dalsi detailni informace ve veci ohrozeni radioamaterskeho pasma 10GHz naleznete na nasem webu:   http://www.ok2kkw.com/index1.html





-----Original Message-----
From: Milan Pelech [
mailto:ok1vwk@seznam.cz]
Sent: Friday, May 11, 2012 11:02 PM
To: ok_list@crk.cz
Subject: Re: [ok_list] Podporte zachovani radioamaterskeho provozu v pasmu 10GHz


Obavam se, ze musim souhlasit s Jardou Medunou.

Do lodi totiz netece ani tak kvuli stavajicim pojitkum na bazi FDD, nybrz diky zameru uvadet na CZ trh zarizeni na bazi TDD. Tak jak je petice sepsana, nema podle me sanci na uspech. Sanci by mela, pokud by navrhovala obecne akceptovatelne reseni. Tim by mohlo byt napr. spolecne usili o zamezeni pouziti TDD zarizeni, jelikoz to je v zajmu i velke casti komercnich uzivatelu pasma a tradicnich CZ vyrobcu FDD pojitek. Je-li v teto situaci usilovano zaroven o zruseni pridelu pro kanal 2A a omezeni sire kanalu 3, coz se tyka predevsim stavajicich FDD pojitek, je treba vedet, ze s timto nikdy nebudou souhlasit prave stavajici provozovatele FDD zarizeni, ktera tyto kanaly hojne vyuzivaji, coz mohli byt jinak nasi spojenci v usili o zablokovani expanze TDD pojitek, jako potencialniho a podstatne nebezpecnejsiho zdroje ruseni nejen ARS, ale prave i stavajicich MW pojitek na bazi FDD.

Navic z hlediska spolecenskeho vyznamu je samotna ARS na okraji zajmu jak uradu, tak verejnosti a je treba si to priznat. Argumenty o tradici a sportovnim uspechu zcela jiste nikoho mimo nasi komunitu nezajimaji a pokud nemame lepsi, nikdo se s nami bavit nebude.

Stejne tak je nesmysl orodovat za aplikaci legislativy platici napr. v OM, nebot tam je pouzit na 10GHz jiny duplexni odstup FDD pojitek (350MHz). Aplikaci OM legislativy odsoudite vetsinu stavajicich FDD zarizeni v OK do srotu, nebot obvykle pouzivaji duplexni odstup 168MHz a filtry rozhodne nejsou tak siroke, aby zvladly preladeni. Takze s tim opet jen tezko nekdo bude souhlasit a lze ocekavat velkou vlnu odporu.

Proto jsem petici nepodepsal.

vwk