OK2A - Mikrovlnný závod 2018

Naše účast v mikrovlnném contestu byla letos slaboučká. OK1KN si zchromil nohu, David má nemocnou ženu, Jarda plní rodinné povinnosti, Ivanovi přijela dcera ze zahraničí, Majka byla s dětmi na škole v přírodě, atd, atp. Takže role veškerých operátorů zaujali OK1TEH a OK1DIX - no a já jsem u toho samozřejmě nemohl chybět alespoň jako pomocná síla. Naštěstí při stavění antén nám pomohl OK1JJI, protože ve třech bychom 3cm do 12m nepostavili a v neděli přijel novopečený inženýr Tomáš. Předpověď počasí byla v pohodě - v OK1 se mraky vypršely už v pátek, a tak jsme závod absolvovali prakticky za sucha - snad s výjimkou pozdní noci, kdy mraky klesly až na zem a ošklivě z nich mžilo.

Tentokrát jsme stožár nevyužili.

Nicméně není contestu bez problému - při cestě s přetíženým autem a karavanem jsme povařili motor při výjezdu z Chomutova na Výsluní, naštěstí pomohli kluci z OK5W a tak jsme dojeli v pořádku. Auto bude muset do servisu. Doufám, že domů dojedeme hladce - je to z kopce, hi. (Stalo se.) Připraveni do závodu jsme byli letos včas - zatím beze změn v konfiguraci oproti předchozím letem, ale i nějaké to zlepšeníčko máme v plánu. Před závodem nás nedočkavě vyvolával Aleš z OL9W, že pořídili na 23cm QRO a jak se to u nás pozná na signálu. Jenže nebylo co poznávat, protože na bunkr nám v té chvíli elektrika ještě nedotekla - bylo nejprve nutné opravit dvě spojky - a víte, on se ten hliníkový vodič dost láme... BTW: nemáte někdo na prodej 400m vodiče AY6? Tuze by se nám hodil. :-)

Nu, nakonec tedy byla i ta elektrika a mohli jsme navázat předcontestové QSO s OK2MWR. Vyšší výkon poznat určitě byl, ale jak známo, lineární zvyšování výkonu vyvolává pouze logaritmickou křivku přírůstu bodů, takže 10x větší výkon nepřinese ani dvojnásobek bodů. A navíc čtverec JN99 byl téměř celý závod zkrápěn deštěm, takže nová konkurence nás zatím naštěstí moc nepotrápila. Ale co není, může být. Uvidíme v příštích závodech.

Nám na začátku naštěstí všechno fungovalo docela dobře a taky závod jsme začali včas.

V začátku závodu to hezky chodilo na 3cm přes rainscatter na JV. Jenže Láďa DIX si stěžoval, že chvíli se nějak nemůže dovolat, potom zase že mu to neposlouchá, zkrátka otravoval Matěje, který prskal, protože právě soustružil hezký pile-up na 23cm. Nakonec jsem mu pomohl výměnou redukce na BNC na mezifrekvenčním kabelu k transvertoru. Potom už zařízení bylo OK.

V neděli ráno jsme byli v mokrých mracích, takže 3cm vlny v nich vázly jako v bramborové kaši. Potom se ale vyčasilo a dopoledne se ještě podařilo udělat řadu hezkých spojení. Bohužel 3cm aktivita v DL byla horší, než obvykle, možná z důvodu paralelně pořádaného setkání ve Fridrichshafenu. Ale o průběhu závodu a dosažených QSO už jistě něco napíší sami aktéři.

73 de OK1VPZ


 

OK1DIX:

Letošní Mikrovlnný
závod proběhl v minimální sestavě OK1TEH, OK1VPZ a OK1DIX, neboť se z různých důvodů řada našich členů nemohla zúčastnit. Ohrožena byla i stavba stožáru na 3cm, ale pohotovou pomoc nakonec poskytl Jarda, OK1JJI, který kvůli tomu zvlášť přijel, TNX. Stavba na bunkru proběhla díky tomu bez problémů i když vzhledem k minimálnímu počtu lidí trvala trochu déle než obvykle. Zdržení zpúsobila i poškozená spojka na silovém kabelu z domečku na bunkr, ale všechno se stihlo včas. 

Pak už jsme zasedli z Matějem OK1TEH k rigu, on 23, já 3 cm. Předpověď počasí vypadala nadějně na možnost RS a tentokrát nelhala i když jejich velikost a počet poněkud zaostaly za očekáváním. Nejprve byl SCP na JV v JN89 a tak hned na začátku se udělala řada spojení s OE a OM stanicemi. Z nich byl nejdelší OM6A (455 km) a vzápětí S59P (485 km). I když SCP dále trval, na výzvu nic nepřicházelo, účast byla zejména v DL slabší, k čemuž patrně přispěl i nevhodný termín Hamfestu ve Friedrichshafenu. Kromě toho občas ohluchl RX, což se nakonec vyřešilo výměnou konektorové redukce. Obrátil jsem pak pozornost k SCP na severu v JO72, ale jediným lepším výtěžkem byl DJ8MS (418 km). Pak se utvořilo několik slabších SCP v OE v JN58 a JN57. Neměly dlouhého trvání, ale přesto se přes ně povedli IK3GHY (544 km) a I3ZHN (529 km). Znovu tedy sever, SCP tam jsou, ale chybí stanice. V této chvíli se již mohutně chatuje a podaří se skedy s SM7LCB (704 km), který zůstane naším ODXem a SM7ECM (589 km). Pak se dělají už jen kratší QSO i když SCP stále fungují. Za zmínku stojí už jen večerní tropo a S59GS (556 km) a 9A1CMS (503 km). Po půlnoci už jdu zalehnout a přenechávám všechno Matějovi.

Ráno si k tomu opět sedám. Matěj udělal přes noc 5 QSO završených pěkným OZ7Z (544 km) v ranním tropo otevření, ale dál už se nic moc neděje. SCP jsou především na severu v JO72 a JO63, avšak stanice nejsou. Dohadují se skedy a na tropo vyjdou PA0BAT (476 km) a ON4CJQ/P (562 km). Po poledni se objevují SCP opět na JV a tak se podaří 9A2SB (691 km), ale HA8V, který je blíž, se přes všechnu snahu nedaří, i když on nás slyší. Pak už se jen paběrkuje a dělají se bližší OK a DL stanice. Zkouším oslovovat stanice na chatu, co inzerují 3cm, ale z deseti odpoví sotva jedna. 15 minut před koncem se tam však objeví LX1DB (479 km) a sked na SSB se podaří bez problémů, což důstojně završuje naše úsilí.

Skládání proběhne bez potíží, protože přijel náš kamarád Tomáš s YL, kteří pomohli zejména se sundáním 3cm stožáru. Opět velké TNX. Výsledek 70 QSO a 20370 bodů při porovnání s ostatními stanicemi se nezdá špatný, uvidíme jak to bude v konečném pořadí. Na slyšenou v Polním dnu se těší OK1DIX.

 


OK1TEH:


Mikrovlnný závod bývá mým nejoblíbenějším závodem v roce hned po říjnovém UHF Contestu. Není třeba na kopec tahat velké množství těžkého zařízení, počasí většinou bývá solidní, na 3cm bývá RS a na 23cm vcelku slušná aktivita, která bohužel tento rok trochu utrpěla nevhodným termínem setkání ve Fridrichshafenu. Na rozdíl od minulého roku bylo jasné, že nás tentokrát bude opravdu minimum a stavění ve 3 lidech výzvou, jen si zkuste dostat z nerovného bunkru 17kg vážící 3cm do výšky nějakých 10m nad zemí pouze na 3 kotvách. Radši jsme to nehrotili a na pátek jsme si tentokrát vzali volno a dobře jsme udělali. Žádný stres, pohoda jazz, tedy alespoň než jsme přijeli do Krušných hor..

Cestou pro karavan jsme se dost zdrželi kvůli koloně americké armády na D11, kterou radši v dopravních zprávách neuváděli, asi kvůli tomu, aby na ně někdo "vlastizrádně" nevyšpulil pozadí.. Mimochodem také vám přijde normální, když na obrněném panduru, z kterého se ježí asi 10 kulometů, je natažen obrovský červený kříž? Nemůžou se tyhle obrněné hrůzy přepravovat po železnici aby zadarmo neničily povrch dálnic.. No radši nic..

Cesta na kopec měla neplánované vyvrcholení asi 2km pod kopcem od kluků z OK1KSO, jelikož se nám uvařil náš 15 let starý kontestový Pašák. Naštěstí u KSO byli zrovna doma, takže se mi podařilo získat jak dešťovku do chladiče, tak i další nádoby, TNX! A bylo jich zapotřebí, protože jsme s dolitou chladící kapalinou dojeli jen asi 1,5km a efekt parní lokomotivy se opakoval. Kritické bylo, jestli dokážeme od Měděnce dojet do Božáku těch asi 15km přes Klínovec, protože míst kde bychom získali vodu už po cestě příliš nebylo a venku začala padat tma. Naštěstí zřejmě nějaká nečistota díru sama od sebe provizorně zacelila (nebo kdovíjak to bylo) a tak jsme byli schopni se dostat na kopec již bez větších problémů, uff.

V sobotu ráno jsme začali s Láďou rozvíjet naše 400m poupátko hnilíkového drátu na bunkr a posléze jsme i za vydatné pomoci Jardy OK1JJI (TNX) byli schopni postavit i ty 3cm. Sice jsme se báli, že to, co normálně stavíme v 6ti lidech spadne a tak jsme dokonce i postavili nejdřív stožár bez paraboly na zkoušku. Nakonec vše ale dobře "dopadlo", vítr nefoukal a tak již bylo možné zakrátko začít stavět jak 23cm, tak i zařízení uvnitř v karavanu, což jsme oslavili točeným pivem.

HW změn moc nebylo, snad jen že na 3cm Láďa použil nová 16Ohm sluchátka Bayer Dynamics FastTRackPRo, které si celkem chválil a konečně jsme mohli odjet závod i s plným ovládáním rotátoru přes PC. Konečně tak mohu poslušně hlásit, že veškeré problémy s nepřesností Spidu jsou již minulosti, nemusíme rektifikovat, což se pozitivně projevilo i na řadě pěkných tropo QSO.

Před závodem ještě volal Aleš OK2WMR z OL9W pro SSB test, na těch 401km to s novým PA na Radhošti chodilo jako telefon a zavod mohl začít.

Závod

První hodina sice nepřinesla žádný výraznější pile up, 27 QSO bylo standard, ale jinak celkem spokojenost, dokonce se povedl i Marek SP4MPB do KO03 na 656km, super. V další hodině spojení utěšeně přibývají, daří se např. IQ1KW 765km, řada QSO do JO31, dále 9A8D 711km, SM7LCB 704km, HB9BAT/P, PA0O, ON4CJQ/P, HB9DWK a další. Spojení s pořadovým číslem 100 dělám v 19:59, což je o 91min dříve, než v minulém roce. Krása! O chvíli později dělám PA0JUS 491km a super QSO s SM6VTZ JO58 893km, který zůstane až do konce závodu ODXem. Super. Navnaděn DXy zkouším i spojení s Ivanem, YU1LA do Bělehradu na 853km, jak jsem u něj hrál, si můžete poslechnout zde. Mezi tím Láďa jde po super RS QSOs večer zarelaxovat na barák a tak dělám nějaká ta pěkná TR a AP QSOs i na 3cm. Jenom škoda, že tentokrát chybí staří známí jako např. G3XDY, 9A2UV, F1AZJ, F6KFH (F1AKK), ON5GS nebo OZ1FF..

V noci jsem se v karavanu celkem prospal, na což měla vliv i celkem přijatelná venkovní teplota kolem 11°C. Ráno vstávám někdy po 03:30 UT a dělám OK2R na 23 i 3cm 303km, dále na 23cm OZ9PP JO47 763km, snadné QSO se Zlatkem 9A2SB 691KM (tnx za body!), HA5HY, HA2MJ. Slabě jsem slyšel i Laciho HA2ML, bohužel prý má v mém směru les a QSO se nakonec nepodařilo, snad příště. Dále se daří pěkná QSO s OK1AIY, F6DKW 784km, OZ9PZ 684km SSB, HA8XI 628km SSB, F1NPX 693km SSB. Dost vydřené bylo QSO s SQ1GU JO74 464km SSB s jeho QRP, ale podařilo se. Mezi tím si občas sedám ke 3cm a daří se mi ze 23cm zopakovat i na tomto pásmu snadné RS QSO s OZ7Z 544km. To už se ale vrací do růžova vyspalý Láďa DIX, takže se mohu opět věnovat 23 a 9cm (o těch něco napíšu zvlášť). Na 23cm dělám OK1CJH (kdo ví proč to tentokrát nejde na 3cm..), I1KFH 656km, F5HRY JN18 775km, pár slaboučkých QSOs do S5 a na konci závodu zavolají na SSB randomu LX1DB 479km a SM7DTE 583km. Celkové dojmy z 23cm jsou: super aktivita v OZ-SM, poměrně slušná v SP, PA, nízká v Itálii. Před koncem závodu jsme si také slyšeli s G4ZTR na asi 860km, bohužel i když jsem měl od něj vše, tak se QSO podařit přes letadla nepodařilo. Uvidíme příště.

Nyní ještě pár slov k pásmu 9cm. V sobotu to zde příliš nechodilo a se 100mW do cca 14dBd anténky umístěné 2m nad zemí se toho moc udělat nedá. Slyšel jsem například DK0GHC JO61, DL6NCI/P JO72, DK1KC/P JN58. Naopak nevím proč, ale vždy perfektně chodí směr mezi Klínovcem a Fichtelbergem k OK1KKL. Udělal jsem i vypocené OL4K na 203km, slyšel jsem OK1AIY/P i OK1KUO, bohužel zde se QSO pro mé QRPP nepodařilo. V neděli se condx zlepšily a tak dělám Rudiho OE5VRL 244km, DD7MH 251km. Vyložená bomba byl ale sranda test s OE3A JN77XX na 354km. Nejenže jsem je bez problémů udělal, ale dostal jsem i body od OE3KEU/3. Na anténku menší než láhev piva bomba. Slyšel jsem 529 i OM3KII na 394km. Pásmo 9cm mám celkem rád, protože jak zde není velká aktivita, příliš zde nemusí ztrácet čas a občas se potěším nějakým podobným extrašpekem. Navíc narozdíl od čím dál tím více zarušeného pásma 13 a 6cm má snad 9cm v OK celkem budoucnost. Pokud budeme v klubu živi a zdrávi, snad do říjnového závodu zkusíme vymyslet nějaký hw upgrade.

Pak už následuje balení, na které na kopec přijíždí čerstvý Ing.Tomáš se svojí novou YL, kteří nám za perfektního počasí pomáhají sundat stožáry(velké díky!!!), dopíjím soudek s pivem, dojídáme pochutiny a můžeme s pocitem dobře odvedené práce vyrazit domů.

Díky všem kdo nás zavolali (pochopitelně kromě typických vyznavačů pokrouceného svazarmovského hamspiritu - OK2C na 3cm)

na naslyšenou o PD se těší

Matěj, OK1TEH


OK2A in JO60JJ - Výsledky / Results:

Band Points QSOs AVG ODX km W ANT DL x *) OK x *)
23 cm   54 318 162 335 SM6VTZ     JO58UJ 893 500 2x150cm dish 73 ( +9) 33 (-2)
 9 cm     1 902   10 190 OE3A         JN77XX 354  0,1 8el PATCH   5 ( -2)   2 (+0)
 3 cm   20 730   71 292  SM7LCB     J086GH 704   20 70cm dish 28 ( -11) 17 (+1)

*) Note: in comparison with June SHF contest  2017

    
Fotky:
 
(další fotky najdete tady: http://ok1teh.rajce.idnes.cz/SHF_2018/ )

Tak snad zase příště :-)