OK2A unplugged - VHF Contest 2014 u OK2KKW

For translation from Czech you can use the Google translator.

 

OK1VPZ: letošní VHF Contest byl u nás jen taková "ad hoc" akce pro radost. Protože ctíme dohodu s OL7C, že nebudeme ze Spáleniště vysílat s QRO na dvoumetru (s výjimkou Marconi memorial contestu) a oni na oplátku nepojedou z Blatenského vrchu 70 a 23cm, neodjeli jsme tento závod z JO60JJ. Ale protože OK1TEH byl tak nažhavený dobrou předpovědí počasí a protože Jirka OK1ZAD (RW) mu dal navíc vědět, že pro onemocnění jeho parťáka letos v tomto závodě nepojede na Vysokou u Kutné hory (byli jsme tam 2x v 1. subregionálu na 70cm), slíbil jsem, že mu pomůžu postavit anténu, aby si tenhle závod odjel v single kategorii. Nakonec se ale přidal i Láďa OK1DIX a jeho něžná polovička OK1DYX, takže jsme závod odjeli v multi kategorii jako OK2A celkem v minimální sestavě - dva operátoři, dva "stavěči", dvě 10-ti el. antény (jedna 7,5m nad zemí, druhá 11m) se dvěma motorgenerátory a dvěma výkonovými zesilovači (800 a 250W PEP ). Před závodem jsme si znovu předsevzali, že to pojedeme jen tak pro zábavu a pokud se nám podaří z tohoto 460m kopečku v Polabí se umístit v první desítce pořadí v kategorii multi, budeme navýsost spokojeni. A pokud bychom snad nádavkem udělali něco přes 600 QSO a bylo hezké počasí, bylo by to už naprosto perfektní. Bohužel ne všechno probíhalo hladce: po prvním prodrátování a nastartování našeho "železa" se při rektifikaci rotátorů ukázalo, že jedna anténa poslouchá znatelně hůře (asi tak o pět S), než ta druhá. To bylo asi hodinu a půl před začátkem závodu. Naštěstí se mi nakonec podařilo závadu v anténním relé komerčního PA opravit a 5 minut před závodem jsme byli připraveni na startovní čáře. Opožděné zprovoznění vysílače se ale ukázalo jako velký handicap - všechny QRO stanice již v té době měly na pásmu vysezený svůj "ďolíček", takže během první hodiny závodu jsme si v silném QRM museli těžce hledat vhodný kmitočet, což nás stálo spoustu QSO. Už dávno jsme neměli výsledek za první hodinu tak slabý. Potom se ale provoz přece jen rozjel a večer Láďu OK1DIX (po krátké návštěvě Davida OK1RK, který se vracel z práce) vystřídal OK1TEH, který zůstal u pádla bez přestávky až do rána. V 6 hodin ráno Matěj znovu indikoval problém s anténním relé. Musel jsem se tedy rychle probrat a jít řešit následky včerejší provizorní opravy. Asi za půl hodiny se mi to podařilo znovu zprovoznit a Matěj mohl pokračovat, než byl po 8 ráno vystřídán Láďou. Potom už naštěstí vše fungovalo správně až do konce závodu. Jen bylo nepříjemné, že malý "no name" agregát bylo nutno pokaždé, když byl nějakou odběrovou špičkou přetížen, kompletně restartovat. Nakonec jsme tedy většinu závodu odjeli s výkonem na úrovni jen 500 + 200W, aby motorgenerátor "nepadal".

Počasí nám vyšlo, všechny bouřky se nám vyhýbaly, teprve když jsme všechno po závodě zdemontovali, Láďa s Majkou již odjeli a nám zbývalo posledních 10 minut k dokončení balení, přihnal se tropický déšť. Naštěstí jsme měli už asi 90% zabaleno a tak jsme zbytek rychle naházeli do auta páté přes deváté a ani jsme přitom výrazně nezmokli. Za hodinu jsme už byli na chalupě. Závod v rozdávání bodů u OK2KKW / OK2A se tak docela vydařil, do první desítky se snad dostaneme a dokonce jsme si splnili i vytoužený cíl 200 tis bodů a 600 QSO. Takže velká spokojenost a pokud budeme příště zdraví a okolnosti to dovolí, rádi bychom si takové "srandacontestování" s minimální výbavou zase někdy zopakovali. Takže na slyšenou příště!


 

OK1TEH: o důvodech, proč jsme letos po mnoha letech opět vyjeli pod značkou OK2A během VHF Contestu, se už zmínil OK1VPZ. I když u nás v klubu je k dispozici více koncových PA i antén, usoudili jsme, že ze středočeského kraje se nám na pomyslné stupně vítězů stejně vylézt nepodaří a tak jsme připravili jen sub-minimální variantu 1x PA a 1x yagi, což je tak akorát na to, aby to utáhla naše 2kW Honda. Na poslední chvíli ale Láďa DIX sehnal ještě nějakou 1kW centrálu a tak jsme přibalili i druhý směr v podobě PA "made by Kotel" (OK1BAF) s GI46, která ale díky své konstrukci dá maximálně tak 300W out, ale který, vzhledem k chování druhé centrály, nebylo možno provozovat na větší výkon, než nějakých 200-250W. Předpověď počasí byla na závod velmi příznivá a tak jsme z pátku na sobotu přespali v naší chalupě u Chlumce nad Cidlinou, kde parkujeme contestový karavan a ráno v 9h vyrazili na 27km dlouhou cestu do JN79OW ve složení OK1DIX, OK1DYX, OK1VPZ a OK1TEH.

Kopec nás přivítal tak perfektně posekanou trávou, že by se na louce dal hrát i golf. QTH oblopené ze dvou stran blízkým lesíkem na mě úplně působilo tak, jako by trávník byl jen částí expozice panoramatu od Luďka Marolda. Mimochodem když už zmiňuji Maroldovu bitvu u Lipan, tak nám v sobotu nad hlavou neustále lítaly Gripeny a letouny Casa z nedalekého vojenského cvičení Ample strike 2014 a vojáky jsme nejednou potkali i cestou na dálnici, načež korunu této přehlídce militarizmu zasadil právě v době stavění našich stožárů i jeden nejmenovaný církevní činovník, když tam prý požehnal těm létajícím strojům k zabíjení lidí, což mi hned mimoděk připomnělo pasáž ze Švejka, kde se píše: "Důstojný arcibiskup budapešťský použil ve svých modlitbičkách například takových pěkných vět: „Bůh žehnej vašim bodákům, aby hluboko vnikly v břicha vašich nepřátel. Nechť nejvýš spravedlivý Hospodin řídí dělostřelecký oheň nad hlavy nepřátelských štábů..“ Doufejme že tohle militaristické magorství se nebude nadále rozrůstat. Natožpak během UHF Contestu, aby nás pak na pásmu nepotkalo zase nějaké pěkně vyvinuté nové rušení od vojenských radarů... Ale zpět k závodu, Gripeny nás svým nadzvukovým zahřměním nejdříve vyděsily, že se na nás žene nedaleká bouřka z tepla. Měli jsme kliku, že veškerá lokální bouřková oblačnost nás potom obešla a tak jediným problémem při stavění našeho 10m a posléze i trojtrubkového 7,5m stožáru bylo Sluníčko, které vydatně připalovalo. Naštěstí jsme byli vybaveni i na správné dodržování pitného režimu v podobě vychlazených 12° tekutin ;-) Oba stožáry jakož i zařízení byly postaveny v rekordně krátkém čase, takže vše se zdálo být připraveno již dvě hodiny před začátkem závodu. Ale vzápětí jsem se při poslechu majáku OK0EWW (TNX OK1MWW) přesvědčil, že tranzistorový ITB PA, který bez sebemenších problémů používám už 8 let na EME, neposlouchá jak by měl. Nejdřív jsem se strachoval, že je problém ve "vypáleném" koaxiálním relé CX-600, protože to ve specifikaci má pouze 600W, kdežto PA už několik let při EME trápím až na 950W out WSJT, ale chybka naštěstí byla ve špatném kontaktu vedení ke konektoru pro RX. Rozdíl to dělalo rovných 5S na Smetru, hi. Problém s RXem vyřešil VPZ těsně před začátkem závodu a tak jsme mohli s rezervou 2 minut začít včas, uff..

Závod:

 

Závod začal Láďa OK1DIX v blízkosti 144.185, kde se vyskytoval i IQ3RO, bohužel najít jinou volnou frekvenci bylo dost těžké. Za první hodinu jsme tak udělali pouze 54 QSO a ve druhé hodině pouze 40 QSO, nicméně alespoň průměr se strmě šplhal nahoru a potvrdilo se očekávání, že to z Vysoké bude chodit velmi slušně ve směru do PA. 3.hodina závodu přinesla 18 tis.bodů s hodinovým počtem 58 QSO, což bylo přece jen veselejší. Opět se potvrdilo to, co už o Vysoké vím z 1.subru, kdy jsem již 2x jel na 70cm: směr od JO30 až do JO55 chodí super, hůře to chodí do JN48, směr do IK2 je téměř zcela zavřený blízkým převyšením, IK6 a S5 chodí průměrně, nicméně do tohoto směru je třeba překonat lokální 8m vysoký porost, 9A a YU až SP9 chodí dobře a zbytek horizontu je zavřený lesnatým vrcholem. Přesto se podařilo několik pěkných QSO do OZ i SM včetně SM7GVF skrz stromy, bohužel žádné delší ODXy na sever se nekonaly, LY2NA nás prý slabě slyšel, LZ se přes veškeré úsilí ale také nepovedl a tak alespoň potěšil Angelo I6BQI z JN72, kterého jsem mimochodem z Prahy dělal s 50W v pátek při balení zařízení na holé FTéčko ;).

V průběhu závodu jsme se s Láďou DIXem namátkově střídali, jak to komu s ohledem na únavu z QRM a dobroty, připravovanými Majkou OK1DYX, právě  vyhovovalo. Počasí v 460m ASL bylo v noci FB, teplota kolem 17°C, bezvětří a tak jsme venku pořádali při svitu svíček a Měsíce blízko úplňku pohodový piknik ;-) Po desáté večer Majka s Láďou odjeli přespat a tak na mě zbylo následujících cca 10h nočního provozu. Kolem 4h UTC, když právě vycházelo Slunce, začal opětovný problém s poslechem na výkonnější PA, což se nakonec povedlo, po asi 30min výpadku provozu, VPZ vyřešit. Potěšilo 803km spojení s Gaetanem, ON4KHG, u kterého jsme byli před týdnem na návštěvě, Dirkem, který jel jako ON5LL a dokonce nás zavolal i André, LX2LA, u kterého jsme se rovněž stavili cestou z EME konference, díky čemuž nám do logu přibyla další DXCC. Signál byl jako noha, TNX. Možná by vás ještě mohly zajímat detaily ohledně rušení, OK1KCR byli od nás 46km daleko a signál byl (všechna čest!) jako břit, takže šlo od nich jezdit i jen 10kHz daleko, o něco horší to bylo se signálem OK2IGG, tradičně o něco širší signál měli i OL7M. Překvapil poměrně slabý signál OL9W, bylo vidět, že hodně točili anténami. Zajímavý byl signál OL7C, který byl u nás poměrně silný, ale na který si stěžovali DL z JO31 a dokonce i PA stanice (!), protože nás, kteří jsme nějakou dobu od nich jeli na výzvu jen cca 8 kHz daleko, díky příliš silnému signálu OL7C prý nečtou hi. Obecně ale musím říct, že jak nejsem zvyklý jezdit ve velkých závodech na 2m, tak obecně úroveň rušení, daná namačkáním příliš velkého počtu stanic na úzký segment pásma (zatímco zbytek zeje prázdnotou) byla dost vysilující. Zvláště když jsem během závodu prakticky vůbec nespal. Takže se už těším zpátky na své oblíbené pásmo 1296 MHz. Konečný výsledek 658 platných QSO a 234 000 bodů považuji na QTH v Polabí a 2x10el DK7ZB umístěné jen pár metrů nad zemí (pod korunami stromů) za docela pěkný výsledek, který snad na umístění do první desítky bude stačit, hi.

Balení zařízení bylo pohodové a navíc jsme za 10 vteřin dvanáct stihli i dobalit za sucha, takže za deště proběhl už jen pohodový odjezd s karavanem, provázený cestou plánováním, co s naším dvoumetrem uděláme do MMC hi.

Na slyšenou z našeho domečku v JO60JJ během říjnového UHF Contestu se těší

Matěj, OK1TEH


OK2A in JN79OW - Výsledky / Results:

 

 

Poznámka: pro zobrazení některých statistik byl dodatečně použit SW Atalanta Locator ver. 12.29

WWL    : 57xJO70  33xJN79  27xJN99  27xJN89  26xJO31  25xJO51 QSO v QRB    
       24xJO61  23xJO60  22xJO50  17xJN88  16xJN69  14xJO80 ----------------
       14xJN48  13xJO62  12xJN95  12xJN85  11xJN76  11xJN75    < 100 94x
       11xJN68  10xJO90  10xJO52  10xJO40  10xJO30  8xJO53  100 - 199 88x
       8xJO41  8xJN97  8xJN65  8xJN59  7xKN05  7xKN04  200 - 299 113x
       7xJO42  7xJO32  7xJO22  7xJN98  7xJN86  7xJN49  300 - 399 88x
       6xJO71  6xJO43  6xJO21  5xJN94  5xJN87  5xJN39  400 - 499 86x
       4xKN09  4xJO73  4xJN63  4xJN54  4xJN37  3xKN18  500 - 599 86x
       3xKN07  3xJO65  3xJO23  3xJN78  3xJN77  3xJN58  600 - 699 62x
       3xJN47  2xKO20  2xKN08  2xKN06  2xJO91  2xJO81  700 - 799 34x
       2xJO64  2xJO46  2xJO33  2xJO20  2xJN45  1xKO10  800 - 899  7x
       1xKO02  1xKO00  1xKN29  1xKN19  1xKN17  1xKN03    > 900  0x
       1xJO94  1xJO84  1xJO83  1xJO77  1xJO74  1xJO72 ----------------
       1xJO63  1xJO55  1xJO54  1xJO45  1xJO10  1xJN96         
       1xJN84  1xJN83  1xJN72  1xJN67  1xJN66  1xJN64         
       1xJN55  1xJN44  1xJN38  1xJN36  1xJN28              
Hour   QSO  Pts  AVG DX Call        N NE  E SE  S SW  W NW
-------------------------------------------------------------------------
14-15  54 13707 253 755 PA0EMO     2  2 10  7  2  2 11 18
15-16  40 11367 284 679 E70A      7  3  7  3  2  1  5 12
16-17  58 16992 292 639 PA4VHF     6  2  8  1  1  - 16 24
17-18  41 15017 366 742 YT7C      7  4  2  8  3  1  4 12
18-19  31  9778 315 769 IK4WKU/0    3  -  5  4  9  1  3  6
19-20  44 13301 302 702 YU1LA      6  -  4  6  4  - 11 13
20-21  44 17791 404 800 PC5T      -  1  6  9  6  4 12  6
21-22  23  8917 387 781 IQ0HV/0     -  1  6  5  7  1  2  1
22-23  25  9286 371 839 I6BQI      2  -  9  3  4  6  -  1
23-24  23 10652 463 809 PA6NL      -  1  -  8  -  1  8  5
00-01  24  8667 361 636 7S7V      3  1  2  4  4  2  6  2
01-02  21  8103 385 731 YT2R      -  1  2  4  2  5  4  3
02-03  11  3106 282 696 HB9EOU     2  -  1  -  2  4  2  -
03-04  15  4590 306 789 SM7GVF     3  3  2  2  4  -  1  -
04-05  3  1863 621 733 YO2KJG     -  -  -  2  -  -  1  -
05-06  19  8053 423 704 F4GCA/P     -  2  5  3  -  3  5  1
06-07  9  3418 379 667 PA2CHR     1  -  1  1  -  2  3  1
07-08  21  9779 465 777 PA0EHG     -  -  -  1  2  2 12  4
08-09  36 13126 364 702 YU1EO      3  1  1  5  5  5  6 10
09-10  29 11659 402 802 OZ1BEF     3  -  1  3  5  - 10  7
10-11  30 11977 399 803 OZ9PZ      1  1  -  1  2  1 13 11
11-12  31 13460 434 791 PA0C      2  1  -  3  2  2 13  8
12-13  10  4602 460 709 UT5W      -  -  2  2  2  2  1  1
13-14  16  4873 304 690 YU1EW      -  -  3  4  1  1  5  2
-------------------------------------------------------------------------
Total  658 234084 356 839 I6BQI      51 24 77 89 69 46 154 148

 

Několik fotek :


Překvapení cestou na "kopec"

skládání antén

ještě, že bylo hezky

takže všechno probíhalo v pohodě

použijeme rotátor pro 3cm

podstavec vzor OL9W

a stavět se bude přes "jehlu"

s využitím kozičky od Rossignolu

Takže přišel čas něco pojíst a
kochat se okolní přírodou

V sobotu v poledne už antény stály

Potom se ale zjistilo,

že jedna anténa je hluchá

a tak se "vědci" museli pustit

do opravy anténního relé

Operace se nakonec povedla

a mohlo začít contestování

Když Láďa vysílal, Matěj mu
dohazoval QSO z ON4KST chatu

Když vysílal Matěj, tak mu Láďa
pomáhal stejně účinně

jaký je "spotřebitelský koš" v OK2A?

byl teplý letní večer

sledování družic Iridium

Jedna z antén

Před pátou hodinou ráno
zapadal Měsíc

Ale společně s karavanem se mi
ho slušně vyfotit nezdařilo.
  

Nedělní ráno bylo jak vymalované,

takže krátká procházka neuškodila

Vidíte tu veverku?

V neděli jsme vyhledávali stín..

Ještě QSO s OK1FEN a balíme..

Krajina v Polabí.
Na závěr se (po kliknutí na
obrázek) ještě podívejte na
krátké videozáznamy, spojené
s VHF Contestem 2014 u OK2A

Těsně před odjezdem začalo cedit jak z konve...