CQ 160m CW 2009 pod značkou OK4W

Začalo to na prosincové hospodě, kdy po "Plzeňské inspiraci" přítomné členstvo OK2KKW napadlo, že by nebylo špatné vyzkoušet si účast v lednovém 160m CQ CW contestu. Telegraf máme v klubu dost v oblibě a proto, ač se během roku normálně prakticky výhradně soustřeďujeme na pásma VKV, připadlo nám to jako super myšlenka. Myšlenku absolvování tohoto středovlnného závodu z našeho contestového QTH na Spáleništi v Krušných horách jsme ovšem z důvodu počasí hned zamítli, neboť sníh na neprohrnované silnici obyčejně znemožňuje dopravu k našem baráčku až někdy do půlky dubna. Daleko vhodnější se proto ukázalo QTH u Honzy, OK1BAF blízko Benešova (JN79HT), které je v dolíku mimo město, takže snad nebude takový problém s rušením a navíc je tam docela silný (navíc již digitální) TV příjem. A tak jsme si řekli, že to zkusíme. Na přípravě se asi nejvíce podílel David OK1RK, který zajistil laminátový 15-ti metrový vertikál, bambus od Vietkongu na beverage a zapůjčení PA, bez kterého by to nešlo.

   

První představení naší contestové klubovní značky na kmitočtech mimo pásma VKV  bylo ale od začátku plánováno spíše skromně - cílem bylo spíše dát o sobě vědět ostatním - a tomu odpovídalo i plánovaná sestava: na vysílání 2 PA, z toho jeden do vertikálu (cca 36m) a druhý do invertovaného véčka, pro poslech pak 3 antény beverage. Jak se ale blížil termín závodu, tak začalo být jasné, že to s tím vybavením zas až tak slavné nebude. První předzávodní přípravy začaly až poslední víkend stavbou vertikálu. Vertikál byl složený z 20m magirusu, který jinak používáme pro anténu na 70cm, na kterém byl cca 15m dlouhý (nekotvený!) laminátový bič. Honza BAF podložil stožár stojanem ze 4 starých izolátorů. V neděli pak začala postupná erekce - ale ouha - asi až po 5 hodinách na mrazu jsme zjistili, že vnitřní trubky magirusu nejsou dostatečně vodivě spojeny, takže jsme museli stožár použít jen jako nosný element a obložit jej dodatečnými laděnými vodiči, aby se začal chovat jako zářič... Po připojení a vyladění vertikálu jsme alespoň pro RX test už za tmy připojili starého Icoma. První dojem nebyl vůbec špatný, hlavně těšila absence nějakého významnějšího lokálního rušení. Stavbu ostatních antén jsme nechali na středu, kdy měl dorazit i Jirka, OK1ZAD.

Bohužel je tu krize a tím i větší zasekanost v práci, nemoce a další povinnosti zdolaly i ty největší optimisty do té míry, že jsme začali reálně přemýšlet, že se závodu zúčastníme jenom částečně kvůli rozdání bodů. A tak ze středy sešlo a u BAFa jsme se potkali až v pátek v 9h ráno ve složení OK1RK, OK1TEH a OK1KN. V poledne naší sestavu doplnil Láďa, OK1DIX a Honza, OK1BAF. Jako první jsme celkem rychle postavili 300m beverage ve směru do USA, QTF 300°.

Nastal ale problém, protože na narychlo sehnaném PéKáčku nebylo drátu avizovaných 1km ale jenom 500m. PéKáčko bylo sice v provedení dvojlinky, bohužel nešlo dost dobře rozříznout a tak než byl dokončen beverage ve směru na Japonce, už se začínalo stmívat. Pro beverage ve směru na východ jsme sice postavili tyčky, ale jen bez drátu s tím, že to dokončíme během soboty, zbytek drátu měl totiž u sebe Jirka, OK1ZAD (nebo teď už spíš OK1RW, jak chcete) a ten dorazil ze služební cesty do OM až asi 30min před začátkem závodu. Navíc měl se sebou preamp a přepínač na beverage, takže jsme začali závod jenom na holý 35m vertikál s tím, že zbytek dořešíme v sobotu.

Super kondíky nám zapujčil kromě jiných věcí OK1DPF, tnx!

Pro chvatné stavění jsme stihli si poprvé zavysílat až asi 40min před začátkem závodu. Po laborováním o co nejlepší PSV jsme se konečně dostali někam k číslu 1,3 na holou FT-1000, bohužel po zapojení půjčeného malého slovenského konce vybuzeného na cca 1kW out došlo k prohoření vodičů volně visících kolem stožáru na jeho konstrukci. Takže  závod, nezávod, zase jsme znovu a znovu sjížděli s vertikálem dolů a nahoru a opravovali ohořelá místa. To se nám potom stalo ještě asi 3 krát, než jsme přišli na řešení a vodiče upevnili na dřevěné rozpěrky. Závod jsme tedy začali vlastně až asi cca 40min po začátku. Vysílali jsme asi 10minut a za chvíli bylo z chodby slyšet prskání jističe v rytmu morse. Pak puf a hamshack v kuchyni se ponořil do tmy, což nás stálo dalších 20minut nucené přestávky. Ještě poznámku k našemu "konečníku". Slyšeli jsme zvěsti, jak se nám to závodilo s velkým PA, jehož výkon přesahoval povolený limit. Pravda byla ale trochu jinde. Půjčený pěkný PA jsme sice měli, ale jen v "malé" variantě OM2500 HF a náš maximální výkon se proto pohyboval hluboce pod povoleným limitem.

Ovšem podmínky šíření byly výborné. Ještě před začátkem závodu jsme slyšeli na vertikál (!) v síle až S9 podle S-metru 2 japonské stanice, během prvního večera jsme je ale neudělali. O to větší radost byla z Američanů, kde nás občas volaly i stanice ze západního pobřeží. Dohromady to bylo něco kolem 35 amerických států a kanadských provincií. Bohužel řady dalších slyšených stanic jsme se nedovolali. Zásluhu na tom měl hlavně pěkně chodící západní beverage. Aktivně používat také ten východní  jsme bohužel začali až kolem půlnoci, a to ještě s omezením, protože nebyl hotový přepínač RX antén.

300m dlouhý americký pro W                                                                                a druhý 300m beverage do JA

V sobotu dopoledne jsme začali plánovanou 5. hodinovou pauzu, kterou jsme využili pro stavbu třetího beverage pro východní směr. Bohužel v tomto směru byla blízko silnice, takže beverage musel být zkrácen pouze na asi 200m. Z překvapených dotazů místních obyvatel, cože to tam provádíme, byl asi nejlepší dohad, že jsme geometři vyměřující přípojku na novou dálnicí D3, takže jsme si chvíli připadali jak v známém sci-fi filmu Návštěvníci ;)

David, OK1RK

Po sobotním dostavění třetího beverage, kde pro zbytek chybějícího drátu se s úspěchem použil rozpáraný ethernetový kabel, došlo konečně i k zapojení třetího směru a Honza 1BAF konečně zprovoznil i přepínač RX, takže jsme konečně poslouchali na 3 směry. Objevilo se ale rušení, které do východního beverage lezlo jakoby z nějakého rádia, takže byl až do neděle nepoužitelný. V neděli přijel Jirka ZAD a zapojil tam mimopásmový filtr. Po jeho zapojení, ač bylo teprve 14utc(!) se na něm hned objevil Japonec dokonce až S5 a zakrátko byl další násobič v logu :-)  Je škoda, že nám ty beverage začaly chodit až ve druhé polovině závodu...

V závodě jsme použili deník N1MM. Problémem byl chybějící elbug, takže jsme nakonec pro dávání výzvy před contestem nainstalovali na druhý notebook ještě VUSC ;-) Ovládání deníku N1MM ale nikdo z nás zrovna moc neuměl, takže například způsob zobrazení statistiky udělaných amerických státu jsme zjistili až v neděli odpoledne.. Pro příští rok možná pro tento účel upravíme VUSC, hi.

Ze soboty na neděli se nám podařilo udělat několik pěkných qso, jako například VQ9LA, 7Z1SJ, A71BX, EY8MM, později XE1RCS, V31YN, FM5CD, TF3CW a.j. Podmínky byly perfektní, Amerika chodila naprosto fantasticky, takže čas od času jsme si vychutnali (tedy hlavně David a Láďa DIX) i pileupy amerických stanic. 2 hodiny po nedělním rozbřesku se nakonec podařilo dokonce udělat i KL7RA ;-)

V neděli jsme udělali tříhodinovou pauzu. Potom si ke klíči sedl na chvíli OK1TEH a honil na výzvu Evropany, ale jinak nic moc, dokud v 14h nepřišel ten již zmíněný Japonec. Nakonec jsme se dovolali i 9H1XT a ZC4LI.

Závod nakonec skončil na hranici 1366 QSO a zhruba 975.000 bodech s příjemným počtem 53 amerických států a kanadských provincií. Škoda jen, že se vzhledem k absenci druhého stožáru nedalo postavit invertované V, v Evropě nás totiž asi nebylo moc slyšet, o čem ostatně svědčilo i časté vytlačení z naší volací frekvence. Další ztráty představovalo i pozdní zprovoznění beveragů. Nicméně hlavní cíl si dobře zavysílat byl splněn a v příštím roce přípravu polepšíme ;-)

Na slyšenou na středních vlnách v roce 2010 a na VKV v květnovém subregionálu.

Za klub OK2KKW Matěj OK1TEH


Názory některých účastníků:

David, OK1RK: "Prima závod!"

Jarek, OK1KN: "Bylo to super a to jsme ještě vlastní hloupostí přišli o pár násobičů a navíc citelně chybělo invertované Véčko. U BAFa to skvěle poslouchá..."

Láďa, OK1DIX:  "Přes hektickou přípravu a nedostatky dopadl výsledek nad očekávání dobře. Byly dobré podmínky typické pro minimum slunečního cyklu na dolních bandech. Skvěle jsem si v závodě zajezdil. Dík patří především těm, kteří nám pomohli, aniž by se závodu přímo zúčastnili, t.j. především rodiče OK1BAF, kteří poskytli jak pozemky, tak i zázemí pro vysílání, dále OK1DPF, který nám půjčil mnoho důležitých komponentů pro výstavbu antén a konečně Rišovi za půjčení PA. Určitě jsem pro opakování příští rok."

Matěj, OK1TEH: "Zajímavá životní zkušenost z pro mě zcela prvního seznámení s CW závodem mimo VKV bandy a prvního nahlédnutí na pásmo 160m vůbec. Ve srovnání s VKV mile překvapila nízká úroveň rušení od lokálních stanic a účast spousty stanic, známých ze závodů na VKV a EME."