Skromné zahájení contestové sezóny 2006 v OK2KKW 

Tento rok jsem plánoval vyjet pod OK2KKW z jedné kóty cca 60 km za Prahou - leč nakonec ale po tristní předpovědi počasí, husté chumelenici a silném větru padlo rozhodnutí spíše rozdat body z Prahy. A tak, ačkoli mé nové stálé QTH už není tak dobré, jako to, kde jsme jezdili 1.subregionály v minulých letech, nakonec jako soutěžní QTH musel posloužit domácí shack v Šimůnkově ulici.  Bohužel. Zatímco z předchozího QTH to chodilo na západ opravdu dobře a během 1. subregionálu nikdy nebyla nouze o nějaký ten půltucet Holanďanů, v novém shacku  (cca 320m asl) je západ a hlavně severozápad úplně zavřený. Na druhé straně je ale fakt, že jedinou přípravou na kontest bylo seřízení telegrafní pastičky a zmáčknutí jističe na PA...

A tak jen pro úplnost obrázek našich antén: 23el DK7ZB
-
to je ta spodní anténa (obrázek vpravo by focen už někdy začátkem ledna, proto to hezké počasí hi:) + asi 12m coaxu + náš stařičký klubovní PA max. 500W PEP a FT847. Na 2m jsem body dávat nechtěl a co se týče naší 23-ky - zařízení  sice odpočívá v koutě, ale protože stále není žádná anténa (naše parabola zůstala v naší kontestové kótě na Spáleništi), tak rozdávání bodů na tomto pásmu se nekonalo. A se "sekanými žižalami" (3cm) to bylo to samé.

Nicméně závod se rozběhl. Poslední rychlé rozhodnutí, zdali se rozdávání bodů bude konat pod značkou OK1TEH, či OK2KKW.  Vítězí klub - značku je třeba po zimni přestávce trochu provětrat a dát světu najevo, že jsme ještě tady. Hned v první minutě dělám perfektní qso s Gabim HA8V KN06, kteréž mi jako odx zůstalo na několik hodin. Slibný pile-up z OK, fb signál HA5KDQ. Západ a jihovýchod mlčí. Zanedlouho se daří QSO s IK3TPP - a dokonce na SSB. Začátek závodu tedy celkem ujde. Jenom OL3Z spuštějí svůj kolotoč silného QRM, ale na to si už pomalu začínám zvykat .. Po pár hodinách otáčejí své antény na západ, večer už začínají mít náskok přes 15 QSO. Západ mlčí podle očekávání, směrem na západ a SZ mi ve vzdálenosti pouhých 100m začíná asi jeden km dlouhý zalesněný hřeben, vyšší o pár desítek metrů a pokrytý sněhem pokrytými dvacetimetrovými stromy. Daří se pár qso do JO50 a JO40, ale z pochopitelně JO30  ani ťuk. Nepomáhá ani ON4KST chat, sked s PI4GN a PI9A (ex PA6C), PA6NL nakonec po desítkách minutách dopadá jen tak, že  jsem na chvilku velmi velmi slabě slyšel PI9A a PI4GN. Škoda tak snad příště a rovnou na 23cm hi :-) IQ1KW na sked taky nezabírá, ale do JN34 je to přece jen už nějaká ta štreka -  přes 800km. No prostě nic moc, taky ze směru do OM jenom pár stanic, slyšel jsem, jak mě volal tuším OM1AVK, OM7JG, ale přes to qrm od OL3Z to prostě nešlo sri. Pár SP, pár HA, S5. Možná za zmínku stojí QRP QSO s S55M JN65, který měl jen 10el Y a 25W (signál měl ve špičce 599!) a měl ze spojení velkou radost. Večer ještě na mé CQ příjde na SSB F8ZW z JN38. No a to bylo ze soboty asi tak všechno.

                  

Mapka qso na 70cm

Když už je 70cm tak slabé, co alespoň udělat nějaké qso přece jenom na mikrovlnách hi? A tak jdou na stůl kufry a na ně 3cm zařízení. Na 3cm je asi 5W, ale anténa jen otevřený vlnovod. Přesto v shacku hraje maják OK0EA velmi slušně. Po pár minutách se mi daří dohodnout sked s OK1UEI. QRB asi 100km. Světe div se, na otevřený vlnovod se zakrátko 3cm SSB QSO Praha - Krkonoše stává skutečností hi. Po 7h spánku znovu projíždím band, sem tam někomu obdaruji na 70cm boda a koukám, kdo by ještě měl 3 čísla. Po chvíli tam na randomu dělám OK1KIK také z Krkonoš. Potom Honzu OK1VAM z Klínovce. Všechna čest, přesto, že odtud není přímá viditelnost, tak jeho signal tady byl 59++. Dále slyším kluky z DM7A, bohužel signál je velmi slabý, takže z qso není nic. Pak ještě dělám lokálního OK1VHF. Na otevřený vlnovod z místnosti to celkem jde, ne? :-) Jelikož se nám to blbnutí zalíbilo, tak táta OK1VPZ vytahuje knížku od OK1AIY (i s osobním věnováním) a začíná s konstrukcí malé horny z tišťáku. Zatím se vracím k 70cm. Západ stale nic. Jediné, co se ze západu podaří je nakonec DF1JM JO30. No alespoň jedna JO30, hi. Byli ještě zase slyšet PI4GN JO33 a DL0V JO31, ale spojení bohužel není kompletní. Z QTF 135 dělám prvního a posledního 9A z JN95. Signál 599+ QRB 600km. Že by alespoň nějaká stanice z YU? Bohužel, z YU nakonec ani ťuk ... Bez domluvy z dvoumetru to nejde. Alespoň dělám qso s HA8AR z KN06 pár km od hranic s YO (měl tam qrp 25W a 17el Y), což je tentokráte už můj trvalý ODX - slabých 630km ...   Závod končím, aniž bych dosáhnul na plánovaných 130 QSO. Dalo to něco málo přes 23 tisíc bodů.

A co ty 3cm? hodinu před koncem závodu je dostavěna horna. Díky ní už OK0EA hýbá ručičkou na Smetru poctivých S9 a je dokonce pěkně slyšet i OK0EL. Bohužel ale už skoro nikdo na pásmu není. Slyším sice na chvilku velmi slabě OK2KJT, OM3LQ zase velmi slabě slyší mě. Že by alespoň DM7A? Teď s anténou by to už neměl být problém, bohužel poslední hodinu v kontestu už nejsou QRV.. Škoda. Na 3cm nakonec 4QSO, na holý vlnovod to ale byla docela veselá kratochvíle :-)

Takže to by bylo ze závodu asi tak všechno. Výsledek opravdu nic moc, ale alespoň jsem zařízení nemusel balit a fajnově jsem si zavysílal :-) Děkuju všem za spojení a těším se na slyšenou v květnovém 2. subregionálu pod OK2KKW - doufejmež, že už naostro z JO60JJ.

73! de Matěj, OK1TEH