Květnový subregionál 2007 u OK2KKW

Tento závod byl pro nás především závodem věnovaným testování a hledání. Hledání nových cest, nových technických řešení, nových pásem a nových operátorů. Potom, co nám byl před rokem odcizen téměř všechen anténní HW, totiž není v časových ani finančních možnostech členů jednoho malého klubu, aby během pouhého jednoho roku obnovili vše, co jsme předtím dávali dohromady celé desetiletí. A proto jsme na "startovní čáru" nastupovali s plným vědomím nepřekonatelného handicapu. Alespoň tedy, co se některých pásem týče. Především jsme se již dávno před závodem rozhodli, že dvoumetr nebudeme v tomto závodě vůbec pojímat jako pásmo soutěžní. Váhali jsme, zdali toto pásmo vůbec stavět, ale nakonec jsme se rozhodli že ano a že to bude dobrá příležitost pokusit se v contestovém ohni s malým výkonem otesat některé naše členy, kteří vzhledem ke svým nižším operátorským zkušenostem se v běžném závodě "na výsledek" k zařízení dosud dostávali jen málokdy.

Tenhle závod pro nás začal vlastně už někdy na podzim 2006. Po delších neúspěšných pokusech dát dohromady opravdu funkční, stabilní, spolehlivý a opakovatelný PA pro 23cm s elektronkou GI7b jsem to jednoduše vzdal a začal se ohlížet po jiném řešení. Ne, že by to s GI7b nefungovalo - ale ukázalo se, že tahle lampa vzor 1943 na 23cm trochu rozumně zesiluje vlastně už jen díky vnitřní kladné zpětné vazbě, což s sebou ovšem z principu přináší značnou teplotní nestabilitu a nelinearitu a - nedosti na tom - také její účinnost je vzhledem k dlouhé průletové době elektronů prachmizerná, což je v ostrém protikladu s požadavkem na stabilní a spolehlivý PA. Po delším úsilí se mi sice podařilo elektronku opakovatelně zneutralizovat a výrazně tak zlepšit teplotní stabilitu takového PA, což ale mělo za následek, že její zisk potom klesnul na pouhých pár dB, což bylo shledáno jako nepoužitelné. A tak jsem se rozhodl výsledky svého vývoje prozatím zahodit a udělat raději rychle něco malého polovodičového, což mi ovšem také zabralo několik dalších měsíců práce. Nicméně výsledek se přece jen dostavil, respektive jsem si to před závodem alespoň myslel, hi.

Stejně dlouhodobé přípravy jako v případě plánu opětného důstojného zprovoznění pásma 23cm (pro tohle pásmo bylo totiž navíc nutné zajistit také rozumnou parabolickou anténu, která by se dala na kopec pokaždé vozit, aby zase nepadla za oběť sběračům barevných kovů, hi) si vyžádal úkol, který měl na krku OK1BAF, poněvadž na nějž připadl vývoj a výroba nového, sofistikovaného  3kV zdroje pro dvoumetrový PA, neboť původní VN zdroj vloni před Polním dnem bohužel také skončil někde ve sběrných surovinách. Honza si to nechal dost na poslední chvíli a tak se tento plánovaný cíl, ostatně podobně jako úkol Jirky na zajištění konstrukce na přepravu stožárů na přívěsném vozíku, nepodařilo zajistit včas. Příjemným překvapením v této přehlídce nesplněných plánů bylo sdělení našeho druhého Jirky (dosud stále tak trochu externího) OK1ZAD, že dokončil nové zařízení pro 13cm a že by s námi rád jel tohle zařízení otestovat. No a protože naše plánovaná účast v závodě rázem povyskočila na nebývalých 5 pásem, museli jsme začít řešit otázku přímo nerudovskou, totiž kam s tím.

Naštěstí byla předpověď počasí příznivá, celý závod bychom měli být takovým ostrůvkem hezkého počasí mezi okolními frontami a tak jsme zvolili rozšířenou, a jak se později ukázalo nepříliš vhodnou, variantu, totiž že všechna pásma pojedeme z bunkru a jen dvoumetr od baráku. Předpověď počasí nakonec naštěstí vyšla do puntíku a na rozdíl od zbytku republiky jsme se těšili z relativně hezkého a hlavně suchého počasí. Ovšem toho, co nevyšlo, bylo nakonec trochu více. Jak už to tak bývá, smůla vždy chodí ve trojicích. A proto sdělení OK1BAF, které přišlo jen pár dnů před závodem, že se mu bohužel nepodaří připravit na závod velký dvoumetrový PA (protože se mu přerušil primár transformátoru, který v tomhle PA vytváří všechna pomocná a ovládací napětí a nové trafo mu nikdo ze dne na den nenavine), jsme měli brát jako vážné varování. Nebrali jsme a vymstilo se to poškozením FT1000MP při přepravě na kopec, takže se tento drahý transceiver stal bohužel nepoužitelným. To byla ta druhá smůla z typické trojice.

Protože jsme neměli upravenou "dvouvýfukovou" FT1000MP čím nahradit a nemohli jsme proto použít transvertor s krystalovými filtry, rozhodli jsme se pro účast odjet dvoumetr na BAFovou FT897 jen s malým budičem a pochopitelně jednou anténou. Doufám, že tohle téměř QRP zařízení naše sousedy moc nerušilo, hi.  Na 70cm přišla opět na řadu osvědčená kombinace FT847 a stařičký PA, ovšem pro tento závod osazený namísto historické GI14b mnohem novější GS31b. Na 23cm potom byla naše druhá FT847, transvertor a dva fungl nové polovodičové PA.. Na 13cm se použila Jirkova FT817 a transvertor na stožáru s 10W PA.  Pásmo 3cm bylo klasické, 27 let stará FT290R a transvertor s 6W out. Antény si prohlédněte sami na obrázku vedle.

Hned, jakmile jsme rozjeli závod, se objevil vážný problém. PA pro 70cm  spolu s větším instalovaným příkonem u PA pro 23cm, strhávaly napětí v naší jednofázové síti z 230 až na nějakých 140V (!). Způsobovaly to zejména nové polovodičové PA se spínanými zdroji a UPS umístěná před 70cm PA, neboť tyto typy zdrojů mají na rozdíl od dosud používaných lineárních zdrojů s trafem tu vlastnost, že při poklesu napětí odebírají větší proud ze sítě, tím měkké napětí v síti ještě více poklesne a zdroj odebírá ještě větší proud atd... Praktické poznání následků tohoto lavinového efektu nás dovedlo až k zastavení provozu na 70cm a tak za chvíli už vysíláme rychlého posla do Karlových Varů shánět regulační autotransformátor, kterým bychom mohli naši 400 metrovou "prodlužovačku", vedoucí na bunkr trochu "vypodložit". Do té doby na 70cm provozujeme víceméně jen holé FTéčko bez PA. Asi v 8 večer se daří napětí zvýšit. Ovšem omylem nejprve na nějakých 275 V (!). Ihned letí tavná 10A pojistka, spínané zdroje mají na vstupu varistory a pro takové napětí představují solidní zkrat. Nu naštěstí pro tuto chvíli nic neodešlo. Napětí na vstupu do kabelu na bunkr upravujeme na 245V a znovu rozjíždíme závod. Pokud nebudíme 70cm na víc, než nějakých 200W out, tak všechno funguje víceméně spolehlivě. I když napětí v síti i nadále "trochu" kolísá - ostatně klikněte si na obrázek vpravo (střed stupnice měřáku je 150V a pravý doraz 250V AC).

Ale vraťme se zpět na začátek závodu. Odstartovali jsme, a když nic jiného, tak alespoň Matějovi OK1TEH hezky přibývají spojení na 23cm. A to je v té chvíli moc dobře. Nové PA je přece zapotřebí trochu zajezdit. Nicméně dejme slovo přímo jemu:

 ...................................................................................................................................................................................................................................................

Na závod jsem se velmi těšil, protože jsem na 23cm jel naposledy na výsledek přesně před rokem a o UHF contestu 2006 to bylo pouze QRP 6 W, kde operátorsky zaskakoval Jirka, OK1ZAD. Tenkrát  jsme používali PA s GI7b od OK1VMS, který dával s velikými problémy výkon kolem 120W, nejhorší u něj byla ale jeho spolehlivost,  protože si klidně během jednoho kontestu několikrát "plesknul". Anténa byla plná, 160cm hliníková parabola, kterou ale naši "hnědočeši" ukradli, takže byla potřeba najít nějakou náhradu. Nakonec se to podařilo s drátěnou wifi anténou, která má zisk kolem 19dBd, tedy jenom o něco méně, než ta stará, ale zase je velmi lehká a hlavně pro silné krušnohorský vítr nepředstavuje skoro žádnou plochu.

Nový polovodičový PA jsem otestoval během 1.subregionálního závodu stějně jako i feed podle DL4MEA. Hlavní důvod testu byl odzkoušet, jak se bude nový 120W PA chovat z hlediska přehřívání v ostrém provozu a nový PA splnil všechna očekávání, navíc jsem na tento PA udělal EME qso s K2UYH, takže spokojenost. K PA přibyl ještě jeho druhý brácha pro druhou anténu, takže na 2.subregionál jsem se opravdu těšil :-))

Zařízení jsme tentokráte zprovoznili hodnou chvíli před začátkem závodu, takže byl čas si vychytat všechny různé užitečné drobnůstky, jako klíčování CW z PC, síť mezi pracovišti, rektifikaci antén podle majáků atd. První spojení jsem před závodem navázal se Zdeňkem, OK1DFC z OL4A, který mi oznámil, že závod pojede s malým výkonem kolem 300 W, protože nemá svůj budič pro velký 800W PA s TH, takže ho nevybudí. Potom ještě následovalo předzávodní qso s OK1KRY, nějaký ten "oběd" na baráku a závod mohl začít.

14:00 UTC závod začal celkem dobře na tradiční frekvenci 1296.215 MHz, nové konce dávaly bez problémů plánovaný výkon, jaká to pohoda proti starému PA s GI7B. V první hodině dělám standartní spojení s OK2KJT, a také pěkné SSB spojení s S50C. Za první hodinu uděláno 26 qso, paráda.15:00 v druhé hodině jsem začal být qrv také na ON4KST chatu, kde jsem si dohodnul sked s Francem, I4LCK/4 (nahrávka je v MP3 zde). Toto spojení prošlo téměř úplně bez problémů, jen jsem si pro jistotu nechal zopakovat po zkušenostech z 1.subru číslo spojení a 705km bylo doma :-) Dále dělám také kluky z OM8A, což byl asi nejlepší signál z OM. Na chatu jsem zatím viděl, že panuje v oblasti OE pěkný RS a Claudio I4XCC dělá několik pěkných fláků s OK2M, DM7A, DL6NCI, prostě se všemi kolem nás ;-) Se tam sem tedy běhal k Jirkovi, OK1ZAD, který byl na 13/3cm pracovišti a byl to mimo jiné jeho první závod na 3cm, bohužel toto RS qso se nám podařit nepovedlo. Tak alespoň že to šlo s Tomem, OK2PWY. Toto odbíhání mi možná nějaký ten bodík na 23cm stálo, zase jsem ale dal nějaký čas na vychlazení PA.

16:00 povedlo se pěkné spojení s OK5Z a to i na vyšších bandech a pak mě také dokonce zavolal SP6HED, což přes Klínovec je větší vzácností než kdyby to byl někdo z PA, zato jak se ukázalo, byla to během závodu první i poslední SP stanice. Za zmínku také stojí spojení s Thorem z SK7MW, bohužel na vyšších pásmech prý bude qrv později (nedostatek operátorů netíží jenom nás hi:) a během závodu jsme ho už na 13 nebo 3cm nestihli. Po spojení se SK7MW mě zavolal Roberto, IZ4BEH, a samozřejmě ve chvíli, kdy jsem mu začal dávat report tak spadla komplet elektřina. Problém navíc byl, že můj notebook má úplně mrtvou baterku, takže deník kleknul též. Důvod byl jednoduchý, naše UPSka, která měla vyrovnávat měkkou síť na 70cm nejdříve pištěla jako čuník na zabíjačce a potom se položila úplně. Padlo tedy rozhodnutí, že BAF s Vencou XNG pojedou shánět trafo kamsi do Karlových Varů a 70cm se prostě na úkor 23cm zastaví. Když ale šli kluci na baráku vypnout síť pro zamontování trafa, nedali nám to vědět, takže bylo po Italovi. Naštěstí VUSC má dostatečně robustní backup a o data jsme nepřišli. Honza, 1BAF si ale řekl, že když máme málo šťávy, že nám udělá radost a pošle rovnou 270 volt. No prostě trvalo celou hodinu, než jsme se zase rozjeli.. Nemusím ani dodávat, že to bylo v době slušného pile-upu, takže jsem tím jistě ztratil na 23cm alespoň 20 - 30 spojení..

18:00 stroje zase jedou, sice na mě zasvítila oka LED-diod značící přehřátí PA, vyřešilo to ale otevření všech oken a dveří v karavanu, takže sice byla lidově řečeno kosa, ale problém byl vyřešen. Na výzvu mi přišel na SSB PA0WMX, sice trochu slabší než normálně, ale jinak OK. Hlavní perlou této hodiny byl IQ1KW (nahrávka je v MP3 zde), které se tentokráte podařil v neuvěřitelné síle 59++ na vzdálenost 772km. 13 cm bohužel neměl ready, takže jsem ho jenom dohodil na 70 cm band :-) A co konkurence? V 18:26 jsem zavolal DL0GTH. Naše problémy se sítí jim pomohly k náskoku 15 QSO, což bylo velmi slušné. Také se podařilo udělat pěkné qso s OM0C (nahrávka je v MP3 zde) a OM3KII. K OM0Č je nutno poznamenat, že nás na 13cm Rišo velmi dobře slyšel, bohužel Jirkovo nové zařízení je ještě trochu hluché (dělalo to kolem -10dB), takže QSO se nezdařilo. Jinak na bandu dosti QRM od DM7A, jak můžete slyšet na nahrávce během přeladění z frekvence ,215 na jejich frekvenci ,180 (nahrávka je v MP3 zde), DL0GTH a překvapivě i sem tam po otočení antény od OL4A. BTW. na ON4KST chatu jsem četl:
2007-05-05 18:36:20Z OL4A-1 Zdenek OK1DFC TEST 23cm 400W and 180cm dish.,takže jsem si říkal, že oproti zmiňovaným 300 W před závodem jim PA šlape ještě líp. Kolikpak asi bude rozdíl v QSO? Nechávám se zatím překvapit :-) A kdepak jsou vlastně OL2R?

19:00 Tempo se zvolňuje a spojení už nepřibývá takovou měrou. Potěší pěkná spojení s OZ3ZW z JO54 (nahrávka je v MP3 zde) a DL0VV z JO64.

20:00 Nejdříve dělám starého známého z NAC na 23cm DL6ABC a pak mě volá i OL4A. Neuvěřitelné se stává skutečností a zjišťuji, že vedu o plných 25 spojení :-))) Zničeho nic mě zavolá i Tom, OK2PWY (nahrávka je v MP3 zde) pro sked na 3cm :-)

21:00 Radost je ale trochu zkalena, když mě zavolají kluci z DM7A. Ti mají zase o 30 spojení více. No nic uvidíme, jak se to vyvrbí později.

22:00 Přišel čas dělat nějaké ty QSO do S5. Sice dělám pěkná spojení s S57C a Jože, S51ZO, tentokráte je to ale slabota, o nějakých 59+++ nemůže být ani řeči. Podle očekávání se qso nedaří ani na 13cm.

23:00 Pásmo zase o něco ožívá a daří se několik pěkných spojení do oblasti JO42 a JO53. Po spojení s Norbertem DL1SUN dohazuji Jirkovi sked na 13cm, kde to nakonec vyšlo FB. Nechávám tedy 23cm na pár minut vychladnout a sedám na chvíli v dodávce ke třem číslům. Bohužel tentokrát se 3cm qso z UHF contestu nezopakuje, sri...

00:00 A je tu půlnoc a začíná druhá půlka závodu. Na 23cm mě přišel vystřídat Jarek, OK1KN a já si jdu dát krátkou pauzu na spánek. Vítr zatím venku utichává a jelikož vidím na chatu, jak se dělají EA na 70cm s OZ stanicemi, těším se na ranní  fronty Španělů v Pyrenejích :o)))

  

Brzy ráno

Na barák přišel střídat Jarek, takže už je ráno. Prý měl rozdělané QSO s F1PYR do oblasti JN18, což bylo nějakých 780km, bohužel se ho nepodařilo zkompletovat. Když dorazím do contestového karavanu, zjistím důvod, v jednom PA neteče klidový proud. Jinými slovy PA to má za sebou. Od teď už závod pokračuje s jednou anténou a jedním PA. Tento PA se navíc na potvoru trochu přehřívá a dává při standardním buzení najednou jen nějakých 80 W out. No což - uvidíme.

06:00 začíná to celkem slibně, i přes menší výkon se daří jedno pěkné qso za druhým. LX2LA, SM7ECM, IK3COJ (už třetí Ital! nahrávka je v MP3 zde), konečně i PI4GN (nahrávka je v MP3 zde).

07:00 V logu přibývají DR5A a DL1SUZ, bohužel na 13cm to zase nejde. a potom v 07:42 mám skeda s PI4Z. QRB 637km (nahrávka je v MP3 zde) a u pastičky je starý známý z ON4KST chatu a NAC contestů a 2m EME Coen, PA5KM. Qso je UFB, to jsem ale ještě nevěděl, že v JO11 se během našeho spojení točí video. Jak můžete vidět, můj signál 80 Watts hýbal ručičkou docela brutálně. Škoda jen, že není i druhá anténa s PA, celou neděli jsem točil už jen směrem do PA a z jiných směrů určitě utekla řada spojení. Pro videa s nahrávkami signálů OK2KKW u PI4Z na 23cm klikněte na obrázek vpravo ->>>

08:00 Po PI4Z si domlouvám sked s M1CRO/p (nahrávka je v MP3 zde) (alias G0VHF). U pastičky sedí Robin, G8APZ, kterého mnozí z vás znají jako operátora řady 2m MS expedic do vzácných kostek pod značkou F1VJQ. Na 70cm je qso dost upocené, půjde to odrazem od letadel i na 23cm? A pravdu, sice to nějakých těch 20minut trvalo, ale qso je plně kompletní. QRB představuje nový ODX 819km :-) Další je na řadě John, G3XDY (nahrávka je v MP3 zde). Toto qso je kompletní během slabých 10minut s perfektním signálem. QRB 827km poté zůstane do konce závodu jako konečný ODX. Potom také dělám qso s PI4TUE (nahrávka je v MP3 zde). S PI4TUE se poté několikrát zkouší qso na 3cm, bohužel přes UFB 599 signál na naší straně se nepodaří zkompletovat. Na druhou stranu TUE je nejsilnější PA stanicí na 3cm, jelikož používají nějaké to 25W TWT, takže není to tak divné, ale je to určitě škoda, byl by to na 3cm ODX 527km.

09:00 Super hodina s návalem PA stanic, jako PA6NL(nahrávka je v MP3 zde), PA0EZ (nahrávka je v MP3 zde), PA0S (nahrávka je v MP3 zde) atd (13cm se ale stále nekoná).

10:00 Podařilo se qso s OZ2LD, a konečně i SSB s Robertem, IZ4BEH na vzdálenost 662km! (nahrávka je v MP3 zde) Je to tedy již čtvrtá italská stanice a já doufám, že takový nával Italů bude i v příštím závodě :-)

11-12:00 Super fláky pokračují, dělám 9A1Z, QRB 510km (nahrávka je v MP3 zde) s jeho pouhými 1,6W (!) dále pak ON4SHF/P (nahrávka je v MP3 zde), jen ON4HRT se tentokrát jaksi nedaří. Půjde to i dál? Zkouším QSO od letadel s F6DKW (nahrávka je v MP3 zde) a spojení se opravdu daří dokončit. Vzdálenost je 784km, FB! Potom ještě dělám i PA5AO, pro kterého jsem byl jeho konečný ODX. Na 900km vzdáleného YU1, kterého dělali DM7A ale nemám nárok. Ostatně tentokrát se YU nekonal ani na 70cm. Byl vůbec YU1EV QRV?

13:00 Poslední hodina závodu. Pěkná spojení pokračují, dělám s UFB signálem PA0BAT a hned se přelaďujeme na 13cm, kde nás velmi dobře slyší, bohužel my jeho ne, qso se tedy nedaří, tak snad příště. Také pak příjde na výzvu S59R (nahrávka je v MP3 zde) a závod končím spojením s DG1BHA z JO73 (DM0Y ex. DF0TEC).

14:00 Závod končím těsně pod hranicí 40000 bodů a nějakých 132 spojení. A kolik toho udělali kluci z DM7A? Z internetu zjišťuji že asi 170 QSO a o 9000 bodů více, holt dobrá kóta. Pak koukám na web DL0GTH. Ti prý udělali senzačních 195 qso. Kde to mohli nabrat mi hlava opravdu nebere, ale je pravda, že do PA a G to mají o nějakých těch 150km blíže a dělají i S5 a YU1 ale stejně no. Prostě rezervy tu stále ještě jsou.. ;-)

Závod hodnotím jako vydařený, jediné co bolí je "odkóření " jednoho PA, no snad to nebude nic fatálního..

73 de Matěj, OK1TEH

...................................................................................................................................................................................................................................................

Tolik pohled OK1TEH. Noční ztráta jednoho PA pro 23cm pro mne bylo jak studená sprcha a naplnění smolné trojice. To, že to zabrzdilo slibně rozjetý závod na tomto pásmu byla ovšem jen jedna stránka věci. Ta druhá, pro mne horší, je dosud nezodpovězená otázka, co poškození výkonového polovodiče vlastně způsobilo. Podle všeho totiž k tomu nebyl žádný důvod, ani teplota, ani špatné PSV, ani napětí atd... A dokud nebude tato otázka zodpovězena, máme před sebou vážný problém, protože stejná porucha, pokud neodhalíme příčinu, se může kdykoli opakovat.

Ale tenhle závod se přece nejede jen na 23cm: na 432 MHz probíhá závod celkem klidně. Zpočátku jsme sice hodně ztratili z důvodu nepoužitelného napájení, ale potom už závod probíhal více méně v pohodě, i když jen s malým výkonem. Nakonec se podařilo dosáhnout prakticky stejného počtu spojení jako loni. Na východ to chodilo sice mizerně, také aktivita v DL nebyla nic moc, ale zase bylo příjemné, že nás nerušil provoz OL7C. DM7A ovšem byli brutálně silní, ale naštěstí jezdili dole okolo 160 a protože je máme v jinak nejméně zajímavém směru do severního Polska, zase tak moc nám neškodili. Horší to bylo s OK1GHZ na Klínovci. Nejen, že měl po pásmu parazity S9, ale navíc, když přepnul své soustrojí na vysílání, šum na celém pásmu (při naší anténě otočené na východ) stoupnul na S7, což nám znemožnilo dokončit řadu spojení na severní Moravu. Tímto se tedy dodatečně omlouváme všem těm, kteří slyšeli v tomto směru naší výzvu, ale my neslyšeli je. Výsledek na tomto pásmu je s ohledem na malý výkon a ztracených pár hodin slabý, zejména km průměr je mnohem horší, než míváme obvykle. Ale provoz splnil svůj účel, byl totiž zaměřen na dohazování spojení na 23 cm, a tak jsme i s tímto výsledkem, který by nám jinak sotva stačil na 5 místo celkového pořadí, v rámci možností docela spokojeni. Stejně tak jsme spokojeni s naším účinkováním v pásmu 144MHz. Kluci (OK1BAF, OK1JFR, OK1XNG) měli možnost si konečně dosyta zakontestovat, aniž by je provázel jakýkoli stres z provozu na výsledek a tak zavládla spokojenost i zde. V neděli hned po obědě, když už nikdo z nich neměl chuť se nadále lopotit s rušením, jsme antény a 2m zařízení zabalili. Ještě jsme se ani nerozhodli, zda tenhle deník s pár spojeními vůbec pošleme. Byl to totiž provoz "just for fun".

Pásma 13 a 3 cm obsluhoval Jirka OK1ZAD. Opečovával si své nové zařízení pro 13cm a na to, že šlo o premiéru, dařilo se mu výtečně. Horší to už bylo s pásmem 3cm. Matěj totiž na něj prostřednictvím VUSC valil skedy jeden za druhým a  Jirka, který dosud neměl s pásmem 3cm žádné praktické závodní zkušenosti, jednoduše nestíhal. A tak nám bohužel utekla řada potenciálních DXů, které se určitě daly udělat prostřednictvím rain scatteru, zejména do I, S5 a 9A. A nepodařilo se úspěšně dokončit bohužel ani pěkné QSO s PI4TUE na 3 cm a to i přes oboustrannou počáteční slyšitelnost. PI4TUE vyhrával celou relaci velice pěkně (má ostatně 25W TWT PA), ale nebyl schopen našich 6W pobrat. Zkrátka v tom směru asi stále ne a ne letět něco vhodného. Ale ani tohle nebylo žádné drama. Jirka si ověřil, že jeho 2320MHz funguje, zařízení je stabilní a závod přečkalo bez problémů. Trochu je třeba ještě zapracovat na přijímači, ale to se do příštího závodu vychytá snadno. To, co je pro nás na tomto dvoupásmovém experimentu zajímavější, je fakt, že ani tyto dvě, relativně méně obsazená pásma, není možné při požadavku na lepší výsledek, z jednoho stolu. Dokončit takové contestové QSO trvá na těchto pásmech řadu minut, někdy dokonce i více, jak 10, a pokud z nižších pásem přijde požadavek na sked na jiné mikrovlnné pásmo, než na kterém je právě rozdělané spojení, protistanice obvykle nemá trpělivost dlouhé minuty čekat, až na ni dojde řada a o takové potenciální DX spojení se většinou přijde. Proto je jasné, že bude nutné (pokud nám to ovšem prostor a počet operátorů dovolí) tato pásma pro lepší výsledek v závodě napříště rozdělit na dvě nezávislé pracoviště, přičemž každé z nich bude mít svůj vlastní rotátor a PC.

Ale tím tentokrát výčet našich soutěžních kmitočtových pásem nekončí. Jak bylo dohodnuto již dříve, zastavili se chlapci (DH1FM, DM1KL a DG3UH) z DM7A. Na pokuk, společné pivo, krátké pokecání a hlavně na otestování, jak to z našeho kopečku může chodit na pidivlnách. A tak m.j. přivezli také zařízení pro 47 a 76 GHz. Takže jsme měli v OK2KKW vzácnou příležitost si vůbec poprvé v praxi osahat fascinující provoz na těchto milimetrových kmitočtech. Sice jen s desetinami miliwattu, ale i tak pro nás šlo o velice zajímavou záležitost. Prvním problémem bylo pochopitelně směrování a tak přišel k dobru dalekohled a foťák s bleskem, kterým jsme dávali protistanici signál, kam směrovat. A potom piplavé směrování za domluvy s pomoci FM-kové ručky na 70cm. Až najednou - konečně se obě protistanice vzájemně nalézají na společném kmitočtu, směrování a elevaci, ještě poslední úpravy a už je to tady - signál jako když hrom bije. A tak náš šéf, OK1DIX, na obrázku vpravo má příležitost okusit slast prvého spojení OK2KKW do zahraničí na pásmu 47GHz.  Děláme Hartmuta z DM7A a jen o pár minut později snadno i Pavla OK1AIY/p. Oba S9+.

Ale večer zázraků ještě nekončí. Když 47, proč také ne 76 GHz? Výkon je tam sice ani ne poloviční, ale zato anténa má o dost větší zisk - a tak tedy: zařízení se ujímá OK1VPZ. Směrování je ještě více úkolem pro filigrány, ale i tady se nakonec daří signál DM7A nalézt a QSO dovést do úspěšného konce. Ostatně poslechněte si na videozáznamu, jak u nás  Hartmut na těch necelých 4mm vyhrával. Nu, angličtina mu moc nešla, hi. Omlouvá ho ale akt, že z Krušných hor se na pidivlnách asi moc jiných spojení, než v němčině a češtině nedělá.

Ovšem co bychom to byli za radioamatéry, pokud bychom se nesnažili o další spojení. A tak letí na nižším pásmu prosba k OK1AIY - Pavle pojď to zkusit ještě tady. Správné nasměrování je v tomto případě mnohem, mnohem komplikovanější. Pavel směruje na Klínovci šikmo přes dvojité okno, které láme signál jinam, nejsme si ani absolutně jisti v tom, zda vzájemně sedí dohodnutý kmitočet na začátku pásma. Navíc mají transvertory pro 76GHz na obou stranách výstup na oblíbeném mezifrrekvenčním pásmu 144MHz, kde teď probíhá ostrý soutěžní provoz a tak i na dobře stíněný mezifrekvenční propojovací kabel slyšíme desítky dvoumetrových stanic. Hledej mezi nimi slaboulinký zázněj, nutný pro dosměrování ostré antény. Když se ani po 40 minutách nedaří, na obou stranách pomalu přichází rezignace. Tak ještě jeden pokus  - tentokrát nechá TX zaklíčovaný Pavel na Klínovci.  Seb DM1KL opatrně směruje anténou a OK1VPZ prolaďuje pásmo. Asi o 80kHz výše, než jsme předpokládali, se chvílemi objevuje titěrný zázněj. Dávám Sebovi znamení a on se snaží dosměrovat - ano, to je ono! Po dosměrování na obou stranách signál letí na S9 a tak se chápu mikrofonu. Signál je tady, narozdíl od 47GHz, neuvěřitelně stabilní. Zcela jako na dvoumetru. Vyměňuji si s Pavlem contestový kód. Chodí to jak z praku a tak se dáváme s Pavlem jako obvykle do pokecu, hi. Na 76 GHz má stanice OK2KKW už dvě země! Do DXCC sice ještě něco chybí, ale začátek máme úspěšně za sebou. Za chvíli už ale přihlížející podupávají zimou a také Pavel se loučí, protože z Fichtelbergu na něj na domlouvacím pásmu 70cm naléhají, aby to zkusil i s nimi. Tak možná zase někdy příště, Pavle!

A pro nevěřící je tady videozáznam malé části tohoto 76GHz soutěžního spojení mezi OK2KKW a OK1AIY/p.

Na začátku jsem napsal, že tento závod byl věnován především testování a hledání. Tím, že Jirka přivezl 13cm, jsme byli postaveni do nové situace - naše obvyklá WIFI pojítka, které používáme pro spojení mezi 400m vzdáleném pracovištěm na bunkru a barákem jsou rázem nepoužitelná. Nachystali jsme si sice staré drátové modemy, které umí chodit po drátové dvojlince brutální rychlostí 64kbps, ale BAF vytahuje jinou fíčurku - PLC modemy! Nasazujeme je na obou stranách dlouhatánské "prodlužovačky" a světe div se - ono to chodí ! Kvalita spojení je "excellent", a to i přes fakt, že na baráku máme zvyšovací autotransformátor a na bunkru celou spoustu spínaných zdrojů. Přenosová rychlost trasy se blíží 10Mbps. Zkrátka - nevěřte pomluvám - PLC je ideální zařízení pro radioamatéry. A na všech normálních pásmech, které jsme na kopci použili, neruší. Láďa OK1DIX, který je členem ČAVu, se sice chvíku dívá na PLC modemy s despektem, ale nakonec také oceňuje jejich nesporná pozitiva. Díky PLC tak vlastně máme poprvé možnost si vychutnat možnosti VUSC4WIN a na každém kontestovém pracovišti mít vedle contestového logu otevřena z internetu všechna okna, která potřebujeme. On line přístup k aktuálním rain scatterovým mapám, ON4KST chatu a dalším aplikacím na každém z pracovišť je k nezaplacení. Interface do sítě Internetu byl zajištěn prostřednictvím routeru OK1XNG a nasdílen po síti via PLC. Tyhle hejbly máme na baráku, protože tam se jede dvoumetr a provoz lokální instalace CDMA mu nevadí.

Jo a ještě jednu další novinku máme: litinový gril. Ty steaky byly Majko fakt super!

Závod končí. Ještě jedno spojení do ON na 70cm a už je tady konec. Počasí nám přálo, na 23cm OK1TEH dosáhnul i přes to, že polovinu závodu jel jen s malým výkonem, našeho v 2.subru historicky nejlepšího výsledku, na dvoumetru si kluci zajezdili do libosti, také OK1ZAD se usmívá nad svým 13cm zařízením. Zatímco někteří odjíždějí, my ostatní jdeme k Otovi do jeho hospůdky. Ale předtím ještě závěrečné slunečné skupinové foto.
 

Je snad ještě něco, co dodat?

Na slyšenou v nějakém příštím závodě!

73! de: 

OK1TEH, OK1DIX, OK1VPZ,  OK1DYX, OK1ZAD, OK1JFR, OK1RK, OK1KN, OK1XNG, OK1BAF a také od Pepy, který celé to naše pachtění s mírně shovívavým úsměvem pozoroval.


 

reportáž napsal OK1VPZ společně s OK1TEH
 


Předběžné výsledky:
 
*********************** 432 MHz ************************************
* Number of valid QSOs: 289                    *
*                                 *
* Best DX: JO01PU  819 km call: M1CRO/P             *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 71xOK 172xDL 5xPA 2xOE 3xON 4xI  5x9A 6xOM 4xS5 8xHG  *
* 2xG  4xSP 1xLX 1xOZ 1xSM                   *
*                                 *
*                  Total sum of points: cca 75000 *
********************************************************************

 
 

TOP 10      km
-------------------
M1CRO/P	JO01PU	819
G8P	JO01QD	807
IQ1KW	JN34NO	772
I4LCK/4	JN54PD	705
HA8V	KN06HT	701
9A2SB	JN95FJ	698
IZ4BEH	JN54WL	662
I4YNO	JN54KP	656
PA6NL	JO21BX	630
9A5Y	JN85PO	630

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*********************** 1296 MHz ***********************************
* Number of valid QSOs: 132                    *
*                                 *
* Best DX: JO02OB  827 km call: G3XDY              *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 27xOK 69xDL 4xS5 4xI  4xOE 3xOM 1xSP 2xSM 9xPA 2xOZ   *
* 1xLX 2xG  1x9A 1xON 1xF                   *
*                                 *
*                  Total sum of points: cca 38000 *
********************************************************************
 
 
TOP 10      km
-------------------
G3XDY	JO02OB	827
M1CRO/P	JO01PU	819
F6DKW	JN18CS	784
IQ1KW	JN34NO	772
I4LCK/4	JN54PD	705
IZ4BEH	JN54WL	662
PI4Z	JO11WM	637
PA6NL	JO21BX	630
PA0S	JO21FW	606
SM7ECM	JO65NQ	589

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
*********************** 2320 MHz ***********************************
* Number of valid QSOs:  27                    *
*                                 *
* Best DX: JN99AJ  393 km call: OK2KJT    Average: 161 km/QSO *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 15xDL 9xOK 3xOE                        *
*                                 *
*                   Total sum of points:  4357 *
********************************************************************

TOP 10      km
-------------------
OK2KJT	JN99AJ	393
DL1SUN	JO53PN	367
OE3A	JN77XX	354
OK2BFF	JO80HB	276
OK5Z	JN89AK	257

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*********************** 10368 MHz **********************************
* Number of valid QSOs:  21                    *
*                                 *
* Best DX: JN99FN  416 km call: OL7Q     Average: 155 km/QSO *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 13xOK 7xDL 1xOE                        *
*                                 *
*                   Total sum of points:  3263 *
********************************************************************


TOP 10      km
-------------------
OL7Q	JN99FN	416
OK2KJT	JN99AJ	393
OK2PWY	JO80HB	276
OK5Z	JN89AK	257
DL1KC/P	JN58QH	254

 
 
 
 
 
 
*********************** 47 GHz *************************************
* Number of valid QSOs:  2                    *
*                                 *
* Best DX: JO60LK  13 km call: DM7A     Average: 12 km/QSO *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 1xDL 1xOK                            *
*                                 *
*                   Total sum of points:   25 *
********************************************************************
*********************** 76 GHz *************************************
* Number of valid QSOs:  2                    *
*                                 *
* Best DX: JO60LK  13 km call: DM7A     Average: 12 km/QSO *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 1xDL 1xOK                            *
*                                 *
*                   Total sum of points:   25 *
********************************************************************