2. subregionál 2002 v OK2KKW

Také letos jsme vyrazili na svůj letošní první závod do našeho druhého stálého QTH na 2.subr. Na rozdíl od minulých let jsme zde v nadmořské výšce přes 1000 m nenašli již žádný sníh (ani na severní straně), zato však mlhu a drobný, lezavý, krušnohorský déšť. Vzhledem k tomu, že naším letošním cílem nebylo za každou cenu vyhrát, či bojovat o vítězství, ale spíše testovat další nové technologie a navíc jeden z nás byl nachlazen, nebojovali jsme tak, jako jindy s počasím a postavili tentokrát "dvoumetrovou" anténu dost nízko.

"Brutálně" nízko postavená anténa 144 MHz v OK2KKW během 2.subregionálu 2002

 

Na dvoumetrovém pracovišti se testoval nový PA, zatím provozovaný jen velmi "krotce" při sníženém napětí. Obsluhu tohoto pracoviště prakticky celý závod zajišťoval David OK1RK, který se mimochodem právě nedávno zařadil mezi "ženáče".

David na 144 MHz pracovišti - PC s novým programem VUSC, vedle ovladač rotátoru, FT1000 MP
s
transvertorem, PA 144 MHz, na něm budič s tranzistorem LD-MOS a wattmetr se špičkovým detektorem.

 

Na 70 cm pracovišti bylo všechno "při starém", novinkou byly jen nové síťové modemy, které zajišťovaly propojení 2 m, 70 cm a 23 cm pracoviště do jedné počítačové sítě a do kterých konečně neleze VF. Asi jsou naše vyzářené výkony stále příliš nízké, hi.

Jarek OK1KN při výzvě na 70 cm pracovišti v karavanu. Vpravo je 12 let starý PA s wattmetrem,
vlevo FT847 a na ní síťový modem.

Problémem 23 cm pracoviště byla chybějící parabolická anténa a proto jsme bohužel neudělali mnoho spojení, které obvykle děláváme. Důvodem byl chybějící třetí rotátor, který se nepodařilo do závodu včas dokončit a proto bylo nutno vzít zavděk maličkou, 12-ti prvkovou kolineární anténkou, která byla, stejně jako v uplynulých letech, připevněna pod anténou pro 70 cm na společném stožáru.

Malá, kolineární 12-ti prvková anténka pro 23 cm

Pracoviště 23 cm se nezměnilo - stále mu dominuje PA od OK1VMS s GI7b vyrobený ve spolupráci s OK1VPZ, který se ale bohužel v závodě dá používat asi tak jen na 100 W výkonu .

PA 23 cm, na něm transvertor z pásma 2m s hybridem o výkonu 15W. Jako budič je použit transceiver Sněžka

 

A přestože Matěje OK1TEH nemožnost použití pořádné antény pro 23 cm pořádně zlobila (anténa zůstala opřená o zeď), i tak se s veškerým nasazením snažil "vykřičet" na pásmu, co se dá. Odměnou mu byla řada hezkých spojení.

OK1TEH na 23 cm pracovišti

 

Počasí nebylo "nic moc", ale v neděli okolo poledne se po přechodu studené fronty přece jen vyčasilo a dokonce se nakrátko ukázalo sluníčko.

Naše radost z trochu zlepšených podmínek ve směru na západ však neměla dlouhého trvání a za chvíli se fronta i s deštěm vrátila, tentokrát od severovýchodu:

Nakonec to dopadlo docela dobře a doufám, že ani sousedé z okolních kopců nedopadli špatně. Jen pro zajímavost zde jsou jejich obrázky, abyste si udělali představu, jak to máme těžké, když nás okolní kopce převyšují nadmořskou výškou a jsou přitom obsazené jinými stanicemi. Obrázky byly pořízeny okolo poledne, když se po dešti krátce vyjasnilo:

Plešivec - cca 4 km na jih, tentokrát zde byl OK1ASG

Blatenský vrch - cca 3 km na západ. Zde kraluje OL7C / OK1KVK

Fichtelberg - cca 9 km na severovýchod. Stanoviště DF0MTL

Klínovec - cca 10 km přesně na východ. Tentokrát zde byl OK1VAM. Při tomto pohledu na masív Klínovce, který má převýšení
témeř o 300 m snad chápete, proč děláme ta spojení na 70 a zvláště 23 cm v tomto směru tak těžce, zvláště, pokud je na Klínovci
nějaký ten kilowattový "rušič".

 

Závod se tak pomalu chýlil ke svému závěru. Hodinu a půl před koncem vypadal pohled do soutežního logu takto:

Nakonec to skončilo tak, že jsme sice nevyhráli, ale s tím se s ohledem na nízko umístěnou jednu anténu, jeden PA a jeden transceiver na 2m ani nepočítalo, stejně tak i na 70 a 23 cm, přičemž zejména 23 cm bylo s ohledem na náhražkovou anténu původně uvažováno spíše jen na rozdávání bodů. Přesto jsme se svým výsledkem velice spokojeni, ostatně posuďte sami:

pásmo/rok

2001

2002

144 MHz

608 QSO

180 381 bodů

698 QSO

207 271 bodů

432 MHz

292 QSO

86 661 bodů

319 QSO

95 605 bodů

1296 MHz

42 QSO

8425 bodů

91 QSO

19 324 bodů

K tomu, abychom mohli dosáhnout ještě lepšího výsledku nám chybí další ruce a čas. Pokud by tedy měl kdokoli z vás, mladých operátorů, zájem o to přiložit ruku k dílu a jezdit s námi na VKV závody, bude vítán. Zejména nám chybí někdo, kdo by měl zájem například o 10 GHz, protože my už s ohledem na limitovaný počet operátorů (nyní 5) nejsme schopni žádná další pásma obsáhnout. A že to na 10 GHz z Krušných hor chodí, se můžete přesvědčit například v deníku OK1JKT z tohoto závodu. V případě zájmu pište OK1DIX, nebo mně.

Pokud Vás zajímá, co jsme všechno dělali, podívejte se sem. Najdete zde během několika dnů naše závodní logy.

Na slyšenou (nejpozději) v Polňáku.

73! OK1VPZ