122 GHz v OK a komentář OK1TEH

Zdravím čtenáře webu OK2KKW. Jak si již někteří všimli, v OK se nově objevilo a brzy objeví několik nových stanic na 122 GHz. Jelikož v tom mám tak trochu prsty,  tak bych chtěl na toto téma utrousit pár slov.. 

Předně osobně mě pásmo 122 GHz aktuálně příliš neinteresuje z řady důvodů. Tím nejzásadnějším je asi absence vhodné protistanice v rozumné vzdálenosti. Zatímco v pásmech 24, 47 i 76 GHz lze i na holý směšovač navazovat spojení na 100km, na 122 GHz je tak velký útlum na trase, že za špičkových podmínek je předpoklad dělat spojení tak max. do 30km (více viz článek v Dubus o expedici OE/VK5KK). Nejbližší protistanicí, na kterou mám z Prahy teoretickou přímou viditelnost je aktuálně Eda, OK1EM 50,3 km, Aleš OK1FPC na Žandově 55,5km, Kozákov OK1KKL/OK1AHO 75,1km a Pavel OK1AIY s Milanem OK1UFL cca 105km. Přemek OK1YA již vyšší GHz z Mezivrat nejezdí, OK7RA, OK7RB a SP6GWB jsou již jsou příliš daleko za radiovým horizontem, OK1KKD a OK2BFF 122 GHz neplánují.. To samé platí o Spáleništi, od doby, kdy Jirka OK7RA zůstává na Tisu a Hartmut DG2DWL jezdí jen z JO60OM, které mám schované za Fichtelbergem, tak nejbližší stanicí je Michael DB6NT ve vzdálenosti 83km či DL0GTH 145km.. No a zároveň nejsem příliš velkým zastáncem spojení na 50m přes louku..

Zkrátka k tomu aby šly spojení natáhnout na těch cca 100km, tak by to znamenalo použít výrazně vyšší výkon na feedu, než pár mikrowattů, protože nedostatek výkonu zde již nelze kvůli ostrému směrování kompenzovat nějakou tou větší parabolou.. Tady vyvstává druhý problém, zatímco na nižší pásma typu 47 a zejména 76 GHz lze již v dnešní době především díky DB6NT a vyřazeným mikrovlnným spojům sehnat zajímavé komponenty viz Ebay, tu vlnovodné kolínko, tu profi směšovač pro měřící techniku, kalibrovaný útlum nebo i nějaký ten PA schopný dát několik stovek miliwattů, na 122 GHz ještě žádné inkuranty neexistují a tak drtivá většina zařízení donedávna začínala a končila na nalepené minidiodě v destičce směšovače made in db6nt, které dávají několik mikrowattů a nejvyšší výkony zde v radioamatérském světě dosažené jsou z dílny DL2AM & DC0DA a OE5VRL někde kolem hranice 1,7mW out, což je pro představu na tomto pásmu něco jako ekvivalent GU36b na 144 MHz.. Nemluvě pak o vysokém šumovém číslu přes 10dB.

Shrnuto: Osobně si myslím, že dokud nebude na 122 GHz možné dosáhnout výkony v řádu desítek či stovek mW, nebo se v blízkém okolí neobjeví vhodná protistanice, tak z mého pohledu nemá smysl se o toto pásmo pokoušet. Takže tímto bych chtěl uklidnit, že na tomto pásmu opravdu nemám žádné ambice o nějaké umístění ve výsledkové listině (apropos víte o tom, že v ARRL závodech existuje pravidlo, že platné závodní spojení musí být delší než 1km? Co kdyby to ČRK zavedlo i unás? hi ).

Nicméně do toho přišel VK3CV s jednoduchou stavebnicí, která každému i technicky méně zručnému hamovi umožní postavit zařízení i na toto dříve laikům zapovězené pásmo a tak po žádosti některých přátel jsem se rozhodl, že koupím těchto transvertorů a DPS destiček více s cílem podpořit mm aktivitu v OK. Bohužel díky Covidu se dodání výrazně zpozdilo, takže po zaplacení částky v září 2019 balíček dorazil až někdy na konci května...

Zde bych chtěl poděkovat Láďovi, OK1DIX, který mi pomohl vyřídit nejen celní náležitosti, TNX.

Výsledek můžete vidět zde: https://ok1teh.rajce.idnes.cz/122g_trx

Abych se vyhnul zbytečného dohadování, komu jsem co dodal či nedodal, tak osazenou a tedy rozchozenou destičku dostal: Pribin OK1AHO, Eda OK1EM, Míla OK1UFL, DLnechci jmenovat a jako poslední Boris OK2QW, a 1 kus jsem si nechal pro osobní potřebu (s výhledem, že se někdy v budoucnu pokusím, zdali půjde změřit šum Slunce), a neosazené desky putovaly k OK1DEF (OK1KKL), SP6GWB, OK2IMH, OK2VJC, OK2UFY, OK2ULQ a OK2VMC.

Pokud je mi známo, tak aktuální seznam 18. OK stanic, které jsou nebo brzy budou QRV 122 GHz  je:

OK1AHO, OK1AIY, OK1DEF (OK1KKL), OK1EM, OK1JHM se dcerou OK1VRL, OK1MBT, OK1FPC, OK1UFL, OK2IMH, OK2VJC, OK2QI se synem OK2LL, OK2QW, OK2ULQ, OK2UFY, OK2VMC a OK7RA. Omlouvám se, jestli jsem někoho opomenul.

 

Celkem mě náklady na celou tu taškařici včetně všech celních a poštovních poplatků stály nějakých 24 500 Kč a ceny jsem zvolil takové, že ± nula od nuly pošla, nicméně až téměř rok po zaplacení vstupní částky. Na výdělek jsem to ale opravdu nečinil, zařízení na 122 GHz k mé velké radosti začínají růst jak houby po dešti a tak pokud VK3CV něco spáchá i pro vyšší pásma jak slibuje, nevylučuji akci zopakovat, jen asi tentokrát budu spíš cílit již jen na osazené a oživené desky hi. Kdyby měl někdo zájem, tak ať mi prosím předběžně řekne, můžu pak od VK3CV doobjednat i něco dalšího v rámci jedné zásilky. Jinak samozřejmě, pokud jsem se někoho dotknul tím, že jsem zveřejnil, že si ode mne destičku koupil, tak se mu omlouvám, můžu mu vrátit peníze a já to zase obratem prodám někomu dalšímu..

 

73 a GL všem příznivcům mikrovln!

Matěj, OK1TEH