Promeškala se mimořádná příležitost k překlenutí Atlantiku na VKV ?

V pátek před Marconi contestem a během něj nebyly výjimečné troposférické podmínky pouze nad Evropou, jak jsme o nich již informovali zde. Velmi podobná oblast vysokého tlaku se objevila také nad Atlantikem. Bohužel zůstala nevyužita...

Dejme tedy nyní slovo překladu z německé webové stránky VHF DX, kde byl uveřejněn následující článek:

(volný překlad OK1VPZ)

Dne 3.října 2001 se objevilo přes celý severní Atlantický oceán masivní přemostění oblastí vysokého tlaku, a to od Newfoudlandu až do Irska a dále do střední a východní Evropy. Fantastické tropo podmínky se projevily (mimo jiné) také spojeními mezi GI / GJ až do LY a to na obou VKV pásmech 144 a 432 MHz. (Více např. zde.)

Ale podívejte se na mapu. Na ní vidíte druhou oblast, kde podle všech předpokladů měly nastat mimořádné tropo podmínky. V týlu ohromné oblasti vysokého tlaku mezi VO1 a EI, kde byl přímo nad vodou studený a suchý vzduch, se do vyšších vrstev atmosféry, mezi 500 až 1000 m výšky, navrstvil teplý a teplý vzduch. A v celé oblasti navíc bylo téměř bezvětrno. Tato situace je velmi podobná té, která způsobuje čas od času vynikající tropo podmínky na VKV pásmech mezi Kalifornií a Havají (na vzdálenosti přes 4000 km). Můžete mne nazvat blázínkem, nebo snílkem, ale domnívám se, že při situaci jako byla tato, byla otevřena tropo cesta ze západní část Irska na Newfoundland. Potíž byla jen jedna: nezískali jsme na Newfoundlandu nikoho, kdo by měl (připravenu) použitelnou stanici na 144 MHz. Ale držím palce, aby EI4IX a dalším EI... aby se jim to jednoho dne ....snad .....? :-))

Jaký je váš názor na uvedenou situaci? Můžete ho vyjádřit v hlasování zde.

 

Více zajímavých linků na troposférické informace najdete tady, tady a tady.

OK1TEH