Na začátku roku 1975  vyšel v AR článek jednoho známého příznivce CW, na který si jistě mnozí z vás velmi dobře pamatují. Bylo to v době, kdy neexistovaly mobilní telefony, email, internet a neexistoval ani převaděč OK0C... :-)))   Přesto se svět od té doby zase až tak moc nezměnil, že ? Ostatně posuďte sami:


CN8 A BIFTEK ANEB O PROVOZU SSB na 80 m

Předem nutno konstatovat, že jsem zarytý radioamatér – telegrafista, ač o mně přátelé říkají, že se musím morseovku ještě dlouho učit. V poslední době jsem se však nechal přesvědčit jednak přáteli, jednak vidinou nových zemí, a rozhodl jsem se, že to zkusím SSB. Musíš na to rafinovaně - řekl jsem si - a opatřil jsem si transceiver na 80 m. Tam se to naučím a bude-li to „ono“, postavím něco na všechna pásma. Rád bych se s vámi nyní podělil o řadu poznatků z tohoto přechodu amatéra z CW na SSB.

Dal jsem si pro začátek skromný cíl - udělat 100 SSB, 150 QRA, a nějaký ten slovenský okres. Připravil jsem mapu QRA, dal sbohem DX a začal. Po první půlhodině jsem zjistil, že mám asi přijímač naladěný někde jinde, neboť co pár kilocyklů, to družný hovor na téma „co s dcerou až vyjde školu“, „zda je v paneláku lepší držet ratlíka či bernardýna“ a jiné dosti zdařilé popisy domácích zvířat a jiných zajímavostí. Konečně jsem zaslechl cosi o dipólu, PSV, do konce padlo slovo oscilátor, což mě ujistilo, že přijímač je přece jen v pořádku. V zápětí mně však další dvojice OK ušetřila návštěvu jednoho historického města barvitým líčením jeho krás. Nevadí, povídám, ušetřená cesta, jako kdybych tam byl, a rodině to nakonec mohu popsat sám. Pohledem z okna jsem zjistil, že se stmívá, a já nemám ani QSO, natož nějaké QRA či okresy. Musíš na to jinak, řekl jsem si, a hledal volný kousek místa na voláni výzvy. Po vyslechnuti řady zajímavých příběhů z dovolených jsem konečně našel volné místo. Zavolám krátkou a stručnou výzvu a poslouchám. Jaké bylo moje překvapení, když se mi ozval jeden OK - ať se někam přeladím, že on jen večeří a bude s Jardou pokračovat dál, což potvrdil labužnickým mlasknutím. Dostal jsem také chul k večeři, vypnul bedýnku a kul další plány, jak na to. Po večeři jsem dostal nápad, že asi nejlepší bude si ráno přivstat. Vstal jsem v 5 hodin a jaké bylo moje překvapení, když jsem zastihl již známého labužníka, jak v družném hovoru zasvěcuje Jardu do tajů meteorologie prošpikované informacemi o jeho revmatismu. Řekl jsem si, že jde o důchodce nebo invalidu trpícího nespavostí, a přeladil jsem se jinam. Konečně někdo volal výzvu a já se ho dovolal. Předal jsem stručně a výstižně všechny potřebné informace pro QSO a rozloučil se.

Jenomže můj protějšek se nedal jen tak a za chvíli jsem mu sděloval stáři manželky, počet ratolestí a nakonec i barvu trenýrek. Tak tak jsem stihl v 7 hodin nástup do zaměstnání, samozřejmě bez snídaně.

Po několika dnech jsem našel řadu „fíglů“, jak takovýmto výslechům čelit. Např. velmi úspěšné bylo: „Josef promiň, ale musím končit, děti podpálily obejvák a manželka není doma.“ Stalo se i to, že jsem dostal odpověď: „tak to uhas a já na tebe počkám“.

Jediným způsobem, jak získat řadu QRA a nových stanic, bylo „vecpat“ se do kroužků nebo velekruhů, kde je od 5 do 20 stanic, jednou za hodinu na vás přijde řada, předáte reporty a 15 QRA je doma.

Výsledek mojí usilovné práce na SSB v pásmu 80 m za 2 měsíce lze shrnout následovně:

 

1. ušetřil jsem QSL, neboť spojeni mnoho, ale stanice stejné;

2. maje všeobecně znalosti, hlavně o oborech, které jsem přehlížel, výrazně stouply;

3. trefím k řadě amatérů na střechu i jinam i poslepu, vím kolik mají dětí, stromů v zahradě, domácího zvířectva;

4. naučil jsem se trpělivě čekat, až na mne dojde řada;

5. zjistil jsem, že kdo hledá, nemusí najít (volné místo na voláni výzvy).

 

Vím, že po přečteni těchto řádků utrousí řada OK šťavnaté poznámky. Musím ale dodat, že mám doma hodně přes 200 zemí telegraficky, ale nikde jsem se nesetkal s něčím podobným. U nás se opravdu povídá jenom proto, aby se povídalo, a téma nebo účel není rozhodující. Zda chtějí í ostatní vysílat, to nikoho nezajímá. Že na kmitočtu stanice CN8 si dva OK vyměňují názory o vhodnosti bílého či červeného vína k bifteku není nadsázka, ale holá skutečnost.

Pohodlnost provozu SSB na 80 m vede k mnoha nepříjemným jevům; měli bychom si uvědomit, že nás bude jednou 2000 až 3000, kteří si budeme chtít udělat na 80 m SSB spojení. Půjde-li to takhle dál, nebude na to prostě místo.

Těším se se všemi na krásné, stručné a výstižné QSO na SSB tak, jak to bývá na CW.

di-

pro stránky OK2KKW přepsal z  AR 2/1975 OK1TEH