Komentář OK1VUM ke změně Všeobecných podmínek VKV závodů

Poznámky ke Všeobecným podmínkám závodů na VKV pro rok 2014:

V minulém bulletinu jsme otiskli návrh změn Všeobecných podmínek závodů na VKV, diskuse k návrhu proběhla v několika kolech v diskusních fórech Českého radioklubu. Konečné znění schválila Rada ČRK dne 17. prosince 2013, najdete je v příloze dnešního bulletinu.  Pořadatel pro rok 2014 upravil podmínky závodů v několika bodech na základě praktických zkušeností s podmínkami platnými v minulosti. Důvodem provedení změn je zejména dosažení stavu, který je maximálně spravedlivý k soutěžícím stanicím. Je zřejmé, že většina soutěžících stanic se chová slušně, proto jsou podmínky závodů napsané tak, aby této slušné většině nekomplikovaly život. Pořadatel se s jednou výjimkou nehodlá vydat cestou ucpávání nejrůznějších děr a být ve vleku těch, kteří se rozhodli vykládat pravidla po svém, hledat mezery a podobně. Ambicí pořadatele je, aby z litery pravidel vyplýval i jejich duch a pořadatel hodlá svým rozhodováním jeho dodržování vynutit aplikací prostředků, které má k dispozici.

Touto výjimkou je text obsažený v bodu 5:
„Stanice může být v jednom závodu přihlášena pouze do kategorie SINGLE, nebo MULTI. Zkřížení kategorií (na jednom pásmu SINGLE, na jiném MULTI) je nepřípustné. To nevylučuje, aby stanice, která chce být hodnocena v jakékoli kategorii na jednom či více pásmech, poslala deník z jiného pásma pouze pro kontrolu.“

Text tohoto pravidla vznikl na základě řešení sporu při vyhodnocení Polního dne 2013 a od začátku bylo jasné, že nelze rozhodnout nekonfliktně. Podoba, ve které byl text pravidla přijat, je výsledkem tlaku single komunity, která se cítila ohrožena. Současně byl text konfrontován s řešením obdobné situace, která v minulosti nastala v okolních zemích. Bylo tedy vyhověno single komunitě, ale současně nechť single soutěžící vezmou na vědomí, že léta tolerované dohazování spojení kolegy, kteří jedou jiné pásmo, je v rozporu s definicí kategorie single a komukoli se může stát, že bude z tohoto důvodu přeřazen do multi.

Bod 8:
Podmínky závodů pro rok 2014 nově připouštějí, aby se závodu účastnila remote stanice. Pořadatel změnu provedl s plným vědomím toho, že remote stanice, jejíž operátor není fyzicky přítomen na místě, kde je veškerá technologie včetně antén, je obtížně kontrolovatelná, resp. kontrola typu nečekaného příchodu kontrolora a provedení kontroly na místě je nemožná. Bylo by možné předepsat přítomnost druhé osoby u zařízení a podobně, ale pořadatel se v tomto okamžiku nehodlá uchylovat k podobným komplikacím. Důvodem rozhodnutí je snaha nebrzdit aplikaci nových technologií a důvěra ve slušnost závodníků. Pokud by se ukázalo, že tento postup nenašel odezvu, je pravděpodobné, že na tomto místě dojde ke změnám.

Bod 13:
Ke změně dochází doplněním věty „V případě opakovaných spojení se do vyhodnocení započítá to spojení, které je oboustranně kompletní“ Smyslem úpravy je odstranit dosavadní nevyhovující stav, kdy je škrtnuto spojení s odůvodněním, že je opakované, jenom proto, že mu v logu předchází nekompletní spojení, přestože je řádně označeno jako nekompletní. Tento bod je pouze opravou chyby ve vyhodnocovacím algoritmu.

Za zmínku stojí text „V závodě lze na každém soutěžním pásmu započítat s libovolnou stanicí jen jedno platné spojení (včetně stanic typu ROVER, MOBILE apod.), při kterém byl oběma stanicemi na daném soutěžním pásmu předán a potvrzen úplný soutěžní kód,“ který sice byl beze změny převzat z minulé verze podmínek a platí již řadu let, ale podstatné na něm je, že nejen neimplementuje doporučení IARU ve věci povolení ROVER stanic, ale doslova opakované spojení s rover stanicí vylučuje. (pozn.: rover stanice může během závodu změnit stanoviště a po změně navazuje spojení od začátku). Zajímavé je, že dnešní bojovníci za škrtání spojení oběma stanicím dle doporučení IARU jsou ti samí, kteří v minulosti vybojovali neimplementaci doporučení IARU ve věci ROVER stanic. Důkazy je možné dohledat v diskusích.

Bod 24:
Zde dochází ke změně, která byla široce diskutována a ruší pravidlo zavedené od sezóny 2012 v důsledku implementace doporučení IARU. Reálně se jedná o to, jestli při chybě škrtnout body za spojení oběma partnerům, nebo jenom tomu, kdo chybu způsobil. Logika věci je jasná, škrtat tomu, kdo chyboval, jenže jak má vyhodnocovatel zjišťovat, jestli stanice chybně kód přijala, zatímco byl vyslán správně, nebo jestli vysílající stanice omylem vyslala chybný kód (na totální monitoring pomocí nahrávek pořadatel nehodlá přistoupit). Problém se tedy posunuje do roviny, jestli škrtnout body oběma stanicím, nebo škrtnout body pouze straně, která zapisuje přijatý kód a údaje v logu vysílající stanice považovat vždy za správné. K tomuto dilematu přistupuje ještě skutečnost, že pravidlo o škrtání oběma stanicím se dostalo do doporučení IARU (paradoxně na návrh ČRK), ale většina zemí ho neimplementovala, nebo od implementace ustoupila. Pořadatel si provedl vlastní průzkum, jak k  pravidlu přistupují radioamatérské organizace okolních zemí. Obdržené odpovědi dopadly v poměru 5:1 ve prospěch škrtání pouze jedné straně. Je jasné, že určité procento nespravedlnosti se vygeneruje tím, že se údaje v deníku vysílající stanice považují vždy za správné, nepochybně ale toto procento nespravedlnosti bude nižší, než v případě, kdy se body škrtají oběma stranám. Pořadatel je názoru, že pro vysílající stanici je spojení hotové v okamžiku, kdy přijme cfm od  protistanice, a nelze ji činit odpovědnou za chyby v deníku protistanice, které nemá žádnou možnost zjistit. Potvrzením správnosti tohoto kroku ČRK je i způsob, jakým DARC vyhodnotil VHF a UHF  Contest 2013. V error logu jsou vyznačeny chyby na obou stranách, ale body jsou strženy pouze jedné straně.
http://ukw-funksport.darc.de/ukw-funksport/ukw/Ergebnis/iaru/2013/vhf-2013.pdf
http://ukw-funksport.darc.de/ukw-funksport/ukw/Ergebnis/iaru/2013/vhf-2013-errors.zip
http://ukw-funksport.darc.de/ukw-funksport/ukw/Ergebnis/iaru/2013/uhf-2013.pdf
http://ukw-funksport.darc.de/ukw-funksport/ukw/Ergebnis/iaru/2013/uhf-2013-errors.zip

Dále se bodem 24 mění vyhodnocovací algoritmus. Důvodem změny je odstranění tvrdosti při vyhodnocení, kdy při dosavadním postupu byly nespravedlivě strhávány body v případech:
- spojení, která byla zahájena SSB a dokončena CW nebo crossmode. Některé deníky neumí zalogovat crossmode spojení, i když pravidla je nevylučují a jsou běžná, a rigidní aplikací původních pravidel byla crossmode spojení většinou škrtána,
- za chybu se nepovažuje absence /p. Důvodem je „free“ přístup například italských stanic, které si nelámou hlavu s tím, že portable není totéž, jako třeba /4, nebo celou dobu jedou závod jako /4 a do logu to nenapíší. V mnoha případech byly z tohoto důvodu nespravedlivě škrtány body.  Pořadatel si je vědom toho, že důsledné uplatnění pravidla může způsobit toleranci chyby ve značce typu OK/DL1ABC, ale protože se jedná o marginální záležitost, ponechává řešení na zdravém úsudku vyhodnocovatele.
- za chybu se nepovažuje neshoda na třetím místě reportu. Odstraní se tím tvrdost při vyhodnocení v případě reportů ve tvaru 59A, 59S a podobně, které některé stanice nejsou z různých důvodů schopny korektně zalogovat.

Míla, OK1VUM

Zdroj: http://www.crk.cz/FILES/BULL01_2014C.PDF