GDPR a webové stránky OK2KKW

Na začátek autor připomíná, že na rozdíl od webových stránek větších právních subjektů níže uvedený obsah nepsal právník, ale pouze poučený laik.

V posledních dvou týdnech jsou všichni uživatelé služeb připojení k internetu den co den bombardováni sděleními, aby poskytovatelům služeb a provozovatelům jednotlivých webových stránek potvrdili jejich souhlas s tím, že jsou sbírány a uchovávány jejich osobní údaje, což podle nového a závazného nařízení EU žádný z provozovatelů nesmí dělat bez souhlasu dotčených osob. Jak se s tímto nařízením vypořádal Radioklub OK2KKW z.s.?

Jednoduše!  Radioklub OK2KKW, coby provozovatel webových stránek www.ok2kkw.com, které radioamatéři v České republice i zahraničí již považují za nezávislý informační server, zaměřený na problematiku radioamatérského vysílání na kmitočtech VKV pásem, nepotřebuje žádat čtenáře tohoto webu o žádný souhlas s uchováváním jejich osobních dat, protože žádná jejich osobní data (až na výjimku uvedenou dále) neshromažďuje!!!  Díky tomu, že webová stránka klubu OK2KKW je relativně primitivní, nepotřebuje ke své funkci používat žádné koláčky (cookies), neleze do počítačů návštěvníků, neinstaluje do jejich webových prohlížečů žádný škodlivý software, nesbírá žádná data o tom, co na našem webu návštěvníky zajímá, co preferují a co naopak odmítají. Je to služba informační - zkrátka berte zveřejněné informace jak jsou, nebo je nechte ležet a pokud si tyto informace přečtete, nikdo návštěvníky nenutí, aby si o nich mysleli cokoli - naopak, vždy zdůrazňujeme, že nejlepší je nepřijímat informace (jakékoli) pasivně, ale vždy hledat souvislosti a v rámci kritického myšlení hledat pravdu tam kde je a nikoli tam kde není!

Tedy: provozovatelé webového portálu www.ok2kkw.com nemusí návštěvníky upozorňovat a žádat o souhlasy se zpracováním osobních údajů, protože Radioklub OK2KKW žádné osobní údaje návštěvníků jeho webu nezpracovává a nehodlá tak učinit ani v budoucnu!

Radioklub OK2KKW ovšem provozuje ještě jednu internetovou doménu, a to www.darkside.cz. Na této doméně běží služba bazaru a diskusního boardu. Stejně, jak je uvedeno výše, provozovatel těchto webových stránek nemusí žádat návštěvníky o souhlas, protože od nich přímo ani nepřímo nevyžaduje získání jakýchkoli osobních údajů! To však neplatí pro pisatele příspěvků na diskusní board, nebo inzerentů, kteří vkládají své nabídky, či poptávky na bazar OK2KKW. Z důvodu právních a bezpečnosti samotného provozovatele webu a rovněž ve snaze o alespoň malý příspěveček k výchově k hamspiritu, provozovatel webu na uvedených stránkách už od počátku provozu těchto dvou veřejných služeb uvádí IP adresy pisatelů. A protože jsme se nově dozvěděli, že i IP adresa může být za určitých okolností osobním údajem, obracíme se na pisatele příspěvků do tohoto diskusního prostoru a inzerentů v bazaru OK2KKW, aby si přečetli upravená pravidla obou těchto webových stránek a vzali na vědomí, že provozovatel - Radioklub OK2KKW z.s. bude i nadále (jako po celá předcházející léta) uvádět veřejně jejich IP adresy a pokud tam pisatelé budou i nadále vkládat své příspěvky a inzeráty (což doufáme, protože je to služba, kterou provozujeme pro celou radioamatérskou obec), že o tom pisatelé příspěvků a inzerenti dobře ví a tím, že vloží svůj příspěvek, či inzerát, s tímto opatřením vyjadřují souhlas. IP adresa zůstává i nadále veřejně dostupná návštěvníkům těchto webových stránek a to u bazaru  nejméně po dobu jednoho měsíce, u diskusního boardu minimálně po dobu jednoho roku. Radioklub OK2KKW s těmito daty (IP adresy pisatelů, či inzerentů) nijak nepracuje, natož aby je někomu posílal! Jsou však veřejná a k vaší radioamatérské značce si je může přiřadit kdokoli. Vezměte to na vědomí.

Věřím, že návštěvníci webových stránek Radioklubu OK2KKW tento text pochopí, vezmou jej na vědomí a s jeho obsahem vnitřně vyjadřují souhlas.

Nemusí se nám to líbit, ale je to prostě zákon. A domnívám se, že publikace IP adresy pisatelů, či inzerentů je nepochybně mnohem menším útokem na jejich osobní údaje, než kamera na každé křižovatce, či úseku silnice, která je schopna pořídit snímky osob jedoucích ve voze (aniž by se jich někdo ptal na souhlas) a následně tyto snímky využít (v rámci programového vybavení rozpoznávání tváří) ke sledování občanů ČR v reálném čase...

73 OK1VPZ
  5/2018