WRC 2019 a otázky radioamatérského provozu:

Světová radiokomunikační konference WRC-2019 bude zahájena 28. října v Sharm-el-Sheikhu (Egypt). Setkání, které bude trvat čtyři týdny, se zúčastní tři tisíce delegátů z většiny zemí světa. Cílem konference je projednat a dohodnout se na připravovaných změnách Radiokomunikačního řádu ITU.

Na konferenci se rovněž zúčastní IARU a její členské asociace zastupující amatérské rádiové a satelitní amatérské rádiové komunikace. Tým IARU bude tvořit 14 lidí z 10 zemí.

Zvláštní význam pro amatérské rádio jsou pozice týkající se následujících bodů programu konference:

- [AI 1.1] přidělit amatérské službě celé pásmo 50–54 MHz v regionu 1

- [AI 1.13] nové divize pásma pro mezinárodní mobilní telekomunikace, které by mohly potenciálně ovlivnit amatérské pásmo 47 GHz

- [AI 1.16], které mohou ovlivnit amatérské pásmo 5 GHz

- [AI 9.1.6] o bezdrátovém přenosu energie, ve kterém harmonické systémy systémů WPT (Wireless Power Transmission) mohou ovlivnit rádiové spektrum v rozsahu MF a HF

- [AI 10] možný dopad plánovaných programových položek příští konference WRC-23 na amatérské radiokomunikační služby (hlavně v pásmu 1240–1300 MHz)

Účast IARU na konferenci je vyvrcholením čtyřleté práce IARU v ITU a regionálních telekomunikačních organizacích za účelem ochrany a zvýšení přidělování kmitočtů pro amatérské radiokomunikace. Tým IARU bude poskytovat aktualizace v průběhu konference.

WRC-2019 má široký program, ve kterém jsou amatérské problémy jen malou částí. Další informace o konferenci WRC-2019 jsou na webu ITU:

https://www.itu.int/en/ITU-R/conferences/wrc/2019/Pages/default.aspx


[tnx for info: Dave K1ZZ, sekretář IARU]                             https://www.iaru-r1.org/index.php/91-spectrum/1909-wrc-2019-in-sharm-el-sheikh