Jaké zařízení je IC 7400 ?

Zde na: http://vkvzavody.moravany.com/zavody/a12002/claim/claim.php? na stránkách VKV závody Moravany, jsem se dočetl, že pravděpodobný vítěz letošního Marconi memorial Contestu, OL2R, použil zařízení IC 7400. Protože toto zařízení neznám, popátral jsem trochu po internetu. Možná, že výsledek bude zajímavý i pro Vás.

Indormace 1 , 2 , 3, 4, 5 a 6 o tomto zařízení jsou většinou zaměřeny na vlastnosti při provozu na KV. Avšak, jak již bylo diskutováno zde, nároky na parametry zařízení pro KV a VKV jsou v mnoha případech odlišné. Nevíte však někdo, jaký fázový šum, jaký širokopásmový šum a jaké intermodulační vlastnosti má toto zařízení na VKV pasmech ? Nebude toto zařízení vytvářet díky svým problémům na pásmu známé potíže, stejně, jako je tomu u IC 746, ze kterého IC 7400 vychází, či má na VKV parametry podobné, jako IC910, nebo bude dokonce pověstně nepodařený, jako IC 706 ? Za každou informaci budeme vděčni.

A nyní informace, které jsem našel:

a) Překlad informace JA7UDE:

Nemám IC-7400, hi.
Březnová rubrika "sporná otázka" japonského radioamatérského časopisu CQ uvedla článek týkající se IC-7400 (IC-746PRO v USA a Japonsku). Tento článek je vlastně rozhovorem s vedoucími inženýry ICOMu z projektu IC-7400. Originální článek je napsaný japonsky. Zde je mé anglické shrnutí pro neznalce japonštiny.
Maska IC-7400 vypadá jako u předchůdce, IC-746, ale ICOM zařízení pojmenoval IC-7400, ne IC-746II nebo IC-746PRO. Je pravda , že IC-7400 byla vyvinutá s cílem nahradit IC-746, ale IC-7400 je také tak trochu bratr IC-756PROII.
Nová IC-7400 nejenom následuje IC-746, ale jeho architektura TX/RX cesty a její struktura je velice blízko k IC-756PROII. Toje také důvod, proč ICOM nazval zařízení čtyřmístným číslem.
Vývoj DSP obvodů IC-7400 byl dokončen o dva roky později než těch v IC-756PROII DSP. Z toho důvodu má DSP čip umístěný v IC-7400 nižší cenu a ještě vyšší výkon než DSP čip použitý v IC-756PROII. Pro úsporu nákladů, IC-7400 užívá 24-bitové A/D a D/A převodníky, který mají o pár dB vyšší šumové pozadí, než IC-756PROII. Signálová "kvalita" je po průchodu převodníky DSP poněkud nižší než IC-756PROII, ale rozdíl v praktickém provozu je zanedbatelný z důvodů dalších šumů v celém RX řetězci.
Někteří uživatelé jsou zklamaní, že IC-7400 nemá vestavěné pásmo 430MHz. ICOM ve skutečnosti zvažoval možnost instalace 430MHz, ale nakonec inženýři od záměru odstoupili. Duvody jsou tyto:
(1) vývoj TX výkonového zesilovače by musel být zcela změněn, (2) v souvislosti s tím by musela být zcela přepracována mechanika celého zařízení, (3) cena by by se v případě instalace pásma 430 MHz blížila IC-756PROII, a (4) vybavení pásmem 430MHz není na trhu v USA tak žádané, jako na japonském.

Zcela přepracována byla jednotka vstupních pásmových propustí přijímače. Jsou zde nyní použity větší indukčnosti a kondenzátory z důvodu snahy předejít magnetické saturaci. Navíc, v obvodech jsou použity spínací diody s malým zkreslením, stejně, jako je tomu i v IC-756PROII .
Nové funkce:
- IC-7400 má hlasový squelch (VSC), který otevře přijímač jen pro signál obsahující hlasové audio složky.
- IC-7400 má "voice equalizer" , který pracuje pro TX i RX.
- hlasový kompresor pracuje pro AM/FM právě tak, jako pro SSB. To je žádost z 50MHz Bandu od AM nadšenců. V režimu AM provozu pracuje tento kompresor jako automatická regulace zisku mikrofonu.
ICOM nyní pracuje na dalším vývoji DSP řešení, které by využívalo vyšší kmitočet pro vstupní signály, vstupující do DSP obvodů. Vstupní kmitočet DSP v IC-7400 DSP je 36kHz. A ačkoli musí být přijat kompromis kvůli ceně zařízení, ICOM by rád již v blízké budoucnosti použil DSP až na kmitočtu 100kHz. DSP, blížící se těmto parametrům by jistě lépe zmírnil zkreslení a odstranil parazitní signálové produkty.
ICOM je velmi hrdý na poměr cenu-výkon u IC-7400; inženýři v rozhovoru řekli že: "IC-7400 je skoro PERFEKTNÍ."

b) Kopie recenze OK1AYY:

IC7400 - dvoudenni dojmy 

PRVNI DEN 

Muj prvni dojem z IC7400 byl negativne ovlivnen poslechem na IC756PRO II. Domnival jsem se,ze 32 bitove DSP na 36kHz bude stejne dobre jako u IC756PRO II.Ale patrne tomu tak neni.Ocekaval jsem tedy podobny prinos zakulaceni a mensi strmosti DSP filtru SOFT jako u 756PRO II.Ale u IC7400 neni celkem zadny rozdil mezi ostrou charakteristikou SHARP se strmymi boky a naprosto plochou horni casti krivky propustnosti a jemnejsi SOFT s mene strmymi boky a nepatrnym zakulacenim horni casti krivky.Muj prvni dojem byl jako bych poslouchal na mizerne pocitacove bedynky s dirou mezi 600 az 900Hz,kde obvykle poslouchame telegrafni signaly.Kdyz jsem se podival na krivky propustnosti mf DSP filtru pri sirkach pasma 150,500 a 1,2kHz,coz je podle me asi optimalni prednastaveni CW filtru,samozrejme zadna dira se nekonala.Jde tedy o muj zvyk poslouchat na klasicke,zpravidla vice zakulacene CW filtry.Druhy den jsem si jiz zvykl a nexistujici diru na charakteristice jsem prestal vnimat. Horni cast charakteristiky mf DSP filtru v poloze SHARP je natolik plocha a rovna,az cloveka zamrazi.Pro informaci si ale pripomenme,ze optimalni nf charakteristika pro prenos reci z hlucneho prostredi se uvadi s poklesem 6dB/oktavu od 800Hz nize a od 800Hz asi do 3,5kHz se vzestupem 3dB/oktavu. Idelalni plocha horni cast krivky propustnosti pro SSB,AM,FM tedy vubec nemusi byt idealni.Samozrejme to plati nejen pro IC7400 ale i pro vsechny ostatni TCVRy.Laborace na toto tema muzeme zkouset v externi v nf casti. Nastavitelnost sirky pasma je pro CW,SSB,DIGI,RTTY od 50Hz do 3,6kHz.Pro AM 6kHz,FM 15kHz.Jak v poloze SHARP tak SOFT a sirkach pasma pod 500Hz je na hrane nizsiho boku vetsi zkresleni CW signalu.Nebo dejme tomu CW zni nezvykle.Pokud jsme naladeni doprostred filtru,CW zni prirozene. I kdyz rozdil strmosti boku krivek propustnosti jak SOFT,tak SHARP neni temer slyset ani videt,poloha SHARP na CW znatelne vice zduraznuje QRN,ale je zajimave,ze klapani blizkych CW stanic je jak u SHARP tak SOFT temer stejne. SSB signaly jsou slyset bez zkresleni a verne.Digitalni zvuk na SSB nevnimam,ovsem na CW je pro me,jako zaryteho zastance klasickych TCVRu, digitalni zvuk na bocich krivek propustnosti neprijemny.Pokud ale naladime CW signal doprostred filtru je poslech dobry a prirozeny jako u klasickych TCVRu.Ovsem kvalita poslechu s 32bitovym DSP u IC7400 dle meho nazoru trochu pokulhava za temer prirozenym poslechem tez s 32 bitovym DSP IC756PRO II. Jako DSP laik si to vysvetluji tak,ze u podstatne levnejsi IC7400 musel vyrobce neco umele zhorsit,aby IC7400 nebyla zase az tak dobra jako drazsi IC756PRO II. 

DRUHY DEN

Dalsi den nalezam funkci imitujici posouvani dvou filtru pomoci TWIN PBT podobne jako u klasickych TCVRu.Pokud nastavime zakladni sirku pasma asi dvojnasobnou a pak ji stahneme TWIN PBT na polovinu,CW filtry krasne zakulatime a hlavne zmirnime prilis velkou strmost boku.Vse samozrejme v poloze SOFT.Na obrazku 7400OPTCW.jpg jsem zachytil nastaveni CW filtru ktere lahodi memu uchu.CW signaly jsou behem ladeni stale ciste,zadne klapani na bocich,proste pohadkova telegrafie.Samozrejme s nastavenim a posazenim CW filtru vuci nosne je si treba jeste dale pohrat.U IC756PRO II je sice poloha SOFT proti IC7400 temer dokonala,ovsem takova fantasticka a v provozu nutna moznost snizeni strmosti boku,ktera je na IC7400 u IC756PRO II proste neni.(Nebo jsem si ji nevsiml). Suma sumarum prilis strme boky a plocha horni cast krivky a nedej Boze jeste mirne prosedlani,byt treba jen 2dB,je pro CW katastrofou.Nastesti se zadna katastrofa u IC7400 nekona.A muj negativni defenzivni postoj vuci IC7400 je razem pryc.CW filtry lze nastavit tak,ze poslech je zrovna tak krasny jako u velmi dobrych analogovych klasickych TCVRu.A co vic IC7400 je tim padem spickou v nasich vnitrostatnich zavodech KVPA,TA,OKOMCW,OMAC,Holicky pohar, Plzensky pohar,VRK a pod.Sebelepsi klasicky TCVR zpravidla nejde nastavit na potrebnou zakladni siri pasma asi 1kHz s kterou odjedeme 90% zavodu. Obvykly filtr 500Hz u analogovych TCVRu je pro vetsinu casu naseho zavod prilis uzky,ale v urcitych podminkach naopak siroky a potrebujeme zapnout 250Hz.I plne ofiltrovana IC775DSP je moznostmi volby mf sirek pasma pro CW jen slabym odvarem toho co umoznuje IC7400. Na obrazku 7400OPTSSB.jpg jsou nastaveni SSB filtru,ktere se mi zdaji nejlepsi. Ale i tady plati,ze optimalni nastaveni,ktere uchu nejlepe lahodi vecer,je rano zcela spatne.Konkretne vecer optimalni S -100,se rano zmeni na S +50. Diskutabilni asi bude nastaveni SSB filtru SOFT,kdy se mi zda modulace prirozenejsi,nebo SHARP kdy je modulace vyraznejsi a citelnejsi.Zda je to zpusobeno zakulacenou,nebo plochou horni casti krivky propustnosti ci jinym digitalnim zpracovanim signalu,neumim rici. Proste a jednoduse 3 libovolne nastavitelne CW filtry u kterych lze snizit nesmyslne vekou strmost boku,3 libovolne nastavitelne SSB filtry,kde si naopak muzeme navolit velmi strme boky SHARP,6kHz pro AM,15kHz pro FM a operativni zapnuti potrebneho filtru je vlastnost,kterou nam neposkytne zadny byt sebedrazsi analogovy TCVR. Abych nebyl zalovan firmou ICOM pripominam,ze na obrazcich jsou mf sirky pasma videny z sumu na sluchatkovem vystupu IC7400 pres nf zvukovou kartu. Tedy zubatost krivek si musime odmyslet,zrovna tak se ve skutecnosti nerozsiruji boky jiz asi pro potlaceni 40dB.Snad jsou ale lepsi mizerne obrazky,nez zadne. 

Noise Reduction 

Funkce NR zapnuta pri SSB se kvalitativne blizi IC756PRO II a kazi modulaci jen mirne.Nejhorsi NR je na nejdrazsi IC775DSP.Ovsem,kdyz me Pavel OK1FPS sdelil,ze NR na me IC775DSP je jeste horsi nez na IC746,nastval jsem se a po ctyrech mesicich jsem zjistil,ze jsem mel v menu NR spatne nastavene. A tak ucinek NR u IC775DSP neni o moc horsi nez u IC7400 a IC756PROII.Jen ta zhorsena modulace! U CW jak u IC7400,IC756PROII,tak IC775DSP neni prinos NR prilis vyrazny.Mirne snizeni sumu a QRN je do jiste miry zdegradovano trochu horsi citelnosti CW znacek.Vyuziti NR zalezi na prijmovych podminkach.Na druhe strane NR potlaci klapani a kliksy od blizkych stanic.Podobne pokud si u SSB zvykneme na ne zcela vernou modulaci pri zapnutem NR,muze byt delsi poslech s potlacenym sumem a QRN mene unavny.Temer necitelny SSB signal na urovni sumu se zapnutim NR zpravidla stane citelnym.Ale i tady zalezi na podminkach prijmu. 

Ovladatelnost 

 Mene knofliku a tlacitek znamena vice funkci na jeden ovladaci prvek. Proti IC756PRO II,kde jsem byl obsluhou nadsen a zvladl ji za pul dne, jsem u IC7400 po dvou dnech jeste zmateny a bloudim mezi tlacitky a napisy na displeji. Prikladem je tlacitko TS,kde je nejen prepinani kroku ladeni 1Hz/10Hz/vice, ale i ono "vice" nastavitelne na 0,1-1-5-9-10-12,5-20-25kHz.Kdy a jak dlouho pridrzet tlacitko TS je pro me matouci.Pokud chci rychle prepnout krok ladeni zpravidla spadnu do nastaveni 0,1 az 25kHz. Obvyklym opakovanym zertikem u novych ICOMu je tlacitko CLEAR pro vynulovani obsahu RITu,ktere musime podzet asi 1 vterinu,aby se RIT vynuloval.Jenomze vterina je dlouha doba a tak je rychlejsi zatocit zpet knoflikem RITu. Trochu neoperativni je i prepinani Preamplifieru 1 a 2 a Attenuatoru jednim tlacitkem P.AMP/ATT,kdy pro zapnuti ATT musime tlacitko podrzet asi vterinu. Trochu nestastny je i maly knoflicek CW PITCH,ktery patrne nikde na displeji neukazuje jake je jeho nastaveni.A tak posazenim mf filtru pomoci TWIN PBT muzeme dojit k falesnemu nastaveni telegrafie,kdy nejsme QZF.Muzeme tedy omylem poslouchat treba o 100Hz jinde nez vysilame.Proste s TWIN PBT a CW PITCH je nutne si trochu pohrat.To muze zacinajicim amaterum delat potize.Ostatni ovladani je ovsem obtizne asi jen pro me.Obycejne male dite, zvykle na soudobe digitalni pristroje jej zvladne jiste bez problemu. 

Notch filtry 

Klasicky rucni Notch filtr na mf 455kHz u IC775DSP ladi ciste,coz je ale jen zdanliva prednost.U IC7400,nebo IC756PROII pri otaceni knofliku NOTCH slysime sice digitalni sumy,ty nas ale vyborne navedou na nezadouci zaznej. Jak je obvykle i u IC756PRO a PRO II,automaticky Notch filtr funguje jako by byl az za AGC,extremne silne zazneje se sice vyklicuji,ale vygumuje se, nebo silne potlaci i zadany SSB signal.Rucni Notch filtr je jako by pred AGC, vyklicujeme sice jen jeden zaznej,ale dokonale,bez gumovani zadaneho SSB signalu.V manualu je k tomu poznamka,kterou jsem neprozkoumal a nijak neoveril.Je tedy mozne,ze IC7400 bude mit proti IC756PRO II kolem Notch filtru nejake nove vlastnosti. V kazdem pripade musim v IC7400 pochvalit rychlou funkci automatickeho Notch filtru pri vyklicovani CW signalu.Vyklicovani je bez obvykleho buseni zacatku znacek znameho u lacinych TCVRu,ale i u drahe IC775DSP s predpotopnim DSP filtrem na 10,5kHz. 

Spotreba 

Pri soucasne cene obvykle sazby 3.46Kc/kWh je zajimava i spotreba.Proud pri prijmu je 2,2A,zatimco u klasicke IC746 byl 1,8A.Zvyseni neni tedy dramaticke.Jenze nejakou spotrebu ma i zdroj.S mym externim klasickym zdrojem je spotreba pri prijmu 48W.Spotreba vcetne zdroje pri vykonu 100W na umele zatezi: 1,8MHz - 430W 7MHz - 420W 28MHz - 470W Spotrebu muzete porovnat s jinymi TCVRy v prvni recenzi IC756PRO II na techto strankach. 

Odolnost proti blizkemu Country Radiu 1062kHz 

Pokud neni zapnuty Attenuator a ATU hraje Country Radio asi od 10MHz do 30MHz silou S4.Pri zapnuti Automatickeho TUneru je vse v poradku. Blizsi podminky a porovnani s jinymi TCVRy najdeme v prvni recenzi IC756PRO II na techto strankach. 

Vystupni vykon 

je skutecne od 1,8 do 28MHz rovnych 100W a pri prechodu z pasma na pasmo se nemeni.IC7400 se tedy vyborne hodi ke kontrole SWR/PWR metru,zda na vsech pasmech ukazuji stejny vykon.Vyssimi pasmy 50 a 144MHz jsem se nezabyval. 

Vyhoda IC7400 proti klasicke IC746

Vyhodu vidim v prednastaveni 3 filtru pro CW a 3 filtru pro SSB a to nejen sirkou pasma,zaoblenim a strmosti boku ale i posazenim vuci nosne,dle naseho vkusu a prani a hlavne jejich operativnim prepinanim jednim tlacitkem. To jsou moznosti,na ktere nemame sanci ani u plne ofiltrovane predchazejici IC746.Na druhe strane nahrazovat plne ofiltrovanou IC746 za IC7400 je krok kterym si moc nepomuzeme.Ovsem vymena IC725,IC735,IC706,IC718 za IC7400 je velky inovacni skok. 

Audio 

Kvalita audia z interniho reproduktoru je pro me nezajimava,nebot vzdy pouzivam externi nf dil k TCVRum.Vetsina amateru ale asi na interni reproduktor posloucha.Mel jsem moznost poslechu na repracky-kraplacky u IC706,IC718,IC728,IC756PROII a IC775DSP.Ovsem jedine u IC7400 je poslech audia na interni reprokuktorek temer HiFi.To ocenime zejmena pri posuzovani modulace protistanice. 

Odolnost 

Bohuzel jsem nemel moznost s IC7400 odjet nejaky zavod osazeny mistnimi stanicemi S9+50 az 70dB.22.4.2002 rano jsem poslouchal SSB signal Zbynka OK1AZZ na 3,7MHz pri sile 59+70dB.S IC775DSP lze pracovat pri teto sile jiz asi 6kHz od kmitoctu,u IC7400 asi 8kHz.To vubec neni spatne. Rovnez pri signalu PSK31 sily S9+60dB je pri CW filtru 300/600Hz,viz obr 7400optcw.jpg ve vzdalennosti 1kHz naprosto cisty prijem.Z toho plyne, ze stopband mf DSP filtru je rozhodne vetsi jak 120dB. Z toho ale vubec nelze usuzovat jak se bude chovat IC7400 v nejakem velkem svetovem zavode s mnozstvim silnych stanic v ramci filtru 20kHz na mf 69MHz a 455kHz.Prece jen se selektivita ziskava o jedno smesovani pozdeji,nez u analogovych TCVRu.Na druhe strane druhy a treti smesovac je odolny a dvojite vyvazeny a vhodnou volbou urovni signalu se tento hypoteticky konstrukcni nedostatek nemusi projevit.Jak v extremnich zavodnich podminkach zvladne DSP na 36kHz silene mnozstvi signalu v ramci sirky pasma predchazejicich filtru 20kHz rovnez vubec nelze odhadnout.Je nutno pockat az novi majitele IC7400 odjedou CQWW Contest a podaji nejake reference. Na laboratorni mereni neverim. Bohuzel,jsem jiz nestacil na IC7400 udelat nejake QSO,ani se podivat na CW znacky.Doufam,ze znacky budou podobne,jako u predchazejici klasicke IC746,ktere jsou vuci blizkym stanicim proti jinym TCVRum velmi milosrdne a neobtezuji klapanim. Rovnez jsem nemohl projit cely manual,posoudit a odzkouset nekonecne mnozstvi ruznych funkci.Dostat IC7400 do ruky je otazka pul roku,nikoliv dvou dnu,kdy jsem ji mel k dispozici.Predchazejici radky proto berte s velkou rezervou.IC7400 si za dva dny vubec neodvazuji nejak hodnotit. Za cim si ale mohu stat,je fantasticka nastavitelnost CW a SSB filtru. 

23.4.2002/Jarda OK1AYY