Příčkové krystalové filtry OK2JI

Úvodem (OK1VPZ): Je to jen několik týdnů, kdy jsem dostal telefonem dotaz, zdali nevím, kde nalézt informace k příčkovým krystalovým filtrům, které v 80-tých letech minulého století dělal Jarda OK2JI. A že si prý dotyčný pamatuje, že to bylo někde v modré řadě časopisů amatérského radia, ale neví kde a sehnat se to nedá. A že má pytlík 9MHz krystalů a chtěl by ve svém radioamatérském zařízení, jako součást širší modernizace, nahradit dosavadní "hradecký 8-mi krystalový SSB filtr", který se (pravděpodobně z důvodu použití jódovaných krystalů) z hlediska svých parametrů, už zcela zbortil. Slíbil jsem  mu, že se Jardy, kterého mimochodem považuji za jednoho z nejlepších konstruktérů radioamatérských transceiverů v OK, pozeptám a pokusím se od OK2JI získat bližší informace, které budou jistě velice užitečné i nadále pro všechny opravdové radioamatéry, protože, jak jsem poznal, i v době pouhého sestavování levných čínských modulů je u nás nenulové množství skutečných radioamatérů, kteří mají zájem jít "pod kůži" a sestavovat zařízení, které pracuje tak, jak si oni sami navrhli, prostudovali a nakonec sestavili. A to je naše radioamatérská budoucnost a měli bychom jí podporovat. Mimochodem - děkuji v té souvislosti OK1UFC, který se snaží tuto mezeru alespoň trochu zacelit. Ale zpět k OK2JI. Jarda mi napsal:

Ahoj, srdečně zdravím a posílám co jsem slíbil. Sice poněkud opožděně, ale přece. Bylo toho ve skříni moc a já se dostal ke hledání teprve o velikonocích. Nevím jestli to někomu pomůže, celé to moje laborování s filtry bylo ještě v 80tých letech minulého století a je to vše prý již překonáno. Fakt je ten, že ve svých zařízeních se kterými jezdím stále, příčkové filtry používám. Je to celkem asi 6 home made TRXů, které používám k transvertorům pro pásma od 144 do 13cm.  Kdysi dávno, asi před 40ti léty jsem dostal pytlík vyletovaných skleněných x-talů z nějakých nádražních stanic od Jirky Sklenáře (ex OK1WB - nw SK) a protože to byly kvalitní výbrusy, tak jsem je v termostatu všechny při pokojové teplotě vytemperoval a několikrát změřil. Měl jsem jich asi 100 a z těch jsem vybral skupiny po 14ti krystalech o pokud možno se stejným kmitočtem. Podařilo se tak připravit x-taly pro asi 8 filtrů, které jsem dle přiloženého článku spočítal, realizoval a snažil se dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Posílám tedy nějaké poznámky z konstrukce, jak uvádím, je to již staré, moc si z toho laborování již nepamatuji, ale vybral jsem alespoň něco, co by se mohlo hodit. Chtěl jsem původně ke každému listu - viz fotky níže -  něco napsat, ale bylo by toho moc. Snad to někomu pomůže. Pro nastavování filtrů jsem používal kapacitou rozlaďovaný x-talový occilátor s jedním z použitých x-talů pro filtry. Frekvence byla odečítána čitačem a výstupní úroveň signálu řízena externím děličem 10x10dB.  Tvar propustné křivky byl zobrazován rozmítačem na osciloskopu, přesnější průběh byl zobrazován bodově na mil. papír. Zhotovil jsem mnoho klasických 4 a 8xtal. filtrů z RM xtalů, ale nebyl jsem s nimi spokojen, rovněž s filtry polské výroby.

Proto jsem se začal zabývat laborováním s filtry příčkovými. Je zajímavé, že dosud v žádném zařízení filtr neodešel. Stojí za to se zmínit o kapacitách, které byly pro filtry spočítány. Použil jsem výhradně slídové kondenzátory, které byly na požadovanou hodnotu doškrábány a voskem zality.  Bohužel jsem nenašel fotku oevřeného, rozestavěného filtru, takže jen foto v pouzdru z pocínovaného plechu, které je uvnitř vyloženo měděnou fólií. Později byl filtr upraven tak , že součástí filtru jsou na konci zabudované toroidní transformátory pro impedanční přizpůsobení. Zapojení příčkového filtru v TRX-11 je na posledním schematu.   Vláďo, to je zatím asi vše ,co jsem našel, bylo by toho více, ale musel bych prolistovat další hromadu dokumentů, které zatím schovávám. Až tady nebudu, půjde to všechno na vlečku.  Slíbil jsem také foto realizovaných zařízení, ale to pošlu později až bude špatné počasí a   nebudu chodit na zahradu. Teď na jaře je tam spousta práce a žena již na to nestačí. Dříve se mnou jezdila téměř vždy na kopec, tak to musím nyní trochu splatit. 

Ahoj, Jarda

=========================================================================================================================

Pozn. OK1VPZ - Jardovi je přes 80 let a je to BOREC, páni!  Hodně zdraví Jardo a brzy zase na slyšenou na 70cm!

- a ještě vzkaz pro Jardu: pošli vše, co najdeš Jardo, případně i přijedeme a budeme skenovat. Takové věci nesmějí zapadnout!

a teď ta dokumentace:

a ještě dva doporučené odkazy:  https://1url.cz/fKrDM a https://aleph.vkol.cz/F?func=find-c&ccl_term=sys=001013506&local_base=SVK01