Článek převzatý z webové stránky FLASHNEWS (on-line magazín deníku Právo).

http://www.flashnews.cz/index.php3?iid=10600&detailclanku=43706

Smršť meteoritů ohrozí družice

Smršť meteoritů zvaných Leonidy se tento víkend prožene kolem Země rychlostí přes 250 tisíc kilometrů v hodině a bude tak nejsilnější za několik desítek let. K průletu dojde v době, kdy Země začne stejně jako každý rok protínat dráhu Temple-Tuttleovy komety, která obíhá Slunce v opačném směru.


PRAHA 12. listopadu -- Meteority zvané Leonidy zpravidla shoří asi sto kilometrů nad Zemí, ale v USA jsou přesto přijímána opatření na ochranu například Hubbleova teleskopu. Nejzranitelnější jsou údajně stacionární komunikační družice ve výšce 35 900 km nad západní polokoulí.
Včera měla tříčlenná posádka mezinárodní vesmírné stanice ISS provést ještě poslední konstrukční práce ve vesmírném prostoru a přichystat se k ukončení čtyřměsíční mise.

Meteority budou pozorovatelné i z našeho území
Bill Cooke z amerického Úřadu pro vesmír a letectví (NASA) ujistil, že stanice je opatřena pancířem odolným proti meteoritům až do velikosti 2,5 centimetru. Mluvčí velení kosmických sil USA Adriane Craigová sdělila, že i vojenské družice, nezbytné například i pro řízení nynější operace v Afghánistánu, jsou jištěny záložními systémy.
"Padající Leonidy budou vidět i z našeho území," řekl Právu v pondělí Jaroslav Soumar ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Podle něj bude maximum ve 2 hodiny a 30 min. v noci ze soboty na neděli. Vylétávat budou ze souhvězdí Lva, v tu dobu situovaného na jihovýchodě, ale pozorovatelné budou po celé obloze.

Leonidy na zem nedoletí
"Doporučuji postavit se na neosvětlené místo a dívat se na celou oblohu. Můžeme jich vidět za hodinu až několik desítek," řekl Soumar. Podle něj nehrozí nebezpečí, že by Leonidy spadly na území republiky, protože jde jen o malá zrnka velikosti milimetru, která v atmosféře shoří. Kdyby Leonid měl spadnout až na zem, musel by být mnohem větší.
Soumar sdělil, že hvězdáři budou tuto mimořádnou hvězdářskou lahůdku pozorovat z hvězdárny na Kleti. V Praze se masové dívání na Leonidy nechystá.
Pozorování Leonidů je ale závislé na počasí. Meteorologové v tuto chvíli ještě nevědí, zda bude jasná noc.

Jiří Roškot, Václav Pergl

*****************************************************

Očekávaný vesmírný úkaz se pochopitelně projeví i na možnosti vylepšit si skóre na VKV amatérských pásmech. Pro další informace si můžete "sáhnout" třeba sem: http://star.arm.ac.uk/leonid/ , http://www.geocities.com/skyweek/mirror/227.html , http://www.leonidstorm.com/ . Autoři na těchto stránkách předpovídají jiné časy maxima meteoritického deště, než je uvedeno výše. Doporučuji tedy přečíst !

Ryze radioamatérské informace najdete zde: http://www.vhfdx.de/meteorscatter.htm , http://www.imo.net/calendar/cal01.html#Leonids

Hodně zdaru

OK1VPZ