Program pro výpočet DX VKV vzdáleností, využívající modelu Země jako rotačního elispoidu.

Program locaxh.exe je možné bez problémů zdarma používat a šířit. Vzhledem k tomu, že se necítím být "profesionálním programátorem" nemohu ručit za případné chyby v programu, i když je již poměrně dost prověřen. Z toho důvodu, jsou také níže uvedeny odkazy nejen na stažení programu, ale také jeho zdrojového textu. V případě upozornění na chybu, nebo požadavku na úpravu rád provedu potřebné korekce.

Program byl původně určen pro kontrolu azimutu při směrování mikrovlnných antén, hlavně při vzdálenějším pohledu na obrazovku. Výpočet vzdálenosti je pouze doplněn. Na základě testů, které prováděl Lexa OK1DST mohu doporučit pro skutečně správný výpočet vzdáleností program EME Planner ver. 8.12 (VK3UM). U všech ostatních programů, které jsme měli k dispozici byly vždy nějaké "drobné" chyby.

Petr OK1AXH

 

Program LOCAXH.EXE je ke stažení zde (v Zip souboru) .

Zdrojový text k programu LOCAXH si můžete stáhnout tady.

__________________________________________________________________

Poznámka OK1VPZ:  Program "LOCAXH" považujeme pro výpočet DX QSO za poněkud vhodnější, než program VK3UM, protože přesně odpovídá doporučení IARU pro výpočet rekordů, neboť také vychází z modelu Země jako rotačního elipsoidu 1924 s osami o poloměrech 6378,388 (rovníkový) a 6356,912km (polární).

Program VK3UM (a také WSJT) dává při měření k "protinožcům" výsledky menší, než LOCAXH asi o 2 až 3 km. V rámci 1.Regionu jsou rozdíly zcela zanedbatelné.