Dvojice mikrovlných radioamatérů, kteří přišli do radioklubu OK1KAD v roce  1961

 

Vedoucí pošty Václav Vachuška OK1YN, perfektní technik-radioamatér, rodák z Jugoslávie. Za ním se přistěhoval do Ostrova nad Ohří jeho kamarád OK1VMK Mirek Klusák, brilantní mechanik a radioamatér. Nerozlučná dvojice neustále zkoušela prodlužovat Československé DX rekordy na VKV až SHF vlnách. Jejich příběhy jsme po 50-ti letech zaznamenali a uchovali pro další generace jako věčnou inspiraci pro práci na mikrovlnách.

 

V roce 2014 v listopadu uplynulo 50let od úmrtí Václava Vachušky OK1YN, který zemřel na nemoc z ozáření. Pracoval v uranových dolech Jáchymov hluboko pod povrchem kopců, kde prováděl svoje pokusy až na 10GHz. Jeho nerozlučný kamarád Mirek mu byl stále nablízku.

 

Je třeba okrajově připomenout, že jakákoliv osobní aktivita tehdy nebyla žádoucí! Společnost v tehdejším Československu nehledala vůdčí typy, ale organizované kolektivy a řádně pod kontrolou. Proto jsou známa spojení jako OK1KEP z Milešovky na Klínovec OK1KAD. A až nyní se dozvídáme,že se jednalo o OK1VMK a OK1YN.

Je ale pravda, že dodnes hluboce jsme ovlivněni tehdejší aktivitou, kterou dokázali vyvinout v těžké době OK1VMK  Mirek Klusák a OK1YN Václav Vachuška .

                     

 

 

Mirek Klusák     OK1VMK                                                                                   Václav Vachuška   OK1YN

 

 Čest jejich památce!
 

Kolektiv radioamatérů OK1KAD i dnes pokračuje ve vysílání z Klínovce .

 

Děkujeme OK1VMK a jeho paní za povídání u kafíčka a na vzpomínky z doby před 50. lety. 

            

                                                                                                     Za kolektiv OK1KAD                       Jirka OK7RA