První dojmy z celosvětového EME setkání v Holandsku 16 až 19.srpna 2018
(napsal OK1VPZ 21.8.2018)

Vzhledem k tomu, že jsme se již nějakého toho mezinárodního EME setkání zúčastnili, mohli jsme samozřejmě srovnávat. Stejně, jako v předchozích případech byla organizace velmi dobrá a byla dílem Jana PA3FXB a jeho ženy Marianny. Sluší se jim za celou tu práci okolo poděkovat! Na straně druhé PA3FXB i jeho XYL to nedělali pro své zviditelnění, naopak se velice drželi zpátky a vytvořili tak velmi příjemnou atmosféru pro všechny návštěvníky. Jaký to rozdíl oproti zviditelňování se se jiných.. Setkání se konalo v malém městečku Egmond Aan Zee ve čtverci JO22HO a bylo dobře přístupné jak autem (kvalita holandských dálnic je pověstná), tak i letecky, protože velké mezinárodní letiště

Schiphol bylo dostupné autem doslova za několik desítek minut. V moderním hotelu byli i jiní hosté- převážně z DL, ale na organizaci setkání, které mělo vyhrazeno drtivou většinu 1 patra hotelu (včetně přednáškových sálů, společenské místnosti a velkého prostoru pro prezentaci zařízení), vyhrazená byla místa v restauraci, to nemělo žádný negativní vliv a večer přítomné radioamatéry navíc uspokojil irský bar v přízemí. Trochu problém (z českého pohledu) bylo industriální pivo Heineken, které se čepuje všude a pokud se člověk nechce spokojit s touto pivní náhražkou, musel sáhnout hlouběji do kapsy, hi. Naštěstí vybírat bylo z čeho.

V pátek organizátoři nabídli delší autobusový výlet, které většině přítomných radioamatérů a jejich chápajících manželek představil holandský venkov, útulné rodinné domy na venkově a neustávající boj Holanďanů s mořem. Ostatně stačí se podívat na mapu a uvidíte, s jakým úsilím dobývají každý metr svého území na nevlídném severním moři. A tak samozřejmě nemohla chybět projížďka po 32km dlouhé hrázi mezi mořem a ohrazeném vnitrozemském polderu, který se postupně odčerpává a vysušuje. Výsledkem cesty byla rodina radioteleskopů (14 antén po 25 metrech v průměru), provozovaná státní radioastronomickou institucí Astron, kde jsme měli možnost se seznámit s jejich vývojovými laboratořemi a otevřeně si popovídat s vedoucími jednotlivých projektů. Zejména na mne učinilo velký dojem, že nic neskrývají, o své práci hovoří otevřeně, nic neutajují, byť jde o špičkovou technologii, kterou v rámci Evropské kosmické agentury ESA vyvíjejí a dodávají i pro řadu zahraničních kosmických projektů. Jejich vyjádření bylo: foťte si tady co chcete, my jsme státní organizace placená z peněz daňových poplatníků a proto je tady všechno civilní a veřejné a každý má právo o naší práci vědět všechno. Osobně musím říci že tento přístup na mne velmi zapůsobil!
 

Vrcholem byla návštěva dnes již spíše radioamatérského radioteleskopu projektu Camras, který se svou rovněž 25-ti metrovou anténou stojí asi sice o řadu km daleko od aktivních přijímacích antén Astronu, nicméně stále ještě na teritoriu obce Dwingeloo. Pokud budete mít cestu do severního Holandska, podívejte se tam, protože nebudete litovat. Tato radioastronomická stanice byla odstavena z vědeckého provozu zhruba před dvaceti lety, ale radioamatéři z této oblasti (část z nich pracuje v Astronu) se sdružili, požádali vládu o dotaci a po několika letech značného rozsahu práce se jim podařilo tento radioteleskop opět zprovoznit – a vzhledem k použití soudobé technologie jsou jeho parametry (schopnost zpracování slabých signálů a přesnost) dokonce na lepší úrovni, než v době jeho otevření. Současné ozařovače jsou optimalizovány pro pásmo 21cm (spektrální čára vodíku) a radioamatérské 23cm pásmo, nechybí ale ani ozařovač pro 70cm a v případě potřeby je možno instalovat ozařovače pro 13 a 9cm. Na 6 a 3cm jsou již parametry antény pro EME provoz horší s ohledem na použití pletiva 7x7mm (a rušení na 6cm od WIFI aplikací).

Jan PA3FXB s kolegou demonstrovali naživo jak příjem pulsaru vzdáleného asi 3,5 tisíc světelných let, tak i brutálně silné odrazy od Měsíce na pásmu 23cm. Ostatně – poslechněte si sami náš záznam tohoto testu: https://youtu.be/3AU-t-nc2Zs
 

V sobotu se otevřelo jednání EME Konference 2018 s řadou zajímavých přednášek. Vzhledem k tomu, že jsem spíše HW radioamatér, jistě nepřekvapí, že mne nejvíc zaujaly přednášky G4BAO a G4DDK, který m.j. hovořil o náhradách součástek od firmy Avago i dalších. Podařilo se nám získat jeho souhlas s překladem jeho vystoupení do češtiny a publikací na webu OK2KKW. Přítomné velice zaujala přednáška I0NAA o radioamatérském příjmu vesmírných pulsarů (neutronových hvězd) a vtipné povídání DL7APV o jeho, zatím zřejmě na světě největší anténě 128 x 11 el. Yagi na 70cm. Perfektním zážitkem bylo i povídání holandského EME nestora PA0SSB o začátcích EME a obecně i radioamatérském provozu na GHz pásmech v PA. Získali jsme jeho souhlas se zveřejněním řady historických fotografií a dat. Samozřejmě – nebude to práce na pár dnů... Ostatní přednášky budou dostupné na webu Camras a není tedy třeba je publikovat znovu v OK.

Večer nechyběl tradiční hamfest v blízké restauraci na pláži a vedle příjemného prodstředí a spousty dobrého jídla překvapil Jan PA0SSB, který vytáhnul kytaru, zpěvník a za doprovodu Dirka ON5GS vydržel bavit přítomné celé hodiny. Také bych chtěl mít v jeho letech tu kondici... Zde najdete krátké video z jeho vystoupení https://youtu.be/8iv_gYPGT7s

V neděli se na závěr konference ještě tradičně hlasovalo o konání příští EME konference r.2020 a i přes velmi zajímavé vystoupení K2UYH, který nabízel, že se svými spolupracovníky z Princetonské university zorganizuje setkání v Trentonu v New Jersey, nakonec zvítězila poměrem hlasů cca 60/40% kandidatura OK1DFC, který chválil svou nabídku pořádat EME konferenci 2020 v Praze (v hotelu TOP na Chodově). Nu, doufejme, že nám OK VHF Club nebude bránit v účasti jako v roce 2002 (kdy mi bylo řečeno, že tam jsem nezvaný) a že nepůjde o podporu stále se zmenšujícího ČRK.. Uvidíme. V každém případě v tomto roce Jan PA3FXB a jeho žena Marianna nastavili laťku vysoko a překonat ji nebude jednoduché. Přejeme českým organizátorům hodně zdaru.

A protože vidět je mnohem více, než jen číst černobílý text, podívejte se na kolekci fotek z holandského EME setkání 2018 zde:
https://ok1teh.rajce.idnes.cz/18th_International_EME_Conference_Holland_2018/

73 OK1VPZ

 

PS: během jednoho, či dvou týdnů určitě o tomto EME setkání něco napíše i OK1TEH.