Od: ok1vpz
Odesláno: 29. října 2019
Komu:
Kopie:
Předmět: FT847
 

Ahoj.
 

Ten váš transceiver jsem zdemontoval, rozebral, trochu vyčistil a zase složil. Doutahoval jsem šroubky na šasi, protože to u toho transceiveru bývá zdrojem parazitních hvizdů na přijímači. Žádné evidentní parazity z toho nelezou, žádnou jasnou závadu jsem nenašel. Samozřejmě, na spektráku je tam vidět jakýsi šum z vysílače, ale to je spíše postranní šum spektráku a reciproční směšování ve spektráku. Nic, co by vybočovalo z normálnosti. V transceiveru je už udělaná úprava na ALC, kterou jsem kdysi popsal, takže výstupní spektrum není nijak katastrofické. Při srovnání s naší FT847 je to stejné. Jak na 144, tak i 432MHz.
 
Nicméně, VKV nejsou KV. Protože provozní kmitočet je typicky 10x vyšší, než na KV, leze z každého zařízení typicky 10x více postranního šumu. A pokud vás někdo "kontroluje" ve vzdálenosti cca okolo 10km, vždycky je možné nalézt nějaké problémy. Dost jsem se tomu věnoval v našem HW koutku, kde jsem tématu rušení věnoval soustu času. Dokonce je to tak, že často ani nelze určit, zda zdrojem vzájemného rušení s blízkou protistanicí je vlastní zařízení, nebo vlastnosti zařízení protistanice - ani nemusí jít o závadu, ale jen o vlastnost.
 
Podívej se například sem:
 
 
Asi tam u vás už nějaké vášně planuly, jak je vidět z úpravy ALC. Zdůrazňuji však, že je potřeba se na to QRM dívat i z hlediska všech možných příčin, nikoli pouze jednoho transceiveru. Může jít i o vazbu s CRT monitorem (silné magnetické pole na desítkách kHz, špatně ofiltrovaného zdroje (i u stanice, která si stěžuje) atd...
 
Co se týká úpravy ALC: jde o úpravu regulační smyčky, která má nějaký zisk a nějakou odezvu v času. Po úpravě se chová jako špičkový detektor, který nastaví zisk vysílací cesty tak, aby smyčka vlastně byla v klidu a nevytvářela parazitní odezvy na proměnnou úroveň modulace. I tohle řešení, které obvykle pomůže, má své nevýhody, a to relativně dlouhý náběh výkonu z klidového RX stavu na nastavený výkon TX. Nezapomínejme, že VF zisk vysílací cesty (modulátor, MF, VF zesilovač, PA) se s teplotou mění a tím se mění také zisk v regulační smyčce. Výrobce obvykle nastavuje zisk vysílací cesty až o 10dB více, než kolik je zapotřebí k dosažení nominálního výkonu za každé teploty zařízení a to po celou dobu jeho života. To může vést k přebuzení některých stupňů, než ALC omezí zisk a může to vést k překmitům výkonu po přepnutí z RX na TX. Lze proti tomu bojovat snížením kapacity v regulačním obvodu ALC (C1070) zde http://www.ok2kkw.com/00000104/ft847_alc_mod/alc_ft847_2.gif, nebo snížením zisku ve vysílacím řetězci (zisk - TX Gain) lze separátně pro různá pásma nastavit v rámci skrytého servisního menu transceiveru (zadej si na Google hledat "FT847 hidden menu"). Pokud ho nastavíš tak, že při max. zisku (knoflík regulace výkonu) právě dosáhne max. výkon, bude regulace pomalá (pomalý náběh výkonu), ale na signálu nebudou při přechodu na TX výkonové překmity - tedyC1070 by měl mít menší hodnotu) Naopak nastavení na velký zisk umožní mnohem rychleji dosáhnout nominální výstupní výkon(což je operátorsky příjemnější), ale přinese to pravděpodobně menší, či větší překmit při začátku vysílání.  Ovšem snižovat hodnotu kondenzátoru C1070 nelze libovolně - musí být dostatečně velká, aby nastavené regulační napětí ALC vydrželo stabilní při modulaci a nezvyšoval se zisk TXu během dechových přestávek, což by vedlo ke vzniku spletrů v SSB režimu a byli bychom tam, odkud jsme na začátku vyšli při úpravě regulace. Je tedy vhodné zvolit nějaký kompromis, aby nedocházelo k překmitům během modulace, ale zároveň omezit výkonové překmity připřechodu na TX. Doporučuji tedy ve skrytém menu nastavit zisk cca o 3dB větší, než je u teplého zařízení potřebné k dosažení vysílacího výkonu a zmenšit C1070 tak, aby po přepnutí na TX transceiver dosáhnul plného výkonu asi za 1 sekundu.  Ovšem tohle "ladění" ALC prakticky nemá žádný vliv na projevy QRM u blízké protistanice, protože tam převažuje záležitost fázového šumu..
 
Pro kontrolu kvality vlastního vysílání doporučuji druhý transceiver vzít cca 2-5km daleko (ať kolega popojede autem někam dál od vysílače), několikaprvkovou anténu a cca 40dB útlum. Teprve pokud je signál vlastní stanice omezen na úroveň cca S9+20 až S9+40dB, lze hodnotit, zda vysílač nevytváří nějaké nechtěnéprojevy. Pokud by tam ten útlum nebyl, nepůjde zkontrolovat prakticky nic (viz odkazy). 
 
Asi tolik ode mne. Ten transceiver jsme uložili do vyříznutého molitanu - je to mnohem bezpečnější na dopravu.

Budu se těšit na QSO na 70cm - mělo by jít od nás z Prahy o běžné "konzumní QSO" a pokud budete mít alespoň 200W PA a 30 el. Yagi, měli bychom se dělat i z našeho contestového QTH (směrem na východ jsme trochu "schovaní" za Klínovcem).
 
73 Vláďa OK1VPZ