Ahoj Vláďo

    Na vašem webu byl nedávno odkaz na VF most:

https://www.ebay.com/itm/RF-SWR-Reflection-Bridge-0-1-3000-MHZ-Antenna-Analyzer-VHF-UHF-VSWR-return-loss   

Jsem tam koukl, a hle! Ona feritová klasika! Soudruzi patrně uhnětli jakýsi nadpozemský ferit či co, který fachčí od stejnosměrné elektriky až po žížaly. Nejspíš tedy nebude mít komplexní permeabilitu, což byl (a stále je) vlhký sen všech práškových metalurgů, ty bývalé šumperské nevyjímaje. Navíc za pár korun úspěšně plošňákem vykompenzovali parazitní indukčnosti a kapacity - no učiněný zázrak! Kam se na ruského medvěda hrabou doktoři Rohde & Schwarz!
    Inu jsem dumal: 250Kč je dneska jeden opulentní oběd v putyce, váhu mám jateční, klidně si ho odpustím. Už jsem přišel o víc. V nejhorším případku budu mít mostík na stejnosměrné vlnění, potažmo IF, což zatím nemám.
    Bylo to doma za 10 dní, zhotoveno kulturně, tady palec nahoru. Po nějaké době jsem ho podrobil tortuře SA+TG. Zázrak se samozřejmě nekoná, soudruzi udělali někde chybu. Asi pod vlivem marketingového PíÁr.....  Mostí to výborně, ale zejména na středních a krátkých, ještě také VHF. 70cm velmi dobrý indikátor, 23cm již příliš důvěryhodné nejsou a propagované 3GHz čistá halucinace. No nic, dám do plechové škatulky a mám slušný mostík na stejnosměrné vlny až dvoumetr.
    Posuď sám, měření precizní zátěže v příloze - BRIDGE_R. Jednou normováno na otevřený konec, podruhé na zkrat, páč RL soft je patřičně oceněný option a ten nemám. Používám precizní SMA zátěže do 3GHz pánů HUBERa & SUHNERa. (Máš-li zájem, mohu jednu věnovat).


    Asi před dvěma lety jsem podlehl chčínskému vábení a chvějící se ručkou odkliknul sedum kilo v českých za šedivou krabičku, aka "black box". Ta přišla asi za tři týdny a do 500MHz opravdu mostí, tedy dá se s ní "měřit". Na 23cm je horší měření, ale stále výborný indikátor, pro bastlení zcela vyhovující a slušně indikovat se s tím dá ještě na 13cm. Měření je taky v příloze - BRIDGE_CH. Nekup to, za ty prachy. Jen o málo lepší produkty věhlasných výrobců stojí Xnásobně tolik. Bohužel je krabka důkladně zalepená, a tak zatím nezvítězilo pokušení do ní násilně vniknout - foto střeva není k dispozici. Čínská krabička se najde např. zde:

https://www.ebay.com/itm/2MHz-1500MHz-transmiiter-RF-reflection-bridge-directional-antenna-VSWR   

Uznáš-li za vhodné, máš mé svolení vše zevšeobecnit a vyvěsit na WEBu
 

73   Karel   OK1FLY

 

Obrázky - po kliknutí se zvětší - v názvu obrázku je uvedeno, co se měří:

 

     
     

       

Závěrem komentář OK1VPZ: až do 23cm je ta čínská verze (druhý odkaz) víceméně slušně použitelná a nebál bych se jí koupit. Pokud dostanete přesně tu...