Během Velikonoc jsme objížděli příbuzné a tak jsem měl příležitost se zastavit u OM3CLS. Vlado je až neskutečně skromný člověk a v OK málokdo ví, že je bratrem mnohem známějšího OM3BH, který je slovenským VKV manažerem. Vlado ukázal svoje home made zařízení pro komunikaci via Oscar 100, změřil jsem mu útlum odrazu jeho patch feedu pro 2400MHz (útlum odrazu -24dB, tedy přizpůsobení je velmi dobré). Ozařovač svítí do 80cm offsetové paraboly na balkóně a s pouhými 3W VF výkonu slyší sám sebe na úrovni ostatních silných stanic. Vlado vzpomíná na QSO s Dirkem ON5GS, který to na něj zkusil česky, hi.
Používá home made transvertor ke dvoumetrové FT290R - 13cm vysílač je postaven podle vzoru transvertoru DJ6EP a za ním má 3W čínský GSM modul, vyrobený jako vykrývač telefonním signálem v pásmu 2100MHz nepokrytých prostor. Na 2400MHz sice nedává slíbené 4W, ale pro komunikaci přes geostacionární satelit Oscar 100 je výkon dostatečný. Na příjmu má komerční LNB s výstupem 700MHz a jednoduchý směšovač s krystalovým oscilátorem okolo 100MHz, který je vynásobený 6x. Zařízení není žádná hitparáda - Vlado říkal, že je to sezónní zábava a za chvíli takový provoz zřejmě přestane být populární. Nicméně chodí mu to pěkně a má již i nějaká neobvyklá QSO - m.j. například do Jižní Ameriky. Fotky (z mobilu) jsou níže.

Když bylo tak hezké počasí, udělali jsme si výlet na Velkou Javorinu - cesta ze slovenské strany je perfektní (rekonstrukci cesty údajně stavěla firma OM6BB) a autem je možné se dostat až na Holubyho chatu, která je jen cca 100m pod úrovní vysílače na Velké Javorině. Tuto chatu koupil před koncem roku OM3UW (OM3TUW), zvaný "Omegáč", nyní předseda klubu  OM3KII. Srdečně se nás ujal a následně nám na velké Javorině ukázal jejich contestový hamshack. Pochopitelně jsme si u něj střihli občesrtvovací pauzičku. Výhled z Velké Javoriny na západ je impozantní. Pro ty, kteří prošli zkušeností oblých Krušných hor, kde je horizont na všechny strany velmi blízko, je letecký efekt úžasný. Není divu, že OM3KII vždy patří mezi stanice s velmi dobrými výsledky. Ostatně podívejte se na fotky níže. V době naší návštěvy nabyly antény OM3KII namontovány, ale jistě si najdete na webu uvedené soutěžní stanice sami. Díky OM3CLS za hezký den a budeme se zase těšit na setkání a pochopitelně i na soutěžní QSO. 73! ok1vpz

Pro zvětšení obrázků na ně klikni.

OM3CLS via Oscar 100:    
     
     
     
QTH OM3KII: