Ozařovač typu Septum feed - historie jeho vývoje v OK

František Střihavka OK1CA
 

Potřeba ovládat české vědecké satelity MAGION, vypuštěné v roce 1992 Geofyzikálním Ústavem Akademie věd ČR, vytvořil požadavek na ozařovač pro napájení antény s oběma kruhovými polarizacemi. Franta, OK1CA, zaměstnanec AV ČR, se zeptal J.Kysely, OK1AHH (SK 2001), který byl profesionální návrhář VF antén ve společnosti Radioelectronic Institute of TESLA Pardubice (nyní ERA Pardubice), zda by jim pomohl s návrhem konstrukce a vývojem požadovaného ozařovače. Kysela navrhl septum ozařovač pro 10 m parabolu v roce 1992. Tento ozařovač byl s úspěchem použit pro příjem telemetrie ze satelitů MAGION 4 a 5 na 1,6 GHz.

V té době také členové radioklubu OK1KIR hledali ozařovač, vhodný pro aplikace EME na 5,7 a 10 GHz. Kysela navrhl tyto přepážkové ozařovače pro obě pásma, pravděpodobně na základě odkazů IEEE. Feed pro 10 GHz, navržený Kyselou, byl poprvé vyroben Antoninem OK1DAI počátkem roku 1993 a ozařovač pro 5,7 GHz byl vyroben později ve druhé polovině téhož roku. Na základě těchto dvou vzorků již byly navrženy ozařovače pro další amatérská radiokomunikační pásma. Antonin zveřejnil technické informace o ozařovačích pro 5,7 a 10 GHz ve francouzském časopisu „HYPER“ pro konferenci EME v Paříži v roce 1998. Další informace o tomto "přepážkovém ozařovači" publikoval Zdenek, OK1DFC, na CD ROM připraveném pro EME 2002 konferenci v Praze.



 

Franta OK1CA navrhl a postavil 10-ti metrovou anténu se zabudovaným přepážkovým ozařovačem (Septum feed) v Cassegrain konfiguraci počátkem roku 1995. První EME spojení na 23 cm bylo zapsáno 7. května 1995 a první kontakt na 13 cm navázal Franta dne 27. března 1999. Všechny výše popsané ozařovače byly vyrobeny podle designu J.Kysely s pomocí čtvercového vlnovodu, spojeného s kruhovým ústím. Ozařovač byl jednoduchého designu a snad dokonce již zahrnoval vícenásobný tlumivkový límec. Septum feed, popsaný Zdenkem OK1DFC pro EME 2002 konferenci v Praze použil čtvercové ústí vlnovodu. Takový typ je mechanicky snadno vyrobitelný a je vhodný pro hlubší paraboly s poměry F/D 0,35 až 0,40. Návrh tohoto ozařovače se nadále vyvíjí a v oblasti radioamatérského provozu se objevují další vylepšení základní konfigurace, například upravený ozařovač, vyvinutý R. Galuščákem OM6AA, který je popsán v dalším článku.

( http://www.attplus.cz/hamradio/projekty/septum_feed_cz.htm )

Volný překlad OK1VPZ