Dokončení update vyhlášky 156/2005 je snad konečně na obzoru.

Ovšem dořešení některých otázek HARECu v souvislosti s licencemi třídy N si ještě vyžádá určitý čas, nu a potom tady budou dovolené. Urychlení vydaní nové vyhlášky není nakloněná ani současná politická situace. Pokud ale vše dopadne OK, existuje předpoklad, že vyhláška by mohla být venku v září, nebo říjnu. Ovšem její platnost je obvykle o několik měsíců pozdější, než datum vydání. K dalším změnám ještě může dojít v souvislosti přípravy velké novely Zákona o elektronických komunikacích a implementaci Směrnice EU - tzv. Telekomunikačního kodexu do českého právního řádu.

Novela vyhlášky 156/2005 Sb. by měla obsahovat kmitočtové segmenty v pásmech 160, 60 a 4m nově otevřené pro všechny radioamatéry, zrušení výkonového limitu na 6m a po intenzivní vyjednávání i udržení pásma 9cm pro radioamatérský povoz - a dokonce s vyšším výkonem. Dále možnost provozovat radioamatérský provoz s více operátory na značku jednotlivce a řadu dalších změn. Nicméně trvá to a chápeme, že to radioamatéry štve. Nás taky. Když jsme na MPO podávali návrh textu nové vyhlášky, měli jsme o termínech úplně jiné představy. Ovšem vezměte na vědomí, že na pozici ministra tohoto resortu se od té doby vyměnilo několik osob..

Více se o podmínkách, které provázejí přípravu novely této vyhlášky můžete dočíst tady: https://www.caek.cz/article/detail/85

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2018:321:FULL&from=CS


PS: alespoň vyhláška 157 (o zkouškách a vydávání oprávnění Harec) již byla updatována a bude platit od 1.září 2019

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-120


Jinak řečeno: pokud si chcete letos ještě užít 4m Es, budete muset ČTÚ zaplatit správní poplatek 500Kč za mimořádné povolení.


Radioklub OK2KKW