IC 7410
aneb

první vlaštovka na cestě k transceiverům, přímo připojitelným do internetu.

ICOM uvádí na trh nový transceiver IC7410. Zatím sice jen v americké verzi, ale protože zákony trhu jsou neúprosné, jistě se brzy dočkáme i evropské verze. Co je na tomto zařízení tak zajímavého? Vedle dalšího zlepšení DSP a IP3, které dosavadní IC7400, jehož je nová IC7410 nástupcem, z hlediska parametrů příjmu podle vyjádření výrobce upgradují na úroveň IC7600 (za což se oproti IC7400 platí chybějícím pásmem 2m), ICOM asi poprvé veřejně na komerční úrovni rozvíjí možnost dálkového ovládání tohoto stroje prostřednictvím Internetu:

Optional RS-BA1 IP remote control software

The optional RS-BA1 allows you to use the IC-7410 from another room using your home network or even from a remote location over the Internet. Most settings such as filter width, AGC constant, etc., can be controlled from your PC.RSBA1

IP software

Na první pohled  by se zdálo, že na tom není nic zvláštního - vždyť tuto funkci umožňuje už celá řada dalších transceiverů tohoto výrobce - ostatně i u nás s touto funkcionalitou už řada stanic nejen experimentovala, ale je i prakticky využívala, podívejte se třeba na blog OK1CDJ, ale nejenom tam. To, co je nového je to, že to poprvé ICOM prezentuje jako komerční "fíčurku", kterou je možné si u výrobce přímo (a se zárukou) koupit a hned začít využívat. Nic proti tomu - zejména na krátkovlnných pásmech je to trend, kterému se asi nebude možné vyhnout - drasticky rostoucí úroveň rušení na komerčně jinak prakticky již nezajímavých pásmech nutí radioamatéry, aby se za možností příjmu slabých signálů stěhovali na venkov, kde je menší úroveň rušení (nejsou tam třeba po domech zatím běžně roztahané LAN sítě). Ovšem ne každý radioamatér je farmářem, nebo lesníkem, a o to méně je těch, kteří žijí jen z výnosu svých investic... A tak radioamatéři obvykle bydlí spíše ve městech. Snaha výrobců radioamatérských zařízení jim tedy nabídnout stroj, který může být umístěn někde na chalupě, zatímco ham shack je doma ve městě, je proto z obchodního hlediska nepochybně správná.

Otázka je, kam tento trend povede dál? V dnešní době se již běžně začínáme setkávat s domácími spotřebiči, označenými nálepkou "IP ready". Všechna tato zařízení (pračky, TV přijímače, plynové kotle, žaluzie, osvětlení atd...) jsou již vybavena ethernetovým rozhraním s konektorem RJ45, stačí se k nim připojit a pomocí počítače nadefinovat základní parametry, IP adresu a další parametry a připojit je k nějakému řídícímu serveru, který je bude ovládat a optimalizovat jejich využívání.

Proč bychom se tedy měli domnívat, že radioamatérské transceivery, natlučené sofistikovaným softwarem, by se tomuto trendu měly vyhýbat?

Ostatně - ovládat nějaký transceiver, umístěný někde na chalupě, pomocí obrazovky počítače, opravdu není příliš "user friendly". Společně s tím, jak se u příštího transceiveru (například Yaesu) objeví ethernetové rozhraní, které umožní jeho přímé připojení do sítě internetu, se pravděpodobně také objeví možnost dokoupení "optional IP remote control software", které umožní spojit dva stejné transceivery prostřednictvím datového tunelu přes veřejnou internetovou síť a ovládat "ten druhý" transceiver přímo z panelu toho prvního, který má radioamatér před sebou doma v ham shacku na stole. Na panelu se vedle volby VFO A/B možná brzy objeví i nějaké to další VFO G, nebo H, které bude patřit k tomu "vzdálenému" transceiveru. Výhody jsou jasné - konzervativně založeným radioamatérům (nic naplat, populace postižená tímto koníčkem stárne) nebude v ovládání překážet nějaký hloupý počítač s myší, všechny funkce "remote" jakož i "local" TRX se budou ovládat z jednoho zařízení zcela standardním způsobem.

A výrobce namísto jednoho prodá hned dva transceivery...

A že to jaksi není v souladu s tradičním hamspiritem? Nenechte se vysmát! Lobby výrobců zařízení je silné. Tady půjde o skutečný business, ne o nějakou lihovou šunku, přátelé. To, že na krátkovlnných pásmech má někdo zařízení 40 mil od svého domu přece žádné porušení hamspiritu není. Vždyť jde jenom o koníček, ne o život... Nebo snad na 14 MHz lze 60km daleko přijímat jiné stanice, než doma? To asi ne, zato na chatě nemám rušení, jako ve městě a mohu si tam postavit anténu, kterou by mi ve městě postavit nikdo nedovolil. Tak v čem kdo vidí problém?

Trochu jiné to je na VKV. Ovšem koho dnes zajímá v porovnání s USA a Japonsku, které jsou největšími radioamatérskými trhy, nějaké evropské závodění na VKV pásmech...? Podívejte se na web ARRL, ze kterého byly záležitosti VKV radioamatérského provozu po letech konečně už prakticky zcela vymýceny. Vždyť provoz na VKV není už ani celoevropský trend a 80% celé záležitosti světového VKV provozu se soutřeďuje jen do Německa a nějakých jeho satelitů. Cože - že existuje nějaká Česká republika a Slovinsko, které jsou na VKV radioamatérských pásmech také aktivní? Prosím vás, milostivá, koho to zajímá... Kdyby Německo, ČR a Slovinsko měly dohromady 200 milionů obyvatel, potom možná... Mnohem zajimavějším trhem budoucnosti je Čína, Indie, Brazílie a Rusko. A pamatujte: Yaesu, Icom a.j.  jsou jen komerční firmy - a o peníze jde až v první řadě.

Takže - očekávejte, že příští novinky na trhu radioamatérských zařízení už možná nebudou mít  jen krátkovlnná pásma, ale opět možná (když náhodou zbyde místo) i dvoumetr (hlavně kvůli převaděčům, že), ale, a to hlavně, budou to již "IP ready" stroje. Například s možností vyhodnocení obsahu DX clusteru a automatickým laděním na kmitočet DX-pedice. Se všemi "výhodami" co s tím souvisí...

A osamělý hlas kverulantů z webu OK2KKW volajících "na poušti" nezájmu české radioamatérské veřejnosti za efektivní kontroly jinak zcela bezzubého zákazu "remote RX" během VKV závodů, konečně definitivně zapadne prachem.

OK1VPZ