Jak lze před veřejností zamaskovat vzdálený přijímač, dostupný přes IP a určený primárně k podpoře vyvolené soutěžní stanice

Kopie části přijaté emailové komunikace (u OK1VPZ). Závěr si jistě P.T. čtenáři udělají sami.

---------------------------------------
From: Petr Parýzek [
mailto:PetrParyzek(zavináč)seznam.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 9:11 PM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: RE: RE: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX
---------------------------------------

Krásný večer,

zatím jsem jenom četl a dobře se bavil. Bod 1) mě ovšem dostal natolik, že si reakci neodpustím. Připomnělo mi to totiž slavné "Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les Siens!" opata z Citeaux před branami Béziers. A je třeba uznat, že to opravdu jistou logiku má. Ve šlépějích této logiky ovšem dojdeme až k zákazu využívání čehokoliv v průběhu závodu - zneužít k podvádění se totiž dá úplně vše. V diskuzi se argumentovalo pojmy jako ham-spirit a fair-play. Podle mého názoru je "nečestná a nesportovní" jen situace, kdy někteří závodníci mají k dispozici informace, které jiní nemají. To se ale SDR ani Skimmeru netýká. Každý je schopen si podobné zařízení pořídit, zkompletovat a využívat. Chápu, že se to někomu nelíbí - samurajové také pohrdali střelnými zbraněmi a jejich použití v boji považovali za nečestné. V takovém případě mi ale přijde vhodnější vytvořit novou kategorii i pro neosamuraje. Obecná represe nic neřeší. Ohledně "maskovaného vzdáleného RX přes IP" - použitý SW je k dispozici na http://ol5q.nagano.cz/soft.html Zdrojové texty zájemcům obratem zašlu - jedná se o Open Source. Lze tak snadno prozkoumat, že tam žádný skrytý přijímač není. Pokud tedy není skryt v samotném CW Skimmeru - na to je třeba se zeptat Alexe, protože k němu zdrojáky neposkytl :-) A teď trochu oleje do ohně - na možnosti využití signálu ze SDR pro sdílený internetový RX opravdu pracuji. Je sice primárně určen k našemu KV skimmeru, ale nic samozřejmě nebrání jeho využití i na VKV. Je pravda, že mi to jde pomalu - nemám na to moc času. Ale tato diskuze mi vlila novou energii do žil - pokud tam ten přijímač bude explicitně, tak nikdo nemůže mluvit o nějakém "maskování". A pokud bude na internetu k dispozici všem, tak nikdo nemůže namítat, že jiní z něj mohou těžit, zatímco on ne. No není to řešení problému :-) S přáním klidného zbytku dne

Petr, ex OK1IRG

---------------------------------------
From: Karel Matoušek [mailto:ok1cf(zavináč)atlas.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 11:04 AM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: Re: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX
---------------------------------------

Ahoj Zbyňku,

jen na okraj k těm tvým statistikám z poslechu skimeru: Četnost výskytu detekce skimeru nezávisí na tom, jak jsi slyšet a kolikrát dáš CQ.

Dám příklad. Začnu volat CQ DE OK2PIN. Pokud tě skimmer zdetekuje vyšle ihned SPOT. Pokud pracuješ bez velkých prodlev na stejném kmitočtu, skimmer tě již  nezaspotuje. Možná až po delší době (30 min?). Pokud ale při volání výzvy začneš dělat dlouhé prodlevy (ukončíš QSO a  počkáš cca 40 sec.) a dáš znovu výzvu tak tě skimmer ihned zaspotuje znovu. To stejné se děje, pokud změníš kmitočet více jak o půl kHz, tak tě rovněž ihned zaspotuje.  Skimmer srovnává pravděpodobně databázi možných značek s tím, co v reálu detekuje. Pokud nemá značku (prefix v databázi) tak ji rovněž nezaspotuje. Je ale pravděpodobně samoučící, protože pokud se pro něj neznámá kombinace písmen a čísel vyskytuje častěji, tak ji zařadí po velice dlouhé době do databáze a pak ji začne rovněž spotovat. To byl náš případ, kdy jsme u nás na OK5W vyjeli v OK/OM DX Contestu jako OL80OK. Zprvu nás skimmer vůbec nespotoval, ale druhý den to bylo již OK.

Proto si myslím, že využívat četnost spotů pro nějaké statistiky je velice ošidné.

Toť moje zkušenosti.

Karel OK1CF

 

---------------------------------------
From: ok1tehlist2(zavináč)seznam.cz [mailto:ok1tehlist2(zavináč)seznam.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 11:00 AM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: Re: RE: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX
---------------------------------------

Myslim, ze bychom se v debate meli vratit k tomu podstatnemu. A to:

1) CW skimmer muze byt potencionalni hrozbou, protoze obsahuje hardware potrebny k remote RX a jiny software se narozdil od hardwaru spatne kontroluje. Navic obe sluzby jak skimmer tak IP telefonie mohou bez problemu bezet vedle sebe na prumernem CPU a mobilniho pripojeni pres CDMA.

2) OK2KJT si vyzkouseli CW skimmer pro testovani tak jak chteli ve 3 zavodech, nevidim duvod, proc zakaz teto RX technologie (viz bod 1) od 1.1.2011 nezavest v podminkach VKV zavodu.

73

Matej, OK1TEH

 

---------------------------------------
From: Zbyněk OK2PIN [mailto:zbzbzb1(zavináč)post.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 9:31 AM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: Re: RE: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX
---------------------------------------

Jen doplňuji Pavla a větu: "zajímalo nás, jak jsme v JO60 slyšet" ukazuje příloha, kde je histogram síly v dB a v záhlaví i počet, kolikrát nás skimmer detekoval. Soubor: Skimmer - dB.png Třeba OK2KYZ nás z menšího kopce s menším výkonem solidně trumfli.

Možná i někoho zaujme, jakou rychlostí jezdit VKV závody (x-ová osa je ve WPM).

PS. Stejně si myslím, že kdo nechce, stejně nepochopí. :-)

73! Zbyněk, OK2PIN


---------------------------------------
From: Pavel Bambuch [mailto:ok2pmu(zavináč)email.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 2:50 AM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: Re: RE: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX

---------------------------------------

Ano Vladimíre, děkuji ti, že reaguješ zde.

Tvoje chápaní jednoho slůvka v tom co napsal ULQ je charakteristické a překvapilo by mně kdyby jsi nato "neslyšel". "Protoze nas zajímá jak jsme slyšet cca 380km daleko a co zde muzou slyset mistni, a to bylo velke prekvapeni".
Souhlasím s tím co ULQ napsal, protože vím, a věřím že i ti co budou chtít, také pochopí co psal OK1HRA, že není zatím možné provozovat současně jedno SDR na CW skimmer a současně na Remote RX nebo TRX, říkej si tomu jak chceš. A Vladimíre, věř že i kdyby to již možné bylo, projekt skimeru u OK5W bych zapůjčením, respektive, zasláním TRV, taky podpořil aniž bych měl potřebu toho zneužít. To že ty v tom potřebu vidíš, mi dělá obbrázek o tobě samém, není moc hezký.
To že jste co by OK2A byli na skimeru slyšet 126x mi taky nevadí, protože vím že tam byli slyšet všichni v dosahu HW a nekteří dokonce na více kmitočtech současně. CW skimer udává i jakousi relativní sílu signálu, pro mně bylo zarážející že ve srovnání s OK2KYZ a OL9W jsem tam slyšet pravidelně o několi dB slaběji a přibližně 2x méně často. Pokud se chceš i nadále slovíčkařit a vymýšlet si své teorie, polopravdy a lži, nikdo ti v tom nezabrání, já se toho na tvém KKW boardu účastnit nebudu a tady také ne. A čistě technicko-jazykový dotaz: čím bys teda nahradil mnou označené svlovo "slyšet" ?
Pokud se nepletu, tak džina "Remote RX" z láhve jsi vypustil ty, já myslel že z neznalosti, protože to co jelo na OK5W během A1 byl CW skimmer, což je něco jiného než remote RX. Dnes jsi mně přesvědčil, že neznalost to není. A v tomhle nehorázném pojetí jsi to udělal dokonce už po druhé. Prosím prober se. To že je zde skupina lidí kteří jsou ochotni experimentovat, nejprve OK1CDJ, teď OK1HRA, ještě neznamená že jsou stejně tak ochotni porušovat podmínky a už vůbec to neznamená že jsou pak ochotni k tomu nutit ostatní případně dokonce ve "svém" týmu, v tomhle případě já či OK2ULQ u OK2C a to jen proto, že ty sis vymyslel že máme technologi.

A odpověd:
Ano, jako člen VKV komise při ČRK, podpořím návrh podmínek závodů dle znění které zpracoval OK1VUM, zejména pak výslovný zákaz remote RX, a pro tvoji potřebu šťourat a domýšlet uvádím znovu: Nikdy nepoužiju v závodě vzdálený příjmač pro poslech toho co sám doma neslyším a ani k tomu nebudu nutit ostatní členy OK2C či kohokoliv jiného, protože to odporuje mému chápání současných podmínek. CW skimer umístěný kdekoliv, pojatý jako Cluster, do této kategorie nespadá. Technologi vlastním a myslím že za pomoci těch "co se mnou mluví" by ji zvládl i zprovoznit ale to nám, kteří pořád ještě věříme v HAM spirit prostě nestačí k tomu abychom ji použili v závode, jak vidím tobě ano.

Protože už tě ti "co spolu mluví" znají dovolím si pro tebe možná nové informace, aby jsi měl čím plnit svůj web:
- CW skimer běžel veřejně na VKV už během VHF kontestu (jsi to přehlídl nebo co ? :-))
Poslouchalo to v Lounech u OL5Q na věži, sice na jiný TRV ale opět pocházející od OK2ULQ.
 

- protože tento TRV už má i výstup pro SDR, byl tento použit na tentokát můj SDR Perseus k nahrávání celého závodu. Nahrávky mám já a opět a znovu Vladimíre, to že je mám, neznamená, že jsem je jakkoliv použil pro zvýhodnění OK2C ve VHF kotestu, odporuje to mým zásadám. To že časem použiju tyto nahrávky k analýze toho co a jak je opravdu v Lounech slyšet, je pro mně stejné jako analýza deníků stanic po závodě a žádným zásadám mi to neodporuje.
- že nahrávky z VHF kontestu mám i ze slovenska a z krušných hor, mimochodem taky z vašeho QTH - buď si jistý, že kdokoliv kdo si dodá 1TB disk, je může mít taky, teda včetně tebe. A proč to všechno? protože si myslím že remote RX je nesmysl, naše snažení je o vertikálních úhlech (díky Jirko, OK1RI) a zejména po zkušenostech z CW skimeru z A1 si myslím že stanice které slyší nás, slyšíme i my, respketive když jsem si roky myslel že máme převahu výkonu nad volajícími protistanicemi, teď si myslím že to není pravda, zdá se, že naprostá většina stanic se dovolá. Zvyšování výkonu tedy asi nemá smysl, má ale smysl zvýšit antény. Možná se mýlím, čas a praxe ukáže.

Ani mně nepřekvapí když tvůj poslední velký článek s lživým názvem zůstane tohoto mejlu ušetřen.

K tvé představě o kontrole stanic se vyjadřovat nebudu, sám řešení nevidím a to ani dílčí, tak snad někdo s nějakým rozumným řešením brzy přijde.

73!
Pavel, OK2PMU
 

--------------------------------------
From: Vladimir Petrzilka [mailto:ok1vpz(zavináč)seznam.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 1:11 AM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: RE: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX
---------------------------------------
 

Nesmyslna diskuse?
 

Na tom boardu OK2KKW odpovedel OK2ULQ na otazku, proc to bylo postaveno na hrebeni Krusnych hor a ne na hrebeni Javorniku, kdyz je to jen zajimavy technicky experiment, toto (m.j.): 

"Protoze nas zajímá jak jsme slyšet cca 380km daleko a co zde muzou slyset mistni, a to bylo velke prekvapeni" 

A soucasne k pripadnemu pouzivani remote RX jiny clen OK2C napise: "odporuje to mému chápání HAM spiritu a takové aktivity nikdy nepodpořím". 

No tak uvidime, jak se OK2C a OK2PMU osobne zasadi o prijeti takove novelizace Vseobecnych souteznich podminek, zavadejici nejenom deklaratorni zakaz Remote RX, ale jenz zavede i efektivni a ucinnou kontrolu pripadneho zneuzivani vzdalenych prijimacu v zavodech... hi.
Osobne se domnivam, ze jakakoli jina kontrola, nez fyzicka pritomnost zastupce konkurencni stanice po celou dobu zavodu (pochopitelne, bude-li chtit), zneuzivani remote RX uz nezabrani. Zly dzin remote RX byl diky cinnosti nekterych lidi vypusten z lahve a my se musime rychle naucit, jak zabranit k tomu, aby nezabil hamspirit behem VKV zavodu uplne (jestli uz neni pozde...)

 
vpz
 
---------------------------------------
From: Pavel Bambuch [mailto:ok2pmu(zavináč)email.cz]
Sent: Thursday, November 18, 2010 12:33 AM
To: ok_vkv_list(zavináč)crk.cz
Subject: [ok_vkv_list] CW skimer, Remote RX, remote TRX
---------------------------------------
 

Zdravím všechny rozumné HAMy.

Nesmyslná diskuze na Boardu OK2KKW mně inspirovala k tomuto:
Někteří z Vás jistě ještě neví co je a co to přesně obnáší "remote TRX", pokud Vás to zajímá, doporučuji velmi obšírné stránky OK1HRA, tak je tahle HW záležitost popsána myslím do detailu: http://ok1hra.nagano.cz/
Pokud Vás zajímá technologie CW skimeru a tzv. "kombajn", který běží úspěšně na KV už nějakou dobu u OL5Q podívejte se na: http://ol5q.nagano.cz/skimmer.html

Já jsem příznivcem těchto projektů a myslím že zejména na KV kde už to běží po celém světě, to brzy přinese nové poznatky např. v podmínkách šíření. V samotných závodech na KV už to své ovoce nese.
Jednou se s těmito možnostmi budeme muset poprat i na VKV, já se na tu dobu velmi těším.
Myslím že zejména VKV a v souvislosti s CW skimmerem i telegrafie jako taková potřebuje nějaký impulz k dalšímu rozvoji a zvýšení aktivity na jinak mrtvých VKV pásmech. Z minulosti bych to připodobnil WSJT, které po svém rozšíření určitě zvýšilo aktivitu stanic na MS a EME i když se jedná o digitální provoz, jehož příznivcem naopak nejsem. Co se týká remote TRX už si tak jistý využítím na VKV nejsem ale doba ukáže. Mám sice technologii ale zatím jsem ji neovládl a i kdyby se taková kategorie jednou na VKV vyhlásila, nevím jestli budu schopen ji využít. Na rozdíl od OK1VPZ jsem přesvědčen že je zatím spousta práce a zdaleka nestačí jen technologii vlastnit, případně o ní jen vědět.
Osobně mi vůbec nebude vadit, pokud si kdokoliv postaví remote TRX, třeba někde na kopci a bude QSO navazovat z domu "od krbu", mělo-li by se ale jednat o tzv. remote RX, čili příjmač který použiju k poslechu toho co doma na svém rádiu neslyším, odporuje to mému chápání HAM spiritu a takové aktivity nikdy nepodpořím.

Zájemcům rád odpovím jakékoliv dotazy, na které budu schopen v této oblasti reagovat, to abych případně ulevil OK1HRA, kterému ještě jednou děkuji za veškerý čas který tomu věnuje.

73!
Pavel, OK2PMU
 

---------------------------------------
Od: Milan Pelech <ok1vwk(zavináč)seznam.cz>
Komu: <ok_vkv_list(zavináč)crk.cz>,
Předmět: Re: Re: [ok_vkv_list] Skimmer - dotaz do pranice
Datum: 16.11.2010 21:42:13
----------------------------------------
CW skimmer je sw bezici jako aplikace nad SDR RX a jako takovy pouze  zpracovava z SDR lezouci audio do podoby textu, ktery se dale upravuje do  formatu spotu z DX clusteru a v tomto formatu je pak dale vyuzivan. Jde o automatizovany proces, ktery nikoho nezvyhodnuje ani neomezuje a detekovana  je kazda stanice, ktera da na pasmu CQ a projde RXem SDRka. Tedy nikoliv jen  QRO stanice. V tomto pripade lze tedy, ad absurdum, hovorit maximalne o  jakemsi pseudo sekundarnim sebespotovani, protoze clovek to muze ovlivnit   jedine tak, ze bude prislusnym SDRkem slysen a CW skimmerem detekovan, coz  neni rozhodne pravidlo. Zvlast to plati na VKV, kde detekcni vlastnosti a  akcni radius skimmeru podstatne vice ovlivnuji anteny a celkove reseni RX cesty.

Hovorime-li tedy o sebespotovani, vnimam to jako cinnost primo provadenou clovekem s jasnym umyslem ziskat z takove cinnosti vlastni prospech. V  pripade skimmeru jde pri tvorbe spotu o automaticky proces, na ktery ma clovek pouze sekundarni vliv a to tim, ze je v danem okamziku na pasmu a  vysila, coz je presne smyslem naseho hobby, pokud se nepletu. Prave skutecnost, ze na spoty, narozdil od DX clusteru, ma vliv a vyrabi je jen a  pouze vyse popsane soustroji na zaklade realne aktivity stanic na pasmu, je  tou nejspravedlivejsi moznou variantou, jakou si lze asi predstavit u  podpurnych prostredku v ramci kategorie assisted.

Pokud mate nekdo pocit, ze skimmer zapnuty behem A1 kontestu byl pro vas  prinosem, dejte to prosim vedet Danovi OK1HRA. Bude urcite rad za jakoukoliv  zpetnou vazbu.

vwk

----------------------------------------
From: <ok1tehlist2(zavináč)seznam.cz>
To: <ok_vkv_list(zavináč)crk.cz>
Sent: Tuesday, November 16, 2010 3:46 PM
Subject: Re: Re: [ok_vkv_list] Skimmer - dotaz do pranice
----------------------------------------
 Ahoj Zbynku,

hlavne se mi nelibi, ze skimmer je take vzdaleny prijimac a lisi se  oproti tomu normalnimu jenom SW zpracovanym vystupem, ktery neni  audio ale text. Podle tvych argumentu je to cele v poradku, ja v tom vidim velke nebezpeci, ze "nekteri" vyuzijou podobne cw skimmer online prijmace jako kryti pro pristup na ty obycejne remote ssb prijimace. Na oko se bude ham-verejnosti tvrdit, ze je to jako dxcluster  a naprosto neskodne ba vlastne prospesne a zatim nekteri kamaradi  budou dostavat hesla ci pouze porty k ip audio streamu.. 

Co se tyce SelfSpottingu, spatne jsem to v poslednim prispevku napsal, vadi mi to, ze data o kmitoctu QRO stanic jsou dostupne kazdemu, kdo se podiva na web ci dostane link 100% doby trvani zavodu.  Coz je ale oproti predchozimu nebezpeci uplne zanedbatelne..

 73 Matej, OK1TEH

----------------------------------------
From: ok1tehlist2(zavináč)seznam.cz [mailto:ok1tehlist2(zavináč)seznam.cz]
Sent: Tuesday, November 16, 2010 4:01 PM
To: ok1vpz(zavináč)seznam.cz;
Subject: kdo ma prsty v skimeru?
----------------------------------------

Skimmer server v A1 contestu:

"Letos jsme s Petrem OK1IRG rozjeli skimmer server i během A1 contestu za pomoci přátel z OK1KSO a OK2KJT, TNX! z lokátoru JO60OK a 880m ASL. Všesměrovou anténu (od Luďka 1VSL) tvořily dva fázované dipóly, následoval transvertor 2m/10m, 20 dB předzesilovač a sdr rx USRP1. 3GHz dvoujadrový procesor byl ve špičkách vytížen na 80%, v tu chvíli skimmer poslouchal přes 2500 detektorů. Celkem se k serveru připojilo čtyřicet stanic telnetem a spoty byly dostupné též na reversebeacon.net Výsledkem je přes 12 tisíc spotů obsahujících 562 call, některé opravdu překvapily..."  Viz: http://ok1hra.nagano.cz

PS Utajit zrizeni a provoz SDR prijimace, pouziteho k podpore soutezniho provozu vyvolene stanice je v OK, kde se vsechno vykeca, komplikovane. CW skimmer je idealni kryti. Potom uz jen staci tajny pristup k SDR prijimaci, ktery umoznuje ladit po pasmu a posilat audio vystup pres UDP..

PPS: montaze skimmeru v JO60OK se podle predchozi annonce na webu OL5Q ucastnil osobne OK2PMU. SW je pripraven pro provoz vzdaleneho RX az do 13cm
 

----------------------------------------
Od: Zbyněk OK2PIN <zbzbzb1(zavináč)post.cz>
Komu: <ok_vkv_list(zavináč)crk.cz>,
Předmět: Re: Re: [ok_vkv_list] Skimmer - dotaz do pranice
Datum: 16.11.2010 10:42:43
----------------------------------------

Ahoj Matěji,

co si představuješ pod pojmem "100% self-spotting"? V A1 Contestu provozovali skimmer kluci z OL5Q, kteří běžně jezdí KV. Pořídili si kombajn pro KV závody a teď to zkusili pustit na VKV. Sami závod NEJEDOU! Koho jako selfspotují? Jen umístili zařízení na kopec (u OK5W, kteří taky závod NEJELI), přípojili do internetu a to je vše.

Pro ostatní stanice je to to samé jako DX Cluster. Z internetu přichází data stanice - frekvence. Pouze data jsou sbírána z éteru automaticky, kdežto u DX Clusteru tam jsou vkládána ručně.

A ještě poddotaz, Jak chceš zabránit někomu zpřístunovat skimmer? Je to jeho zařízení, jeho připojení na intrenet, závodu se sám neúčastní.

 73! Zbyněk, OK2PIN

 

----------------------------------------
Od: <ok1tehlist2(zavináč)seznam.cz
Předmět: Re: Re: [ok_vkv_list] Skimmer - dotaz do pranice
Datum: 16.11.2010 08:49:13
----------------------------------------

Na EME, alespon pro ARRL EME contest uz  Assisted kategorie neplati viz  http://www.arrl.org/eme-contest

"6.3 During the contest periods, no contest entrant, in any category --single-operator or multi-operator-- may use non-EME means for the purpose of self-spotting,  solicitation or coordination of QSOs or attempts to make contact; nor may any entrant use assistance or provide  assistance in the form of frequency spotting or use any  form of DX spotting, Packet Cluster, Ping Jockey, email,  telephone, etc. Exception: liaison to coordinate  band-by-band activity is explicitly permitted for the  bands2.3 GHz and higher."

Jinak za OK2KKW bych velmi uvital zavedeni unassisted  kategorie v zavodech (bez pristupu na ON4KST chat). Skimmer ano, ale pouze u contestove stanice v ham-shacku, rozhodne bych zakazal zpristupnovat Skimmer pres internet, protoze se jedna narozdil od DXclusteru o 100% self-spotting.

73 Matej, OK1TEH

----------------------------------------
Od: Pavel Bambuch <ok2pmu(zavináč)email.cz>
Předmět: Re: Re: [ok_vkv_list] Skimmer - dotaz do pranice
Datum: 15.11.2010 19:14:09
----------------------------------------

Ahojte,
protože se zde na vkv listu diskuze nerozjela, dovolím si pro Jarka a případně ostaní malé vyjasnění. CW skimmerem myslel 2PIN v tomhle  případě RX zařízení s SDR a skimerem umístěné u OK5W. Data z tohoto skimeru byla během A1 kontestu dostupná na internetu podobně jako DX Cluster. Na KV to běží z Loun viz zde: http://ol5q.nagano.cz/skimmer.html.

Jak Jarek píše, to že stanici slyší CW skimmer umístěný jinde (např. > > 350km od našeho QTH OK2C) ještě neznamená že ji slyším já, to ale naprosto přesně sedí i na DX Cluster.

Podle mých zkušeností je kombajn proti DX Clusteru na KV lepší v tom  že pracuje ze stejného QTH a stejnými anténami 24 hodin denně, není  zaujatý, čili pokud slyší vzácný DX, tak nepřemýšlí jestli ho anoncuje nebo ne a na KV si myslím že má i menší chybovost než DX Cluster, kmitočet sedí přesně, pokud je přesně zkalibrován RX.  I když jsem velmi překvapen kolik toho se všesměrovou anténou za místního rušení v A1 kontestu kombajn slyšel, myslím že pro  vzdálenější stanice je už téměř nepoužitelný vzhledem ke směrovosti antén.

Já tedy zastávám názor že skimer (co by vzdálené zařízení) = DX Cluster co do podmínek závodu. Asisted kategorie na KV (ale i na  EME) tedy dovoluje použítí obého, neasisted oboje zakazuje. Na VKV zatím neasisted kategorii nemáme.

73! Pavel,OK2PMU