Upgrade of OE5XBM SHF beacon by Rudi OE5VRL

 
DE   CZ
Hallo liebe Funkfreunde!

Damit ihr nicht glaubt, ich bin in der Versenkung verschwunden, hier ein  kleiner Einblick in meine momentane Beschäftigung.

OE5XBM ist bald wieder in der Luft, (ca. 2-3 Wochen, wenn dann das Wetter mitspielt) und wird dann auf 3cm mit 1 Watt/10 dbi omni, 24 GHz  1,5 Watt/13 dbi omni, 47 GHz 25 mW/20 dbi drehbar, 76 GHz 15 mW/30 dbi  drehbar senden.

 Die Fernsteuerung wird über eine 2m Frequenz mit DTMF realisiert.  Rückmeldung über die Strahlrichtung, wird über die 3cm QRG passieren. Nord ist keine Frequenzänderung, Ost ist 900 Hz höher, Süd +1800 Hz,  West + 2,7 Khz und wieder Nord + 3,6 Khz. Die Frequenzveränderung ist  nur solange der Rotor bewegt wird.

Soweit zu meinem Vorhaben. Auf den Bildern kann man natürlich erkennen,  dass noch nicht alles fertig ist, aber ein großer Teil ist schon getan.  Ich habe schon einige zig Stunden und etliche Nächte mit dem Aufbau  verbracht.

Ich freue mich selbst schon auf die Inbetriebnahme und dann gibts natürlich nähere Informationen über die Fernsteuerung.

vy 73 de Rudi/OE5VRL

 

  Vážení radioamatérští přátelé!

Pokud si myslíte, že jsem se vytratil z pásma, zde je malé nahlédnutí do mého současného zaměstnání.

OE5XBM bude brzy zpátky ve vzduchu (asi tak za 2-3 týdny, jak to počasí dovolí) a to:
na  3 cm s 1 Wattem do 10 dBi omni, na 24 GHz s 1,5  Wattem do 13dB všesměrové antény, na 47 GHz s 25 mW do otočné antény se ziskem 25dBi a na 76GHz 15mW do 30dBi otočné antény.

Dálkové ovládání je realizováno přes 2 metrový link pomocí DTMF. Zpětnou  informaci o otáčení na směru světla poskytuje kmitočtový posun na  kmitočtu 3cm takto. Směr na sever je bez kmitočtového posunu, na východ je signál vyšší o 900Hz, na jih o 1800Hz, západ 2,7kHz a znovu sever 3,6kHz.  Změna frekvence nastává jen v případě rotace majáku.

Tolik k mým plánům. Když si prohlédnete obrázky níže, vidíte, že ne všechno je již připraveno, ale velká část je již hotova. Mám před sebou ještě několik desítek hodin a řadu nocí, než bude hotové otáčení.

Těším se na zprovoznění majáku. Další informace vám poskytne přímo 3cm maják pomocí přepíná kmitotu při monitoringu otáčení.

VY 73 de Rudi/OE5VRL