Polní den 2020 u OK1KEO

Radioklub OK1KEO v Praze Dolních Počernicích funguje už někdy od padesátých let minulého století. Vždy patřil k malým kolektivkám, pár místních amatérů se scházelo v klubovně u potoka, kousek od klubovny se pásli koně místního jezdeckého spolku. Vysílalo se na ledacos, WS12 z amerických válečných zdrojů, RM31, různé amatérské konstrukce z vesměs z inkurantních součástek. Mezi zakládající členy klubu patřil Míla Mataj 1AGP, Franta Rejhon 1 DRF, Jirka Bréda, Franta Hronek 1FG, Pepa Stibor 1IJ a další, snad někomu řeknou něco příjmení Turek, Rathuský, Vohanka, Smolík (snad OK1DFS).

Trochu se vysílalo, trochu bastlilo, trochu kecalo a každý rok vysílalo o polním dnu, jak už to tak v malých klubech bývalo. Ty polňáky se jezdívaly desítky let s OK1KRI, z Neštětické hory u Neveklova, dodnes vzpomínám jak se na kopec tahalo všechno vybavení po strmé lesní cestě, a taky pamatuji své první spojení (R5+ Borovičkův konvertor s AF 239 na vstupu + Petr 101). Byl se mnou tenkrát u toho Milan 1DMP a Václav 1AUP, trpělivě napovídali a já koktal a potil se. Pod rozhlednou cosi nesmírně složitého řešil Borek 1WS s Frantou 1DRF a my mladí toužili vědět o čem je řeč. Morse nás učil Pepa 1FBK, ale ještě pár roků trvalo než jsem si z Neštětické udělal udělal i první CW spojení.

Čas oponou škubl, pár desítek let se v dějiny propadlo, a vysílá se dál. Míla, Franta ani Borek už mezi námi nejsou. Zůstalo po nich společné vědomí nás pozůstalých, že hamspirit není fráze ale způsob jak žít, a taky že se dá jezdit na kopec bez ambice vyhrát, zato s radostí rozdávat body ostatním, učit to děti a hrát si.

V Počernické kolektivce se před lety najednou objevily nové tváře - Tomáš 1DXD, Jindra 4RM, staronový rodák Počernický Pepa 1NOP. Úkol zněl jasně: Obnovit tradici Polních dnů se vším co k tomu patří, věnovat se mládeži, udržovat ve funkčním stavu klubovnu a hlavně se scházet a něco smysluplného podnikat. Začalo to tak, že každý pozval na Polní den své kamarády. Už první rok to bylo zajímavé. Sešlo se dvacet lidí kteří se předtím většinou neznali, každý preferoval to své. Jeden rád závodil, druhý sice rád kecal ale závodníkovi pomohl stavět anténu, třetí si se čtvrtým povídal o nějakých starých krámech, pátý dovezl kamaráda s kytarou, šestý se sedmým řešil cosi technického… Jeden věnoval čtyři dobré antény, někdo půjčil zařízení, kdosi další stožár, ještě další letoval kabely, najednou byl na stole počítač s deníkem, zas jiný povídal dětem jak vyhrát PDM a koukejme: všechno fungovalo! Od té doby to moc neměníme, není proč. Chcete-li se podívat jak nás to baví, tedy zde:

https://www.youtube.com/watch?v=A_S_4_uNeCc&feature=youtu.be

Kromě pěkných pár dnů dovolené jezdíme na Žandov (rozhledna Březina) také proto, abychom se věnovali dětem. V době mobilové nikoho neuhrane někam daleko se dovolat, děti se lákají na soutěžení v závodech, je-li nablízku někdo starší, je na něm aby jim nabídl vysvětlení jak to funguje a proč jsou věci jak jsou. V průběhu roku s nimi vysíláme o Provozních aktivech, ohromně je to baví a na polňák se těší, u rádia sedí obvykle všechny, napovídají si a dozor nemá moc práce, evidentně jim svědčí trpělivá a přátelská atmosféra. Tady udělal hodně dobré práce Jirka 1DQT, alternován Jindrou 4RM, občas s dětmi vyhrají v různých čarodějnických závodech, jen tak mimochodem.

Abychom to posunuli zas o kousek dál, chystáme pro nejšikovnější holátka i výuku morse a zlehka je připravujeme na zkoušky. Stojí to čas ale asi je dobré „splatit dluh“ a práci, kterou s námi měli starší, předat zase dál.

Naprosto úžasná je každoroční účast Vráti 1ZAF. Do své dvanáctsettrojky jménem Tornádo naloží vždy nějaké historické zařízení na KV (vloni Jalta Lo40K70, letos RS-41 Třinec), vše (včetně Vráti) perfektně funguje a kdo chce, může si zavysílat.

Budete-li mít náhodou napřesrok začátkem července cestu kolem Uhlířských Janovic, určitě se zastavte na kus řeči !

Petr Fridrich -  petr.fridrich(at)radiojournal.cz