OK1RW - Marconi Memorial Contest 2011

For translation from Czech please use the Google translator.

 

Po mém letošním, trochu nenadálém obnovení zájmu o amatérské rádio to vyvrcholilo chutí zúčastnit se telegrafního závodu. Konstelace rodinných záležitostí, pracovních povinností, chuti a počasí nakonec vyšla, i když ještě v sobotu dopoledne před závodem jsem neměl jasno, zda se vůbec na kopec dostanu. Kopcem se v mém případě rozumí pouhých 471 m vysoká Vysoká u Kutné Hory. I přes mizivou nadmořskou výšku jde o zajímavý vrcholek s velmi slušným výhledem do okolí od severozápadu pres jih po severovýchod. Sever není špatný směr, ale anténa míří do listnatého lesa a ani vrcholek stožáru nepřekoná zbylé převýšení. Ale tento nedostatek překonaly ostatní výhody - vzdálenost 50 km od domova, počasí jako v nížině, výborná dostupnost autem. Zařízení jsem volil minimalistické - Yaesu FT-847, následovaný stařičkým 100W "koncem" s 2xKT930b, rotátor, 10m vysoký teleskopický stožár, 13. prvková DL6WU. Vše napájeno z akumulátoru. O vytápění a elektřinu pro rotátor se pres noc postaral dieselový agregát instalovaný ve fóbii, normálně určený k pohonu předních kol. I když není moc práce zařízení postavit, přesto se mi pomoc hodila, takže díky Davidovi OK1DB jsem stihl začátek závodu jen asi s 20. minutovým zpožděním. David zjišťuje, že ovladač rotátoru na kopci nemáme, otáčím tedy anténu někam směrem do YU, a začínám vyhledávat stanice. David se vydává na 200 km dlouhou cestu pro ovladač, aby mi ho mohl okolo 18h s radostí připojit a mohl jsem poprvé otočit anténou. Od té doby pro mě začíná plnohodnotný závod a spojení poměrně slušně přibývají asi do 3h ráno. Nutno podotknout, že Vysoká má jednu další nespornou výhodu - je poměrně daleko od všech možných parních stanic a provoz na 144 MHz připomíná z hlediska rušení spíše Nordic Activity. Je možné krásně bez potíží číst slabé signály, málokdy musím protistanici žádat o opakovaní a nikdy jsem nevyslal QRM PSE AGN. Na druhou stranu, spojení není mnoho, se 100W nejde už čekat zázraky a taky jsem poměrně často nucen změnit kmitočet, když otočím anténou. U rádia jsem vydržel až do 5. hodiny ranní, kdy jsem si dal asi hodinový odpočinek v podobě mikrospánku. Už je ale jasné, že vytyčený cíl - 100000 bodů se mi splnit nepodaří.

Probouzím se s vycházejícím sluncem a na pásmu je to znát, daří se pár dlouhých spojení a probouzí se také Německo. Okolo oběda přichází konečně také několik PA stanic, radost mám ze 7S7V, který zavolal sám, pomáhám si také krátce domluvením skedu z ON4KST. Poslední spojení loguji jako tradičně v 13:59 UTC, v logu je tou dobou 281 spojení a necelých 81000 bodu. Na nic nečekám, urychleně balím a v krátké přestávce, kdy nefoukal vítr, zasouvám stožár. Hodinu po konci závodu už sedím v autě, anténu na střeše a startuji. Zjišťuji, že fóbie je trochu nenažraná a z nádrže se nafta pres noc asi vypařila. Palubní počítač hlásí dojezd 35 km, což při nutném nájezdu 50 km není moc povzbuzující. Zároveň hledám peněženku s doklady a penězi a zjišťuji, že veškeré oběživo i s kartami a řidičákem zůstalo doma. Vyrážím tedy na eko-rallye, kdy hypnotizuji spotřebu a držím se trvale na 70 km/h, v obci i mimo obec. Vracející se Pražáci mě opravdu nenávidí a dávají to dost najevo. V 16:10 jsem už ale doma, nafta stačila, průměrná spotřeba ukázala neuvěřitelných 2,7l na 100 km. Doma si dávám výbornou večeři na uvítanou a okolo 19h už chrním :).

Závod se rozhodne vydařil, mel jsem radost z každého spojení, i dnes už s nepatrným výkonem jsem nikdy neměl problém se dovolat. Díky akumulátorovému napájení odpadá spousta starostí s generátory či s nějakou přípojkou a také se tím zkracuje čas stavby i balení na naprosto nezbytné minimum a tím šetří dnes tak vzácný čas. Díky všem za zavolání a snad na slyšenou v nějakém dalším závode či jen při VKV PA.


OK1RW (ex OK1ZAD)


Výsledky / Results: