EME okno OK1TEH (září 2013)

 

Vážení čtenáři a příznivci DX provozu na VKV, zdravím vás opět u dalšího vydání EME okna. Dnešní EME okno začnu jako obvykle došlými příspěvky.

První report poslal
Martin, OK1UGA:

V srpnu jsem si jako obvykle vzal dovolenou na Perseidy. Před nimi jsme ještě stihli opravit naši lehce poškozenou anténu takže nic nebránilo příjemnému strávení deseti dnů před a během Perseid na EME QTH. Během Perseid se celkem dařilo, takže na EME jsem chodil spíše sporadicky když jsem tam zahlédl stanici, kterou jsem ještě neměl. Přesto se ale několik QSO podařilo. Na konec srpna byla ohlášena expedice do SV5. O SV5BYR jsem se snažil každé Perseidy ale přes řadu pokusů se QSO nepovedlo. Proto jsem se na tuto expedici těšil. Doufal jsem že zaplní jedno z posledních prázdných míst v Evropě. A povedlo se.

Na počátek září byla ohlášená expedice italských radioamatérů 5B9EME. Vzal jsem si týdenní dovolenou a předpokládal jsem že tato expedice bude snadnou záležitostí. Bohužel opak byl pravdou. Expedice byla naprosto hluchá. Neustále je volaly desítky stanic a oni stále volali CQ. Podobná situace u této party byla již při předchozích expedicích ale přesto to vždy člověka znovu zaskočí. Sem tam udělali nějakou stanici ale byla to spíš výjimka z pravidla. Nakonec jsem je volal asi 5 dní a přesto se QSO nepodařilo. Den před koncem expedice jsem musel nutně na chvíli odjet z QTH a tak si k zařízení sedl Slávek OK1CU a asi 3 minuty po mém odjezdu je na první zavolání udělal :-). Já se vrátil asi za 2 hodiny a už jsem si ani neškrtl...

Další zářijová expedice byla FP/DJ4TC. Protože jsem měl ještě stále dovolenou podařilo se mi na QTH být první den jejich vysílání hned po zahájení jejich provozu. Volal jsem je asi půl hodiny a pak se QSO podařilo. K mému potěšení to bylo první QSO OK-FP v pásmu 144MHz.

A jako obvykle výpis nových stanic:
OM3RRC, EA4CYQ, II3VR, EA4EHI, IV3KKW/0, ZL3NW, ZL2ADU, SM2BYC, UR1E/p, US4ICG, US4IEK, LZ7J, LZ1VPV, J45EME DXCC#139, ON4CGX, RA6A, K4MSG, UA6AES, UA4UK, PA3HDG, DL1VPL, SM5KWU, OK1KIR, DG5CST, K3JYD, FP/DJ4TC, DXCC#140, TA/PE1L, S50C, S56P, HL5OC, RX3AA

Martin, OK1UGA

Díky Martine a congrats k pěkným spojením. Další příspěvek poslal Jarda, OK1RD:

Matěji zdravím a s potěšením sleduji, že nastalo oživení v pásmu 2m po mrtvolné letní sezoně. Vyjelo pár expedic jak EME tak MS. Díky Pavlovi OK1MU, který byl QRV ze 4O jsem zvýšil své DXCC skore a obdobně přes EME pomohly DX expedice jako byly HK1H, 3B9EME, FP/DJ4TC. Tudíž nedávná aktivita mně pomohla k dosažení 101 zemí DXCC v pásmu 2m a tím splnění svého cíle získat i na tomto pásmu DXCC. V podstatě čekám jenom na pár posledních QSL a následně požádám a vydání diplomu DXCC. Přes všechny počáteční problémy s úrovní šumu v mém domácím QTH a nichž jsem psal, přes vybudování remote controlled QTH, splnění podmínek pro diplom 100 DXCC mně trvalo cca 2,5 roku. A nyní se mně otevřela otázka co dělat dále. Toto dilema budu řešit přes zimu. Návrat na KV, kde mám potvrzeno 99,9% zemí DXCC ( 160m ověřeno ARRL 349/337 zemí DXCC ) na všech pásmech je jednou z mých úvah, ale zcela nepochopitelný a scestný přístup OK1CF jako KV managera ČRK mně odradil a přiměl k rozhodnutí rezignovat na členství v ČRK. Přístup ČRK k problematice našeho hobby ve všech aspektech připomíná Svazarm. Navíc OK1CF mně sdělil, že stanice uvedené v tzv. neověřeném KV TopListu jsou podvodníci. Na základě těchto skutečností velmi pravděpodobně ještě chvíli zůstanu QRV na 2m. Komunita EME mně stále připadá mnohem přijatelnější. Tolik mé krátké postesknutí nad situací v OK. V dalším období se můžeme těšit na pár dalších DX expedic, zejména ty pacifické budou zajímavé vzhledem ke krátkému oknu otevření. Proto držím palce všem stanicím na 2 metrovém pásmu.

73 Jarda, OK1RD

Díky Jardo a congrats k dosažení 100 DXCC na 2m. Další hlášení poslal Jirka, OK2PMS:

V srpnu jsem nebyl na EME vůbec aktivní. Bylo horko, prázdniny a já ve volných chvílích dokončoval doma můj nový EME PA.

Již před delším časem jsem dospěl k závěru, že především pro provoz EME potřebuji vyšší výkon, než poskytuje můj současný PA s označením Bivoj s elektronkou GI70BT. V době, kdy jsem se rozhodoval o podobě aktivního prvku, byl polovodičový PA ještě poměrné nákladný. Rozhodnul jsem se tedy nakonec pro osvědčenou elektronku GS35B. Jelikož jsem plánoval tento PA pro přechodné QTH, kde je pro něj relativně dostatek prostoru, rozhodnul jsem se inspirovat konstrukcí Martina OK1UGA využívající anodový obvod s transformačním úsekem koaxiálního vedení. Rozměrově je sice tato konstrukce na 144 MHz dosti značná, ale pro požadavek očekávaného řekněme až trvalého provozu je velmi stabilní. Což jsem si již ověřil v praktickém provozu. Prostě, jak se mezi amatéry říká styl cihla – klíč.

Typ konstrukce byl tedy vybrán, zbývalo ještě vybrat nějaké hezké jméno z české historie. Jméno Golem mi připadlo jako logické pokračování jména Bivoj. Stavba samotná se mi protáhla déle, než jsem původně předpokládal. Prostě bylo potřeba se ještě stavebně vyřádit na domě, zasadit strom, zplodit syna…

Práce probíhaly na více frontách – dutina, VN zdroj a budič. Samotná dutina je spíše mechanická záležitost než elektrická, VN zdroj je samostatný a obsahuje třífázové trafo. Abych měl dostatek budicího výkonu, rozhodnul jsem se doplnit do skříně PA rovněž tranzistorový budič s MRF150 napájený spínaným zdrojem 50V. Než jsem sestavil samotnou bednu PA s otevíracím předním panelem na pantech, musel jsem vyvrtat a nařezat množství závitů. Při té příležitosti jsem si vzpomněl na rčení z mých mládežnických let, že nejlepší zesilovač je ten, do kterého se vstupuje dveřmi a to díky staršímu synovi, pro něhož byla taková velká prázdná bedna ideálním domečkem na hraní.

Jako první jsem pak do rámu namontoval budič se zdrojem. Ono se řekne propojit, ale těch metrů kabelů, které je potřeba u tak velké konstrukce, je až k neuvěření. Postupně jsem vše řádně testoval a na samotný budič jsem absolvoval v loňském roce Leonidy a Geminidy. A mohlo se pokračovat dále – namontovat dutinu, veškerou další elektroniku a také hlavně opět další metry kabelů. Některé dráty jsem do svorkovnic zapojoval dvakrát, vynímečně i třikrát. To se prostě dráty asi nelíbily mladšímu synovi, který je vší silou vytrhnul. No co, opakování je matkou moudrosti. Někde ten kladný vztah k vysílačkám a elektronice přeci objevit musí.
Po getrování, vyzkoušení a nastavení klidového proudu, doladění vstupu na PSV 1,1 jsem letos v únoru poprvé pustil do lampy buzení. Dostavil se krásný pocit, kdy po rychlém doladění byl kW na světě. Krásná to vzpruha pro další pokračování, kdy jsem dodělával směrovou odbočnici s měřením výkonu, krycí plechy apod. I první praktické zkušenosti byly pozitivní. Rozlet mi sice vystavila stopka způsobená lázeňským pobytem, ale od začátku června jsem již koncový stupeň doma trápil při MS provozu. Udělal jsem od června do srpna včetně Perseid plno pěkných MS spojení a mohl jsem jen potvrdit, že PA je dobře vyřešený pro trvalý digitální provoz. Na závěr jsem doplnil do PA ochranu proti špatnému PSV. Kdybych ji neudělal hned, tak věřím, že bych ji asi nedodělal nikdy.

Poněvadž se již blížil termín VHF contestu, kde si měl odbýt premiéru, převezli jsem PA na naše VHF QTH. Já jsem byl rád, že Golem je připraven k provozu, XYL byla ráda, že ta „kráva“ je již z domu. Vzájemné sympatie. V závodě byl PA používán na hranici 1kW, v týdnu po závodě jsem se těšil na EME spojení s 3B9EME, jenže po připojení anodového napětí se objevilo sršení a smrad. Musel jsem provést opravu výměnou blokovacího kondenzátoru z cuprextitu, který byl moc tenký a po navlhnutí prohořel.

O to více jsem byl po dokončení opravy natěšený na expedici DL2NUD a DJ4TC do lokality Saint Pierre and Miguelon. První dva dny expedice jsem ještě nebyl připraven a po 3 dnech expedice na vyšších pásmech jsem ráno zajel zkusit štěstí. Zapnul jsem rádio na ohlášeném kmitočtu, zdekódoval, zavolal a udělal. Expedici na první zavolání jsem ještě nikdy neudělal a DXCC č. 81 byla doma. Následující noc jsme strávil na EME skoro celou a za víkend mi přibylo v logu celkem 20 initů. Dovolávání se bylo očividně snazší. Mě potěšilo moc spojení s EA8TJ, což byla hned v závěsu za FP/DJ4TC další nová DXCC č. 82. Ve stejný čas kluci z Atleticoteamu aktivovali přes EME Turecko pod značkou TA/PE1L a šlo jim to náramně - jak jinak. U mě už to bylo horší - i když jsem stále viděl pěkně jejich signál, nemohl jsem strašně dlouhou dobu nic zdekódovat kromě dvoutónových zpráv. Jelikož už mám TA dělané dříve přes Es a MS, dělal jsem spojení jinde a občas jsem zkoumal, zda se stav nezměnil. Při několikátém pokusu už je šlo dekódování dobře a hned jsem i udělal QSO. Následující den jsem si spojením s WB8TFV připsal nový WAS (WV).

Seznam initiálů: F1TE, PE1DAB, FP/DJ4TC, F6DRO, RX3AA, F1VJQ, PA5MS, DL1KUR, S51WX, ZS6JON, EA8TJ, IW2FZR/2, TA/PE1L, DL8SCQ, HB9CAT, VE2JWH, RN3F, W6BBS, KG7HF, KB5WIA, OM0AB, WB8TFV

73! Jirka OK2PMS


Díky Jirko a gratulace k novému PA.

A co je nového u OK1TEH ?

Jelikož v poslední době jsem neměl na EME moc času, udělal jsem za poslední 2 měsíce na 2m pouze K5QE, PY2GN a FP/DJ4TC. Spojení do FP bylo výsledkem 3 probdělých nocí, ale nakonec se podařilo dokončit, pro mě je to již 103. země DXCC.

O dosažením 100 DXCC na 70cm u OK1DFC se pravděpodobně dočtete v EME okně věnovanému vyšším pásmům. Nicméně congrats! A to je pro tentokrát vše.

Na slyšenou odrazem od Měsíce se těší:
Matěj, OK1TEH –
ok1teh@seznam.cz

Napsáno pro Radiožurnál SZR 5/2013.

Většinu starších "EME oken" OK1TEH, napsaných pro RŽ, si můžete přečíst tady a tady.