Ako som začal s prevádzkou EME [OM3BC - ex. OM3WBC]

  

Môj kamarát ma pýtal, prečo neskúsim robiť spojenie metódou Zem-Mesiac-Zem, keď mám taký nanič QTH so samými kopcami dookola. Tak som ho vysmial, čo by som mohol robiť s výkonom 100W? Tvrdil však, že videl spoty na DXC, ako robili spojenia aj stanice s menším výkonom pomocou programu WSJT v móde JT65.

Za niekoľko dní som uvidel spot na clastri, kde RN6BN písal že dáva výzvu EME. No hovorím, stratiť nemám čo, tak som preladil prijímač na uvedený kmitočet a natočil som anténu na Mesiac. Nechcel som veriť vlastným ušiam keď nieže som ho videl na počítači, ale som ho počul aj z reproduktora. (Vtedy som ešte nevedel, že som narazil na jedného z najväčších fanatikov.) Pretože program WSJT na MS používam už dlhšie, všetky káble boli pripojené, stačilo len prepnúť program na vysielanie. Keď mi Sam odpovedal na moje volanie, som myslel že spadnem zo stoličky. Nechcel som tomu veriť ale bola to pravda, lebo Sam mi spojenie cez cluster potvrdil, dokonca obratom som od neho dostal aj QSL via direct. Keď som uvidel fotku jeho anténneho systému už som vedel prečo sa mi podarilo urobiť EME spojenie na prvý pokus. Za niekoľko dní som urobil pár QRO staníc z EU aj zo SA. Stanice ktoré som počul (ON4IQ, I6BQI, DF7KF, KB8RQ) už som skoro všetky urobil. Toho času som mal 2xDJ9BV 2,1wl. Prvé čo som chcel urobiť, vymeniť antény aby som počul aj slabšie stanice. Bolo evidentné že smer najmenšieho odporu je, predĺžiť existujúce antény, veď aj tak sú modulového typu. Staré antény dole – prestavba – nové antény hore (4wl) – výsledok katastrofálny. Dlhé dni som nepočul nikoho, preto žiadne nové stanice v denníku. Anténa mala dobré PSV, pozemné stanice som počul, ale EME nič. Išiel som von večer a pozeral som na anténu a záhada objasnená. Anténa smerovala úplne inde. Hneď som prišiel k záveru, že rotátor Yaesu G – 5400B s pôvodnou indikáciou nevyhovuje. Nasledoval vývoj nového indikátora k rotátoru s PIC. Výsledok je vyhovujúci. Presnosť plus-mínus 1 stupeň. Aby príjem bol ešte lepší nasledovala výmena kábla H100 na 1/2“ a umiestnenie predzosilňovača čo najbližšie k anténe. Výsledok pomaly dostavil. Už som počul aj slabšie stanice. Teraz už bolo načase posilniť trošku aj výstup. Po týchto úpravách už dá sa povedať patrím medzi priemerné stanice. Samozrejme na QRPP stanice nestačím, ale predsa každú stanicu človek nemusí urobiť HI.

Záver je jednoduchý – sám neviem prečo som nezačal s prevádzkou EME už dávnejšie? Možno keby som vedel že to ide, len treba k tomu venovať trošku času, roboty (aj trošku peňazí).

Převzato ze stránky OM3BC - http://www.geniusnet.sk/om3bc/svkactuality.htm