První EME QSO z OM na 6m – OM3RRC & OK1TEH


Již delší dobu mě velice lákalo zkusit si spojení EME na pásmu 6m. Udělat EME QSO zde není tak úplně snadné, jak by se snad mohlo zdát. Vždyť první EME spojení na 6m bylo navázáno mezi stanicemi W5SXD a K5WVX až 30.července 1972, tedy až dlouho po tom, co se to již podařilo v pásmech 2m, 70, 23 a 13cm. Hlavním důvodem je jednak to, že šestimetr je velmi citlivý na lokální rušení, zvláště pak, pokud se na tomto pásmu ještě pořád provozuje TV, jako u nás ve střední Evropě. Dalším problémem je rozměrnost antén a potřeba výkonů, což povolovací podmínky mnohých evropských zemí z důvodu potenciálního QRM s TV dosud nedovolují. Na tomto pásmu je také podstatně větší (na rozdíl od 2m) šum oblohy, na druhou stranu je útlum trasy EME ze všech VKV pásem nejmenší a činí v perigeu "jen" 242 dB, v apogeu pak 244 dB. Právě to, že je to nesnadné, se mi na 6m EME líbilo nejvíce (zvláště pak, když se rozšířilo používání WSJT – JT65).


Bohužel u nás v Praze a okolí je provoz na 6m prakticky zcela znemožněn, protože na rozdíl od okolních států u nás pořád ještě funguje analogová TV v I. televizním pásmu. Nebylo by to tak hrozné, pokud by se dalo předpokládat, že ve velmi blízké době bude ukončen provoz analogové televize a ta digitální se přesune do pásem UHF. Bohužel, na prvním kanále v OK1 vysílá televize Nova, která má licenci do roku 2017 a nezdá se, že by chtěla dlouho před tímto datem své vysílání ukončit. Nova by totiž přišla o velkou většinu svých diváků v oblasti Posázaví, kde je příjem pozemského TV vysílání dost mizerný a pomalá výstavba sítě DVB-T hraje ve prospěch využívání 6-ti metrů. Ke všemu byl těsně před koncem minulého desetiletí hardware TV vysílače Cukrák kompletně zrekonstruován a je tam dnes provozován moderní polovodičový vysílač, se kterým nemá jeho provozovatel žádné závažnější problémy, takže se do jeho vypnutí nehrne. Pro představu ještě uvedu, že Cukrák je v nadmořské výšce 400m ASL a má vyzářený výkon kolem 150kW v horizontální polarizaci. Na spojení via Es s brutálně silnými signály ještě otočení polarizace stačí, bohužel šestimetrové EME jsem musel zkusit někde jinde.

   Anténa na 6m W7GJ 4x 6M9KHW

Mezi tím jsem si vyměnil několik emailů s Lancem, W7GJ. Zde odbočím, Lance je největším propagátorem EME na 6m, v minulosti jezdil pod značkou WA1JXN, má DXCC jak na 6m tak i 2m (jeho perfektní web najdete na http://www.w7gj.com). Bohužel i přesto, že na „magic bandu“ je možné dělat spojení několika odrazy od sporadické vrstvy Es, případně (v okolí slunečního maxima) od vrstvy F, Lance má QTH na západním pobřeží USA, kam už je to přece jenom dál, takže mu stále chyběla DXCC OM. S OK již navázal první EME spojení s Jirkou, OK2POI z JN99AJ. S Lancem jsem si vyměnil několik emailů a doporučil jsem mu několik slovenských stanic, jako například Rasťa OM3BH atd. Bohužel s EME na 6m neměl nikdo z nich žádné zkušenosti. Když jsem zjistil, že část letních prázdnin strávím vynuceně u své slovenské babičky v Považské Bystrici, JN99FC, tedy ze stejného města, z kterého jezdí radioklub OM3RRC a přátelé Rasťo OM3BH a hlavně jeho brácha Vlado, OM3CLS, který je jednou z nejaktivnějších slovenských stanic na 6m a 3cm, bylo jasné, že o prázdninách se nudit nebudu hi :-). Trochu jsem se sice bál rušení z rakouského vysílače Jauerling u Křemže, Budapešti a hlavně z Ostravy, kde se opět vysílá ta známá TV Nova na 1. kanálu s výkonem 100kW. Naštěstí na rozdíl od Cukráku je západní Slovensko a OK2 pokryto spoustou kopců, říkal jsem si tedy: uvidíme, když to bude s rušením příliš zlé, zajedeme to zkusit s autem někam do údolí.

Nejdříve jsem si bláhově myslel, že by mohlo stačit 100W, které na 6m dává moje FT847, nakonec ale bylo lepší říci Vladovi, OM3CLS, který díky tomu, že v OM se již na 6m televize nevysílá a slovenské povolovací podmínky tedy nemají na tomto pásmu výkonovou restrikci, měl již doma na 6m nachystaný PA s GI7b. S anténou je to ale trochu horší, protože OM3CLS používá jen 2el HB9CV, která je na střese paneláku a vede k ní dlouhý kabel.

Otázka teda byla, jakou použít anténu? Při cestě do OM jsme se tedy stavili v Kovoplastu v Chlumci nad Cidlinou a šli jsme na to od lesa, nač kupovat na 6m nějakou profesionální anténu, když se u nás dlouhá léta používá oblíbená 5-ti prvková anténa na první kanál! Ve specifikaci k této anténě se píše, ČSV by mělo být 1,8, zisk 6,5dBd a vstupní impedance klasických 300/75 Ohmů nesymetricky. Výhoda této antény je, že se dá lehce složit a tím i přepravovat (5el anténa by měla snad stačit, delší ráhno by se stejně do osobáku nevešlo :-). Nevýhodou je, že držáky na prvky jsou napevno přivařené k ráhnu, čímž odpadá možnost nějakého laborování. A tak jsme se s otcem a novou anténou vydali na Slovensko. S sebou jsme kromě antény táhli FT-847, příslušenství k WSJT, předzesilovač MGF1302 na 2m (chtěl jsem taky zkusit udělat nějaké to MS a EME QSO na dvojce), zdroj a nepočítaně dalších nezbytných hejblů.

Po příjezdu do OM přišly dobré i zlé zprávy. Ta dobrá byla, že Rasťo OM3BH alias Bohovský Hrnko (ještě před svým odjezdem na IOTA expedici v 9A) zaštrachal doma v garáži a vylovil složenou a ještě nikdy nepoužitou 5el yaginu I0JXX, TNX! Tahle anténa má papírově větší zisk, než chlumecká TV anténa a proto jí hned dáváme přednost. Problém ale byl, že jsem si v Praze zapomněl kabel od FT-847 ke zdroji. Přece se ale nevzdám, takže jsem navštívil několik místních obchodů s elektronikou. Banánky ke zdroji problém nebyl, ale kde vzít ten speciální napájecí konektor k FT-847? Naštěstí se ale podařilo odpovídající kabel sehnat přímo v radioklubu. Jako zázrakem napájecí kabel od krátkovlnného Icoma pasoval i do FT-847, včetně správného zapojení, uff.Místo, ze kterého jsem se chytal louskat DXy bylo v místním radioklubu OM3RRC (tenhle klub by sice asi měl primárně používat značku OM3ROM, ale protože prý protistanice tuhle značku v telegrafních závodech vždycky brali jako OM3R, proto z více klubovních značek, které tenhle klub zastřešuje -
OM3ROM, OM3KNS, OM3RRC a  OM3RDX - jsme si také pro tuhle příležitost vybrali OM3RRC). Považská Bystrica je, jak už jsem psal, ve čtverci JN99FC, tedy kousíček od hranic mezi OK/OM, město je položeno v údolí řeky Váh, takže ze všech stran je obklopeno kopci. Nad městem se potom tyčí vrch, na kterém je situován místní výkvět socialismu, sídliště Rozkvet. No a víceméně na vrcholu kopce, v nadmořské výšce 391m ASL je z 18. století kaplička Sv. Heleny, obklopená hradbou paneláků. A právě kousek od ní na hřebenu kopce je škola, vedle které sídlí místní radioklub a má tu vybudované stanoviště jak na KV, tak i vztýčenou starou 16el F9FT na 2m (samozřejmě bez elevace). Prohlídka radioklubu byla super, hlavně když jsem si uvědomil, že paneláky stojí hlavně na severní a východní straně kopce, takže pozice při západu Měsíce by měla jít přes místní školní hřiště prakticky bez překážek. V radioklubu bylo navíc i pevné připojení na internet, zdroje, postel, stačilo si jen přinést zařízení a dát se do toho. Na druhou stranu k anténě vedl asi 40m dlouhý, dost tenký koaxiál, všechny konektory byly typu zdířka - banánek (tedy oblíbená PLka), na stole seděla R2CW, rozchroupaný ovládač k rotátoru Sever (později jsem zjistil, že byl "přesný" asi na 20 stupňů) a nad tím vším starý CRT monitor, který hned na první pohled bude vyrábět na bandu samé dobroty. Shrnuto: zařízení většinou přes 20. let staré. No ale měl jsem sebou FT-847, s kterou jezdím EME, předzesilovač a hlavně jsem si velice věřil :-))

No a pak se s podporou a nadšením ostatních členů klubu začalo stavět. Nejprve na stole přistál elektronkový PA, zařízení a LCD monitor. Jak to ale zařídit na 6m EME s anténou? 5el I0JXX je sice fajn, ale dát ji na 30m vysokou střechu, kam by vedl velmi dlouhý kabel bylo nereálné. Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme ji postavili na cca 6m vysoký contestový teleskopický stožár (díky kluci!), zakotvili s tím, že se bude muset rotovat a elevovat ručně. Výhodu to mělo hlavně tu, že od PA stačil kabel dlouhý jen cca 8m. První změření PSV ukázalo hodnotu 1,4, což sice není úplně ideální, ale protože 6m jsou ještě napůl KV, tak to musí stačit, hi. No a tak jsme zapnuli rádio a najednou se na tomhle pásmu strhnul neskutečný pile-up. Náhodou totiž zrovna probíhala Es na 2m, která měla scatter point někde nad JN89, což bylo pro 2m příliš málo. Jinak to ale vypadalo na 6m, protože to se rozchodily brutální short-skipy do DL :) No a teď si představte, že máte na 6m téměř 300W (PEP) PA a 5el anténu otočenou tím směrem. Vladovi, OM3CLS se to velmi líbilo, protože chodily i takové špeky, jako LX2LA, což je na Es pro malou vzdálenost celkem vzácnost. No alespoň zařízení na 6m bylo vyzkoušeno k plné spokojenosti. Jediným problémem bylo ale lokální rušení, ke kterému se vrátím dále. Narazil jsem ale na jiný problém. Protože jsem bývalý OP české třídy D, ze kterého se stal "Áčkař" z donucení, nemám zkoušku z CW (i když jak známo morse jezdím celkem normálně). A tak díky starým slovenským povolovačkám, jsem měl v OM jen stejná práva jako v naší staré třídě D. Což mimo jité znamenalo jezdit na 2m jen s maximálním výkonem 100W a na 6m už vůbec. Takže spojení na 6m jsem musel nechat na Vlada, OM3CLS, kterému budu, jak jsme se domluvili, "stát za zády" a rozhodli jsme se, že budeme společně používat značku klubu OM3RRC. Ale zpět k anténě. Nemohli jsme jí totiž nechat postavenou před okny radioklubu a odejít pryč, protože by se tam v noci mohli potulovat nějací sběrači barevných kovů... Takže bylo jasno, po každém 6m EME testu bylo zapotřebí anténu složit.

A co podmínky? Zatímco jsme připravovali zařízení, podmínky byly velmi špatné, vysoká degradace, šum oblohy (ten je na rozdíl od 2m na 50 MHz podstatně vyšší). Problém byl ale také s W7GJ. Vzdálenost z Montany do Prahy je taková, že Měsíc u W7GJ vychází obyčejně v době, když u nás již zapadá. Úvaha byla taková, že přestože je Považská Bystrica od W7GJ vzdálená o nějakých 360km více, než Praha, naše EME okno bude sice kratší, ale v porovnání s délkou trasy není těch pár km zas tak mnoho. Opak byl pravdou. Ve skutečnosti na přelomu července a srpna 2007 byl Měsíc v takové poloze, že jsme z OM do W7 EME okno neměli vůbec. No zas až tolik to nevadilo, protože na 2m a pak zejména na 6m bylo stejně veliké rušení právě ze směru jihozápad (od vedení vysokého napětí) a já jsem se mohl po krátké pracovní přestávce k EME testům zase vrátit. Naštěstí kluci z radioklubu zatím nelenili, vzali Delfína, na kterém byla přidělaná HB9CV a vyrazili vyřešit problém rušení od VN linky 22kV, což se jim nakonec i po domluvě s rozvodnými závody podařilo, VY TNX!V přestávkách mezi prací jsem alespoň jezdil na 2m MS. Blížil se už roj Perseid, takže to létalo den ode dne lépe a lépe. Během mého pobytu mezi 26.07-05.08 jsem na 2m pod značkou OM3RRC navázal 45 kompletních MS spojení. Zajímavé bylo, že pro spoustu stanic, zejména pak z PA byl čtverec JN99 jejich první. ODX byla pak spojení s Charliem, EI5FK na vzdálenost 1929km. Během mého "dráždění" 2m se do radioklubu na mé „blbnutí“ chodili dívat místních hamové, hlavně pak ti mladší, které jsem se snažil do DX na VKV zasvětit, jak jen to bylo možné. A 2m EME? I bez elevace a přes všechny ty desítky metrů kabelu RG213 se nám společně s OM3CLS podařilo navázat 15 EME QSO JT65 se stanicemi: RK3FG-25, OZ1LPR-23, RU1AA-19, PA0JMV-21, S52LM-26, DK3EE-18, UA9YLU-29, WA4NJP-26, LY2BAW-25, ES6RQ-24, RA3AQ -23, HB9Q-19, EB5EEO -23, W5UN -26 a WQ5S-24dB. Bohužel se nepodařilo zkompletovat spojení s ZL3TY, K7XQ, SM5CUI a zejména s OM3BC, což by bylo první EME qso OM-OM. Bohužel i když jsem se oboustraně viděli přes Měsíc, tropo signál byl tak silný, že to nešlo téměř vůbec zdekódovat. Zajímavé bylo zjištění, zcela odlišné od předpokladu, podle něhož jsem se domníval, že se stařičkou 16el F9FT budu moci pracovat max do elevace cca 15 stupňů, EME spojení jsem ale v praxi navazovali až téměř do 30-ti stupňů. Asi na to měla vliv plechová střecha jen pár metrů pod anténou, hi. No a perlička na konec: Ground Gain. Když vycházel Měsíc, vycházel skrz 100m vzdálené a asi o 20m vyšší paneláky, což zákonitě produkovalo značný šum, když ale Měsíc zapadal a bylo okno na Amíky, chodil Ground Gain opravdu super. Taky aby ne, když anténa byla nějakých 20m metrů na terénem a před ní bylo vrchol kopce jenom s trávou a hlínou bez stromů o délce zhruba 1km, pak údolí a zase jen louky a louky. Bylo to hlavně důležité pro pozdější testy na 6m. Nebude ale anténa na Ground Gain v 6m metrech příliš nízko? U efektu Ground Gain, který v ideálním případě dokáže zesílit signál až o 6dB hraje důležitou roli kromě terénu přece právě výška antény nad terénem. Ale na teorie jsme čas neměli.

Během prvního 50MHz EME testu s W7GJ jsme měli na spojení teoreticky jen 10 minut. Když totiž u něj vycházel Měsíc, u nás byl pouze 2 stupně před západem. V klubu jsem přespali a brzo ráno se sešli i ostatní podívat, jestli to hned napoprvé klapne. Navíc při sestavování antény jsme v ní našli 3 vyschlé myši, které nám dosud o něco zlepšovaly PSV. Takže jedna rada pro sestavování 6m antény I0JXX: do prvků antény je možno foukat, ale ne nasávat :o))W7GJ byl zatím připraven na chatu, kdyby se to nepovedlo. Frekvenci jsme zvolili 50,190 MHz a JT65A. Ano čtete správně, na 6m se jezdí na rozdíl od 2m jenom JT65A. Venku bylo jasno, Měsíc skoro v úplňku zapadal na horizontu, už byl jenom jeden stupeň a stále nic. První test se tedy nezdařil. Takže sice zklamání, ale jak se říká, není každý den posvícení. Druhý den se měla totiž vzdálenost Země od Měsíce změnit a EME okno se tím mělo mírně prodloužit. Abych sked nezaspal, radši jsem celou noc až do rána zůstal vzhůru.

Ještě připomínka, anténu jsme nechali z minulého dne postavenou, naštěstí venku byl klid, nebe bez mráčku a brutální úplněk, takový, jakému se anglicky říká „harvester Moon“. A ještě jedna změna od včerejška, identifikovali jsme zbývající rušení na 6m. Nikdy nedávejte spínaný zdroj vedle transceiveru! Rozptýlené magnetické pole ferritového transformátoru totiž dokáže 6m band pěkně zarušit.

Jsou 04:19 UTC neboli 06:19 h místního času. U nás do západu Měsíce zbývá 12 stupňů a v 8418 km vzdálené Montaně právě vychází Měsíc, takže: go go go! No a pak nejednou v 04:38, když byl Měsíc u nás asi 8 stupňů vysoko a u W7GJ asi 2,5 stupňů, se najednou pomalu objevuje nejprve slabý, ale potom stále silnější a silnější, postupně až téměř bombastický signál, jasně slyšitelný i na reprák: OM3RRC W7GJ DN27 Signál je naladěný jenom 43Hz od našeho! Doppler je pouze 16Hz a degradace -2,5dB. Proč jenom? Protože když vychází, nebo zapadá Měsíc, tak je vždycky Doppler největší díky fázové rychlosti. Na 2m by v tom okamžiku mohl dělat třeba 300Hz, tady je to ale právě jenom těch 16 Hz, zkrátka trochu nezvyk, hi. U rádia sedí Vlado, OM3CLS a já vybíhám ven dosměrovat anténu. Vlado zatím mačká z PA všechno. Musím ho krotit. S usmaženou elektronkou se nám EME nepodaří! No a potom když v Montaně vylezl Měsíc na 3,5 stupňů, ze sluchátek se spustí hlasitá melodie, signál je na neuvěřitelné úrovni -16dB a pořád se zlepšuje, ať žije Ground Gain! Hlavní ale je, že W7GJ nám už dává řadu “O”. Pak RRR. 73 a první slovenské 6m EME QSO se stává skutečností. Potom ještě zkoušíme udělat Lance také CW, bohužel náš výkon je příliš slabý, my jsme ho brali FB, ale jedna GI7b v okamžiku, kdy se Měsíce postupně schovává za horizont, již nestačí... Lance nás bral ve špičce jen nějakých -28dB. Nevadí, CW QSO by sice byla třešnička na dortu, ale na zápis do historie slovenského EME provozu stačí i to QSO digitální, hi.A jaké zařízení bylo při tomto prvním EME QSO použito? Na naší straně 5el I0JXX se ziskem přibližně 9 dBd (http://www.i0jxx.it/Antenne/5jxx6/5jxx6e.htm), krátký kabel a PA s GI7b, cca 180W při WSJT. Na straně W7GJ to pak bylo čtyřče M2 antén 6M9KHW a 1500 W.

Závěrem bych chtěl poblahopřát kamarádům z klubu OM3ROM / OM3RRC ke společnému úspěchu a zejména poděkovat Vladovi OM3CLS, Rasťovi OM3BH, Rudovi OM4TQ, Vladovi OM3BY a také dalším členům, především Romanovi OM4ATY, Lukášovi OM4ACK a Paľovi OM4AQM, kteří nám významně pomohli při stavbě antén.

Věřím, že EME provoz na 6m (ale i 2m) mým odjezdem v tomhle klubu neskončil!

A co v roce 2008? Na 6m přece jezdí taky stanice v ZL, však uvidíme :-)

73 Matěj, OK1TEH
PS: jediná společná, dost nepovedená fotka, představuje hlavní aktéry tohoto prvního QSO. Zleva OM3CLS, OM4TQ a OK1TEH.

 

LOGY

MS LOG OM3RRC JN99FC (CS = complete on sked / CR - complete on random)
------------------------------------------------------------------------------------------
26.07.2007 18:50 144.390 UU1DX   R37  27 KN74BW 1274 Perseids #001 1843-1850 CS
26.07.2007 19:33 144.360 RZ3AED  R26  27 KO86RD 1498 Perseids #002 1930-1933 CS
26.07.2007 20:18 144.360 F6DRO   26  R26 JN03TJ 1440 Perseids #003 2002-2018 CS
27.07.2007 18:40 144.3?? PE1GNP  R26  26 JO31IX  891 Perseids #004 1845-1840 CS
27.07.2007 18:54 144.3?? RX1AS   26  R27 KO59FX 1433 Perseids #005 1845-1854 ??
27.07.2007 19:47 144.360 PA4PS   R26  26 JO33GH  954 Perseids #006 1940-1947 CS
27.07.2007 20:25 144.355 IT9CJC  R36  26 JM76GS 1406 Perseids #007 1958-2025 CS
27.07.2007 20:40 144.347 IK0BZY   26  R26 JN61GK  968 Perseids #008 2033-2040 CS
27.07.2007 21:33 144.361 RX3AGD  R26  27 KO85UR 1495 Perseids #009 2108-2133 CS
27.07.2007 21:50 144.360 PA4EME   26  R27 JO20WX  923 Perseids #010 2147-2150 CS
27.07.2007 22:12 144.378 YL/DL1RNW 26  R27 KO07TL  955 Perseids #011 2159-2212 CR
27.07.2007 22:30 144.360 EB3JT   26  R26 JN01UI 1567 Perseids #012 2222-2230 CS
27.07.2007 23:00 144.360 OH2HEJ  R26  27 KP20ME 1303 Perseids #013 2244-2300 CS
27.07.2007 23:12 144.3?? PE1OPK   26  R26 JO23UE  999 Perseids #014 2307-2312 CS
28.07.2007 17:21 144.360 PA3FPQ  R26  26 JO22XE  946 Perseids #015 1712-1721 CS
28.07.2007 18:06 144.3?? SV2JL   26  R26 KN10LO 1009 Perseids #016 1732-1806 ??
28.07.2007 18:23 144.360 OH4LA   R26  26 KP20LG 1310 Perseids #017 1813-1823 CS
29.07.2007 00:04 144.370 LZ3RR/P  27  R27 KN32AS  915 Perseids #018 2358-0004 CR
29.07.2007 00:36 144.380 YO9HP   R26  26 KN35BA  737 Perseids #019 0027-0036 CR
29.07.2007 01:05 144.360 LZ4KK   R26  26 KN23XU  819 Perseids #020 0048-0105
29.07.2007 01:24 144.362 PE1GUR  R26  26 JO22TH  972 Perseids #021 0120-0124 CS
29.07.2007 04:32 144.360 RX3QFM  R36  26 KO91FM 1445 Perseids #022 0422-0432 CS
29.07.2007 04:55 144.360 ES3RF   R26  27 KO29IF 1197 Perseids #023 0444-0455 CS
29.07.2007 05:10 144.360 UA1ALD   26  R26 KO49KO 1300 Perseids #024 0444-0510
29.07.2007 05:51 144.3?? EA6FB   26  R26 JM08PV 1776 Perseids #025 0532-0551
29.07.2007 07:46 144.3?? F6GRB   26  R26 JN26KP 1094 Perseids #026 0740-0746
30.07.2007 16:01 144.363 UT5JCW   26  R26 KN64SN 1253 Perseids #027 1549-1601
30.07.2007 23:19 144.370 LZ1KJ/P  R26  27 KN32     Perseids #028 2313-2319
31.07.2007 00:37 144.3?? SM5CUI   26  R27 JO89WW 1207 Perseids #029 0031-0037
31.07.2007 01:20 144.360 G4DEZ   26  R37 JO03AE 1361 Perseids #030 0116-0120
31.07.2007 01:45 144.3?? ON4PS   26  R26 JO20KQ  989 Perseids #031 0124-0145
31.07.2007 02:01 144.360 SK2AT   R26  26 KP03DU 1646 Perseids #032 0140-0201
31.07.2007 02:11 144.3?? PA3COB  R26  27 JO32MF  877 Perseids #033 0208-0211
31.07.2007 23:33 144.370 I8KPV   26  R26 JN70KO  986 Perseids #034 2322-2333
31.07.2007 05:09 144.360 TK5JJ   26  R26 JN41JW 1095 Perseids #035 0453-0509
01.08.2007 00:03 144.360 EI5FK   R26  26 IO51RT 1929 Perseids #036 2350-0003 CS ODX
01.08.2007 00:29 144.360 RN6DJ   R26  26 KN96VC 1633 Perseids #037 0013-0029
01.08.2007 01:02 144.360 RA3LW   R26  26 KO54MQ 1063 Perseids #038 0037-0102
01.08.2007 22:23 144.360 G6HKS   R26  26 IO92OB 1398 Perseids #039 2302-2223 CS
02.08.2007 07:50 144.3?? OH6KTL  R26  27 KP02OJ 1490 Perseids #040 0726-0750
02.08.2007 19:47 144.379 YL1XW   R26  26 KO36SH 1009 Perseids #041 1020-1947 CS
02.08.2007 23:49 144.359 GM4CXM   26  R26 IO75TW 1715 Perseids #042 2319-2349 CS
05.08.2007 02:37 144.365 RA1AY   26  R27 KP50EA 1433 Perseids #043 0215-0237 CS
05.08.2007 03:06 144.370 UT6UG   26  R27 KO50EI  869 Perseids #044 0254-0306 CS
05.08.2007 07:11 144.363 SM2ILF   26  R26 KP04NP 1738 Perseids #045 0652-0711 CS
PRUBEH ELEVACE BEHEM
6M EME QSO OM3RRC-W7GJ

    OM3RRC  W7GJ
--------------------
0400  16.1   -3.1
0410  15.0   -1.5
0419  13.9   -0.2
0430  12.4   1.7
0440  11.9   3.3
0450  9.7   5.0
0500  8.3   6.6
0510  7.0   8.3
0520  5.5   9.6
0530  4.0   11.2
0540  2.7   12.5
0550  1.3   14.0
0600  0.1   15.5
0610  -1.2   16.8


TROPO

OM/OK1TEH/P JN99FC                   km
---------------------------------------------------------------------------
01.08.2007 1754 144305 OM/OK1VVP/P 59  59  KN09CH 130 ok1vvp@atlas.cz vaclav
01.08.2007 1817 144290 OM3WKX   59  59  JN98CF 99 10W + 9el f9ft
01.08.2007 1824 144290 OK1IA/P   59001 59001 JN89EJ 155 Veseli na Morave


OM3RRC JN99FC                     km
---------------------------------------------------------------------
25.07.2007 1859 144305 OK1NMP   59  55  JO70XD 215 Belecko
25.07.2007 1903 144305 SP9EWO/9  59  59  JN99LP 70
25.07.2007 1926 144305 SP9AI    59  59  JN99MT 89 Rudi
25.07.2007 1929 144305 OK2MV    59  58  JN99CT 81 krc na balkone
                                  
28.07.2007 1946 144290 YO2LEA   59  59  KN06WK 392 350W 17el f9ft
                                  
02.08.2007 1908 144230 I4XCC    55  53  JN63GV 736
                                  
04.08.2007 2055 144285 T77NC    55001 55  JN63FW 736EME LOG 144 MHz - OM3RRC JN99FC
2007
QSOs worked by OK1TEH on 2 m :
Mode: JT65B
Loc: JN99FC

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Date  | UTC   | QRG | Call | TX/RX |RCVD dB | Loc | km | ANT + PWR |init| WAS | WAC
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
28.07.2007 2022-2032 144.111 RK3FG  0 R0 -25>-26 KO86HP 1477 4x12el Y + 1200W 01#     EU
28.07.2007 2148-2154 144.111 OZ1LPR  0 R0 -23>-2? JO44UW  883 4x20el Y + 1000W 02#
30.07.2007 2048-2054 144.135 DK3EE  R0 0 -18>-21 JO41GV  769 4x24el Y + 1500W 03#
31.07.2007 2101-2103 144.127 RU1AA  R0 0 -19>-2? KP40XD 1432 4x15el Y + 2000W 04#
31.07.2007 2140-2148 144.138 PA0JMV  0 R0 -21>-28 JO21PM  975 4x10el Y + 2200W 05#
31.07.2007 2239-2236 144.131 S52LM  R0 0 -26>-30 JN65TX  512 4x17el Y + 1500W 06#
01.08.2007 2012-2014 144.126 UA9YLU R0 0 -29>-  MO92EO 4116 4x15el Y + 1000W 07#     AS
02.08.2007 0617-0621 144.148 WA4NJP  0 R0 -26>-28 EM84DG 8011 16x11el Y + 400W 08#  GA  NA
02.08.2007 0633-0635 144.122 W5UN  R0 0 -26>-  EM23MG 8767 32x17el Y + 1500W 09#  TX
02.08.2007 0707-0709 144.122 CT1HZE R0 0 -23>-27 IM57NH 2559 4x11el Y + 1500W 10#
02.08.2007 2016-2018 144.114 LY2BAW R0 0 -25>-26 KO25KA  791 4x18el Y + 1000W 11#
04.08.2007 2141-2145 144.149 ES6RQ  R0 0 -24>-22 KO28WA 1106 8x17el Y + 1500W 12#
04.08.2007 2152-2156 144.118 RA3AQ  R0 0 -23>-17 KO86JE 1464 6x36XP Y + 1000W 13#
04.08.2007 2202-2206 144.115 HB9Q  R0 0 -19>-22 JN47CG  789 8x19el Y + 2000W 14#
04.08.2007 2238-2242 144.138 EB5EEO R0 0 -23>-26 IM98PG 1950 6x18el Y + 1000W 15#
05.08.2007 1003-1007 144.146 WQ5S  R0 0 -24>-27 EM13RC 8872 4x12el Y + 1000W 16#


hrd only, or not completed by final RRR:

K9DX -18, W0HP -27, ZL3TY -29, SM5CUI -26, K7XQ -24, UA4AQL-23, RA4HCN-26, ES5SE -25, DJ9CZ -27, I2RV -27