Jak na packet radio prostřednictvím Internetu

V současné době existují radioamatéři komunikující (mimo běžného provozu na radiových pásmech) pouze prostřednictvím Internetu, nebo naopak amatéři, komunikující výhradně prostředictvím Packet radia. Pochopitelně existují i ti, kteří zvládají obé. Zatímco přístup na Internet ze sítě packet radia je prakticky nemožný z důvodu velmi limitované přenosové rychlosti v síti packet radia, ti z nás, kteří běžně používají připojení k Internetu, mohou se dostat k požadovaným informacím na packetu prostředictvím tzv. Gate-way průchodů mezi sítí Internet a packetu. A tak i ti, kteří dnes používají amatérské radio k přístupu do packetu by možná mohli zvážit, zda přístup pomocí Internetu pro ně není rychlejší a efektivnější. A možná, že by to nakonec prospělo i samotnému packetu, protože se odlehčí packetovým linkám, jejichž datová kapacita není z pohledu uživatele internetu "nic moc" a umožní to příliv nových informací a komunikačních možností, které dělají pro radioamatéry packet zajímavým.

Ti z vás, kteří máte platné radioamatérské povolení (což je podmínka nutná!) můžete použít pro přístup do sítě Packet radio například tyto dvě brány:

http://ok0npt.ampr.cz , nebo: http://www.nagano.cz . Síť amatérského Packet radia je již velmi rozsáhlá. Její mapa (v OK) je zde.

To, jakým způsobem se na packetu pohybovat, a co za služby vám mohou uvedené webové servery nabídnout (například založení emailu) se můžete dozvědět zde:

Možnosti nódu a Nabídka. Pravidla užívání přístupu k síti Packet radia získáte zde: Registrace

A potom už jen musíte požádat webmastera (Sysopa) o povolení přístupu do sítě Packet radio a přidělení vašeho uživatelského hesla.

Kontakt na Sysopy těchto Web Gate-way je tady: OK1XGK, nebo: OK1FUL

Hodně zdaru!

OK1VPZ

PS: ale na DX Cluster to "chodí" lépe přímo z Internetu. Zkuste to třeba takto.