SNADNÝ ZPŮSOB ZÍSKÁVÁNÍ VZÁCNÝCH QSL [1988]

Převzato z norského časopisu Amatørradio 5/1988     (tnx OK1AGA)

— Chybí vám ještě nějaké lokátory ve Španělsku?
— Potřebujete „udělat“ EA8?

Pokud pracujete alespoň občas v pásmu 144 MHz, je splnění vašich přání snadné. Zeptáte se na pásmu, kterého dne a v kolik hodin se přes sporadickou vrstvu vyskytovaly na pásmu stanice z oblasti EA, vyplníte pečlivě QSL, kde s uvedenou stanicí potvrdíte spojení a potom pouze v klidu počkáte několik měsíců, až se vám vrátí vzácný QSL „protistanice“. Jsou známy případy jednotlivců v OK1, kteří mají tento způsob získávání QSL vyzkoušený již po celou řadu let, a při otázce: „Co jsi dělal přes Es“, odpoví: „uvidíme, až jaké QSL lístky přijdou..."

Výtěžnost tohoto způsobu získávání QSL je přibližně 40% - tedy stejná, jako když se spojení podaří doopravdy uskutečnit.

Protože jsem byl zvědav, zda tento podvod skutečně funguje tak, jak jsem byl informován, otestoval jsem ho za Es ze dne 16. 6. 1987, kdy bylo na pásmu značné množství stanic z EA5, EA6, EA9 aj. Na pásmu byla např. slyšet stanice EE9EXP, kterou jsem se z Prahy střídavě pokoušel udělat já, OK1XN a OK1KGS (OK1YA). Přestože se mi spojení nepodařilo udělat (10 W a GP), vypsal jsem pro zajímavost QSL na značkU OK9RTP a poslal. Úspěch byl 200%! Přišly 2 QSL, kde mi EE9EXP potvrzuje QSO. Přitom podle toho, co jsem slyšel, uvedenou stanici skutečně udělal pouze Přemek, OK1YA. V současné době však už vím o 2 dalších (!) stanicích z Prahy, které mají od EE9EXP QSL za spojení z 16. 6. 1987...

Přeji zmíněným operátorům mnoho dalších podobných úspěchů a hodně vnitřního uspokojení pří prohlížení těchto vzácných QSL lístků.

OK1VPZ

RADIOAMATÉRSKÝ ZPRAVODAJ 9/1988


Přepsal a upravil pro web ok2kkw OK1TEH v roce 2006