Volný překlad zprávy uvedené zde ( http://www.dx144.de/english/english.html#Die_Idee ) , týkající se pokusu německých radioamatérů překlenout Atlantik na 144 MHz během listopadového roje Leonid.

__________________________________

Idea

vzpomeňte si na smršť Leonid 17. listopadu 1998: V ranních hodinách se velký počet vhf-deníků naplnil záznamy spojení po celé Evropě. 80m-amatér by nemohl najít rozdíl vůči jeho krátkovlnnému provozu... Meteoritické odrazy se objevovaly každou minutu a navzdory noční době 144MHz-pásmo bylo přeplněno DX-stanicemi. V následujících dnech byste mohli uslyšet jen jediné téma v diskusích o pásmu: Co se stalo na 2 metrech to ráno? Někdo navíc nažhavil tuto  diskusi ještě tím, že uvedl, jak "4X-stanice byla slyšet v PA0... " Bohužel nikdo nemohl později potvrdit toto sdělení ale přece jen zůstala otázka: Můžeme překonat 2400 km vzdálenost během mimořádných meteoritických rojů,  jako byl  tento? V "běžném" dosahu  asi 2000 km síla signálu často dosáhla daleko nad S9 a některé odrazy trvaly i několik minut. Jaká je pravděpodobnost, že  dva meteority narazí do ionosféry ve stejný čas a na trase ke vzdálené DX-stanici? A může takový dvojitý meteoritický odraz rozptýlit nějakou vf energii? V roce 1995 irská amatérská rádiová organizace IRTS představila zvláštní ocenění, tzv. Brendanovu trofej pro první dvě stanice které uskuteční kompletní obousměrný kontakt na VKV mezi Evropou a Amerikou přes Atlantik. Některé testy v minulosti, připravené Johnem, VE1ZJ, selhaly, ale my jsme nebyli odrazeni. Rozhodli jsme ujít celou takovou cestu během předpovězené meteoritické smrště v listopadu 2002 (předpovědi Asher/McNaught, Jenniskens, Lyytinen). Nejprve jsme zkusili jsme našli rozumného partnera pro tyto skedy na Newfoundlandu - tak blízkého, jak je ten jen možné  k Evropě a tedy i k nám, kteří jsme měli někam namířeno na výlet do jihozápadního Irska - místa tak blízkého, jak je ten jen možné k severní Americe.....

Vybavení

to, co se chystáme užívat, je naše vybavení, které používáme  během vhf-soutěží v Německu a Evropě. Některé úpravy jsou hotovy a my doufáme, že  všechno bude pracovat řádně...

V Irsku budeme mít: Stanice 1: Kenwood T-950SDX SSB-electonic LT-2S MK II SSB-electronic 200 wattový tranzistorový budič a lineární PA s 3CX800, SSB-electronic předzesilovač MHP 145 s  0,5 dB NF, M2 anténa Yagi s 24 elementy.  Station 2: Yaesu FT-847, MOSFET-PA BEKO HLV-1200 SSB-elektronic extra-zesilovač 2000 W ,  2 x 11 elementy Yagi  FX224 Flexa. Dále digitální rekorder, klíč ETM-9C, digitální záznamník,...
A na Newfoundlandu: Kenwood T-850 s transvertorem LT-2S MK II,  SSB-elektronic předzesilovač  MHP 145 0,5 dB, lineární PA s 3CX800, 2 x 12 elementy Yagi M2 a další přídavné zařízení, m.j. kazetový rekordér,videokamera,...

Podmínky šíření

Pro překlenutí 3100 km mezi Newfoundlandem a jihozápadním Irskem budeme pravděpodobně potřebovat neobvyklé druhy šíření. Jestli taková situace  opravdu nastane, je těžké říci. Podle našeho názoru by byly vhodné následující způsoby DX-podmínek:

1. Dvojitý meteoritický odraz, tedy stav, kdy vyslaný signál se odráží na první meteoritické stopě a potom na druhé, až nějaká vf-energie dosáhne přijímače. TX, meteor1, meteor2 a RX by většinou musely být víceméně v přímé linii.

2. Dvojitý-odraz, tedy signál z tx - se odrazí od prvního meteoru - potom od země (od mořské hladiny) - odráží se od 2.meteoritické stopy - a dospěje k přijímači. Ale ztráty v signálu v případě zemního odrazu by redukovaly výslednou sílu signálu zcela zásadně.

3. Jednotlivý odraz od meteoritické stopy ve výjimečné nadmořské výšce (>190km). Normálně meteor shoří ve  výši až 125 km, a vyšší odrazy se zdají nemožné. Ale Dr. Noe Brosch v Izraeli prý detekoval meteoritické odrazy až v  nadmořské výšce 240 km při  testech radarového systému!

4. Kombinace různého šíření: například troposférický dukt a  přídavný jednotlivý  meteoritický odraz.

5. Během  špičky meteoritického roje bude  E-vrstva naší ionosféry bombardovaná velkými množstvími prašných částeček (viditelný a neviditelnými!). Není vyloučeno, že by  koncentrace elektronů uvnitř E-vrstvy mohla být tak vysoká, aby zajistila odrazy 144MHz-signálů. Možná, že  právě tento jev zjistil Volker, DF5AI během Leonidů  2001 na 50 MHz...?

ale ať je to jakkoliv, po listopadu 19. to  budeme vědět lépe!

 

Druhy provozu

 Protože nemůžeme odhadovat počet a kvalitu odrazů, rozhodli jsme se používat nový SW mód FSK441 pro meteoritické odrazy, vyvinutý Joem, K1JT (nová verze 2.9.0. je dosažitelná počínaje 11. listopadem). Docela slabé odrazy jsou dekódovány při používání tohoto softwaru dost  často. Ale v případě, že zjistíme neočekávaně dobré meteoritické odrazy, chystáme se změnit provoz z FSK441 HSCW-módu ihned po skončení prvního kontaktu a zkusit to znovu ve velké rychlosti CW. Joe-ův brilantní software je nesporně "poslední výkřik techniky", ale my máme raději situaci, ve které bychom byli schopni dekódovat přijaté signály našimi vlastními mozky. To jen závisí na kvalitě odrazu...

QTH

qth v jihozápadním Irsku pro zámořský pokus nemáme ještě pevně zabezpečeno. Naše sváteční chata v IO42XA je dobrá pro pokusy, ale jestli to povětrnost povolí, raději chceme jít do hor v IO41VS: 350m nad mořem  a odtud již není dočista nic kromě vody až na Newfoundland. Pokusíme se aktivovat IO42 přinejmenším v sobotu večer a neděli (16. - 17. listopadu). Kvůli horám nemáme žádný dobrý směr vůči Evropě, provoz v azimutu od 80 až do 240 stupňů bude téměř nemožný. Můžeme nabídnout nějaké spojení jen asi v azimutu cca 70 stupňů.
Dobrá předpověď počasí nám umožní v IO41 v pondělí vybudovat vybavení na vrchu hory. Po skončení instalace budeme QRV na pásmu pro testy v MS nebo tropo.
V úterý odpoledne vypneme zařízení a vrátíme se zpět k naší chatě.
Qth na Newfoundlandu je v Admiralty House Museum v Mount Pearl, Newfoundland, asi 8 mil na západ od St.John.

***********************************************

DX-PEDITION "on-line" zprávy z průběhu expedice :

editoval Andy, DL6YEH:

14.11.02, 17UTC: EI-posádka (Nico, DK5DQ a Volker, DL5DAW) jsou na cestě k trajektu do PA. Vše je zabaleno a rig je na "palubě".

14.11.02, 19UTC: EI-posádka je 1 hodinu před Rotterdammem, odkud vypluje trajektem. Také Harryho DL2DAO zavazadla jsou připravena a jeho letoun do VO1 vyrazí 15. listopadu večer.

15.11.02, 14UTC: Kvůli okolnostem mimo naši kontrolu, jsme museli udělat změny v umístění stanice pro VKV zámořský experiment v St. Johns. Vzhledem k tomu, že zde vyvstalo mnoho otázek v přípravě, změnili  jsme  umístění na budovu ministerstva námořnictva v Mount Pearl, Newfoundland, přibližně 8 mil na západ od St Johns. Značka, kterou budeme užívat pro experiment bude VO1BZM. Pro více informací o tomto novém a  tomto projektu, vyzkoušejte webové stránky SONRA http://sonra.ca  nebo http://www.nfld.com/~sirjames/  nebo kontaktujte Paula VO1HE (vo1he@rac.ca), či Grahama VO1DZA (vo1dza@rac.ca ).

15.11.02, 16UTC: EI-chlapci jsou na své lodi. Také Harry čeká na letišti ve Frankfurtu na svůj let. Oba týmy jsou informovány o novém stanovišti a volačce ve VO1.

16.11.02, 1330UTC: Nico a Volker přijeli na místo do EI, všechno je v pořádku a plánujeme uskutečnit první zkušební testy možná už tuto noc kolem půlnoci ve směru na východ. Také Harry s vybavením  přijel v pořádku. Zařízení začne stavět ráno místního času.

18.11.02, 1330UTC: EI posádka dostala úřední povolení použít volačku EI2TAA (jen pro zámořský pokus) a výkonové povolení na skromný výkon 750 W během testu.
 VO1 posádka se mezitím vrátila k prvnímu QTH, Carbet Tower v St.Johns, protože to druhé mělo špatný profil.

18.11.02, 2200UTC: EI2TAA zahajuje provoz z IO41TU, zahájení zámořského testu bude  kolem 02UTC.

18.11.02, 2259UTC: QSO mezi DL6YEH a EI2TAA na randomové  SSB frekvenci 144,345 MHz. QSO dokončeno ve 3 minutách.

19.11.02, 0200UTC: Začátek testů. Kvůli těžkým bouřím v IO41 tým postavil raději lehkou Flexa yaginu s menším ziskem,  než antény M2. Ale pod mechanickým zatížením bouře tyto antény produkovaly takový hluk, že test během prvního  vrcholu meteoritického roje selhal.

19.11.02, 1000UTC: Začíná sked v druhém předpokládaném vyvrcholení Leonid. Ale během vysílání z VO1 se zničil vysokonapěťový transformátor ve zdroji  PA a žádný náhradní transformátor již nebyl k dispozici. A tak zámořský pokus selhal....

19.11.02, 1000UTC: Po dohodě s týmem jsme došli k  závěru, že dokonce i v případě optimálních podmínek to asi všechno nestačilo pro uskutečnění takové události.

19.11.02, 1517UTC: Nyní zastavujeme toto  zpravodajství. Děkujeme Vám za to, že jste ho četli a zůstaňte připojení na naše stránky, abyste zde mohli vidět  detailní obrázky po návratu našich týmů.

 73s Andy DL6YEH

back to main page