Je radioamatérské pásmo 14MHz již neperspektivní?

Jen před několika týdny prohlásil pan Jiří Šanda, že radioamatérská pásma nad 146MHz jsou neperspektivní a nemá proto podle jeho názoru velkého smyslu je nadále bránit, neboť, jak řekl, termíny, kdy v této věci ještě mohl ČRK něco udělat, už marně uplynuly. Jaká je situace v případě KV pásem?

Pohříchu problematika kolize radioamatérského provozu a jiných komunikačních technologií se netýká pouze pásem VKV. Důvod tohoto tvrzení naleznete i ve vaší domácnosti, nebo přímo v peněžence! Všechny nové pasy, občanské průkazy, platební karty atd obsahují technologii bezdrátového přenosu, umožňující radiovou komunikaci digitálního čipu tohoto dokladu s externím čtecím zařízením. Polovodičový čip je vybaven malou smyčkovou anténou, která je schopna přijmout  energii z elektromagnetického pole v oblasti kmitočtů poblíže radioamatérského pásma 14MHz. Usměrněná VF energie slouží k napájení digitálního čipu (například v platební kartě), který je následně schopen obousměrně komunikovat s bezdrátovým komunikátorem.

Protože je evidentní, že polovodičový čip v takovém dokladu není (a ani nemůže být) vybaven žádnou smysluplnou vysokofrekvenční selektivitou (s výjimkou vyladění malé smyčkové antény - např. v té platební kartě), bude takový bezdrátový přenos mezi dokladem vybaveným bezdrátovou technologií a příslušným komunikátorem ovlivňován (případně může být i znemožněn) silným elmg polem vysílače, který je umístěn nedaleko. A to je právě situace, které budou radioamatéři, jejichž stanice s poměrně velkými vyzářenými výkony jsou umístěny přímo v obytné zástavbě, muset brzy čelit. Zatímco dnes ještě není systém bezkontaktních přenosů (čti radiové komunikace v oblasti 13,6MHz) v naší společnosti ještě příliš rozšířen, dá se očekávat jeho rychlá expanze - za dva, tři roky zaplatíte bezkontaktní platební kartou nejen v mlékárně a trafice, ale i jízdné v autobusu. V případě, že radioamatérský provoz na 14MHz bude spolehlivému provozu těchto systémů vadit, dá se očekávat tlak na jeho eliminaci, nebo alespoň jeho výkonové omezení. Současný zákon o elektronických komunikacích sice do jisté míry brání radioamatérský provoz v případě, kdy EMC kolize s jiným zařízením je způsobeno nedostatečnou elektromagnetickou odolností jiného, než radioamatérského zařízení, ale připravuje se novelizace tohoto zákona a je otázkou, zda se ČRK podaří (stejně, jako se to povedlo našemu občanskému sdružení před 8-mi lety) tuto formulaci v zákoně ubránit. A jak se následně bude chovat ČTÚ, pokud dojde ke kolizi "Franty OK2XYZ" a komerčních zájmů nějakého silného subjektu - například České spořitelny, si jistě představíte sami...

A to ani nemluvím o tom, že v případě, pokud se někdo bude pohybovat blízko vysílací antény (zejména typu MLA) s provozem v pásmu 14MHz s platební kartou v kapse, může v extrémním případě očekávat i zničení bezdrátového interface takového dokladu...

Budoucnost radioamatérského provozu v pásmu 14MHz je tak zatížena otazníkem. Oproti tomu jsou jiné možné kolize radioamatérského provozu (např. na pásmech 70, či 23cm) s jinými systémy relativně "bezproblémové".

73 de OK1VPZ

PS: pokud nevěříte, přečtěte si o této záležitosti něco tady:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Near_Field_Communication
http://www.cnx-software.com/2010/12/28/near-field-communication-nfc/