Potvrzeno! Český radioklub je v OK menšinovou radioamatérskou organizací!
 

Přestože se to ve veřejnosti vědělo již několik let, nyní je to potvrzeno! Český radioklub konečně na základě našeho tlaku odložil před dvěma měsíci starou lež o počtu svých členů (připomeňme, že celá léta prezentoval více, jak 4000 členů) a přiznal barvu - viz zde. No a následně OK2PIN zveřejnil poslední informace o skutečném počtu držitelů radioamatérských licencí tady.  Svazarmovci se ovšem těmto faktům brání...

 

Vyjádření některých členů OK2KKW Některá sdělení oponentů OK2KKW a přátel  ČRK:
Rolujte dolů...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Počet radioamatérů v OK

Zbyněk OK2PIN, 11. října 2011 17:33

Využil jsem zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a podal oficiální žádost na ČTÚ. Tuto možnost má každý občan.

Nechtěl jsem je moc zatěžovat, tak jsem zvolil jen 4 otázky a očekával 4 čísla jako odpověď:
1. Kolik je OK koncesí
2. Kolik je OK0 koncesí (vyřadit stroje: převaděče, majáky, …)
3. Kolik je OL koncesí
4. Kolik je provozovatelů (= radioamatérů) – nejzajímavější otázka, která měla eliminovat více koncesí pro jednoho člověka (na sebe, na klub, na převaděč, na krátkou závodní značku, atd.), samozřejmě některé koncese jsou vydané i na právnické osoby s IČO (třeba radioklub s vlastní právní subjektivitou).

Největší boj byl samozřejmě u 4. otázky, kde proběhla delší emailová komunikace s velmi ochotnou paní Švahoučkovou. Pro mě je to jeden SQL dotaz do databáze, který ITík zvládne s prohlédnutím struktury databáze za 5 minut. Ale já to vidím ryze technicky. Úřady fungují svým byrokratickým procesem předáváním požadavků mezi odděleními a tudíž to trvá poněkud déle. Takže se do toho vložilo IT oddělení, aby z databáze získali unikátní provozovatele.

A tady jsou výsledky, oficiální čísla od ČTÚ. Pozor, započítány jsou pouze platné koncese k datu 11. října 2011:

5 594 platných OK koncesí
127 platných koncesí OK0 (stroje)
87 platných OL koncesí

Takže “živých” koncesí je 5554 (5594 – 127 + 87).

A teď to nejzajímavější:
V OK je 356 právnických osob držící koncesi (radiokluby, firmy, případně organizace). Za nimi však stojí “živá”, fyzická osoba vlastnící HAREC.

Skutečných živých, tedy fyzických osob mající platnou koncesi je 4916 – tolik je tedy formálně aktivních radioamatérů.

Jinak, od platnosti „nového zákona“, od 1. 5. 2005 do dnešního dne bylo vydáno 5 514 průkazů odborné způsobilosti HAREC, která je dnes nutnou podmínkou pro získání koncese a tedy značky.:

-----Original Message-----
From: Vladimir Petrzilka [mailto:ok1vpz@seznam.cz]
Sent: Tuesday, October 11, 2011 10:43 PM
To: ok_list@crk.cz
Subject: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

Nu, pokud CRK deklaruje (http://www.crk.cz/ENG) 2394 clenu a OK2PIN spocital, ze v OK je 4916 individualnich drzitelu platnych radioamaterskych licenci. Znamena to, ze cleny CRK je mene, nez 50% (48,7%) ceskych radioamateru - vysilacu.

Osobne jsem se domnival, ze ve skutecnosti je to mene, ale i kdyz pripustime, ze deklarovany pocet clenu CRK je pravdivy a opravdu reprezentuje 2394 drzitelu radioamaterskych licenci (coz si nemyslim), v kazdem pripade to je potvrzeni faktu, ze CRK je v ramci OK MENSINOVOU RADIOAMATERSKOU ORGANIZACI, se vsemi s tim souvisejicimi zalezitostmi - napriklad ze jakekoli rozhodovani o zavaznych radioamaterskych zalezitostech, dotykajicich se cele radioamaterske komunity neni mozne rozhodovat pouze v ramci CRK dosavadnim zpusobem, kdy se jedna a rozhoduje s vyloucenim verejnosti. Resp. pokud by se voleni zastupci i nadale chovali stejnym nedemokratickym zpusobem, jako dosud, bude to dukaz o opovrhovani CRK ceskou radioamaterskou komunitou.

V normalni demokraticke spolecnosti bych ocekaval okamzitou rezignaci tech predstavitelu CRK, kteri soucasne nedemokraticke postupy rozhodovani CRK podporuji.

OK1VPZ

 
 
-----Original Message-----
From: wcf@centrum.cz [mailto:wcf@centrum.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 12:07 AM
To: ok_list@crk.cz
Subject: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK
 

Mince má vždy dvě strany, proto když OK1VPZ tvrdí, že ČRK je v OK menšinovou organizací, jistě bude ochotný nám Všem sdělit, jakáže organizace je v OK tou většinovou (případně alespoň větší).

Mě osobně by toto velmi zajímalo. Věřím, že nejsem v tomto ohledu sám.

 

73! Martin OK1WCF

 

-----Original Message-----
From: ok2pdn@volny.cz [mailto:ok2pdn@volny.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 9:09 AM
To: ok_list@crk.cz
Subject: Re: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

Zdravím HAMs,

no já bych to viděl asi tak, že CRK je největší organizací sdružující radioamatéry v ČR a jako taková má zcela jistě právo zastupovat radioamatérské hnutí v této zemi. To že členstvo zahrnuje méně než 50% všech vydaných koncesí není v demokratické společnosti rozhodující, protože úplně všichni radioamatéři mají právo se buď k této organizaci přidružit, nebo si založit svoji a třeba vůči orgánům této země vystupovat samostatně (což činí třeba CAV - o ostatních nevím), nebo prostě existenci takovýchto spolků ignorovat a zařídit se podle svého - a že těchto radioamatérů je značný počet nemusí nikoho překvapovat; jsou to zejména ti, co se k vysílání dostali přes CB a podobné a třeba soutěžní provoz na HAM pásmech, lovení DX či vůbec komunikace po Evropě je nijak neinteresuje. Nechme je, ať si svého koníčka praktikují po svém. A pokud jim nějaký spolek nic neříká, či oni sami nemají co říci některému ze spolků, je to jejich věc a (s prominutím) naše zcela zbytečná starost. Ostatně máme příklad v různých volbách do senátu, do obecních zastupitelstev, do orgánů EU, kde zdaleka není účast stoprocentní a přesto jsou výsledky volby akceptovány a jednání takto zvolených orgánů je zcela legitimní.
Tož to jen tak na okraj.
Možná reaguji trochu opožděne, ale k některým podnětům se dostávám zprostředkovaně - no - ne že by mi zase až tak chyběly.

Všem přeji bezva zbytek týdne

vy 73
Josef, ok2pdn

-----Original Message-----
From: Vladimir Petrzilka [mailto:ok1vpz@seznam.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 9:39 AM
To: ok_list@crk.cz
Subject: RE: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

No... ne, ze by mne nazory byvaleho velitele lidovych milici v Zetoru Brno svou "moudrosti" nejak mohly prekvapit...

Podle jeho vyjadreni bylo tedy analogicky zcela legitimni, kdyz vsechny obcany Ceskoslovenska na mezinarodnim foru zastupovali "moudri" funkcionari Komunisticke strany, protoze KSC v byvale CSSR byla stranou s nejvetsim poctem clenu (to je mozna dodnes). Kazdy prece do KSC mohl vstoupit a jeji rozhodovani ovlivnovat...
vpz

 
  -----Original Message-----
From: Petr Slezák [mailto:ok2spd@seznam.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 10:18 AM
To: ok_list@crk.cz
Subject: RE: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

Bože, Bože...

-----Original Message-----
From: Vlada ok1vpz [mailto:ok1vpz@seznam.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 12:30 PM
To: ok_list@crk.cz
Subject: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

Takze jste zase pekne utekli od tematu...

Navracim proto diskusi k meritu veci: v pripade, ze CRK sdruzuje (zcela evidentne) mene, nez polovinu ceskych radioamateru, z ceho tedy vyvera drzost CRK rozhodovat o zavaznych radioamaterskych zalezitostech bez toho, aby je predem konzultovala s celou radioamaterskou verejnosti v OK?

Organizace, ktera se ridi demokratickymi principy rozhodovani si to prece nemuze dovolit! Nebo snad, ze by CRK nebyla demokratickou organizaci?

Pro zajimavost: http://www.ok2kkw.com/proti_crk.htm

73 vpz

 
 

Dne 12.10.2011 12:55, Milan  napsal(a):

Když už to zaznělo podruhé, tak na to zareaguji.
Jak je známo, protože se s určitými modely fungování ČRK neztotožňuji, nejsem jeho členem, stejně tak nemám rád VPZ, těžko mohu být tedy podezříván, že někomu straním.

Nicméně, otázkou zůstává jak je to s tou polovinou. Matematicky má VPZ asi pravdu, reálně však zřejmě nikoli. Jsou držitelé koncesí a pak jsou aktivní radioamatéři. Držitelům koncesí je úplně ukradené, jestli je někdo zastupuje, nebo ne, protože v lepším případě je jejich jediná aktivita prodloužení (třeba kdysi těžko nabité koncese) a za celých 5 let neudělali jediné spojení a nemají ani TRX a o HAM problematiku se vůbec nezajímají.

Troufnu si tvrdit, že takovýchto call bude velmi mnoho (každý jistě takovéto
duše v okolí znáte, já vím o mnoha takovýchto případech) a v naprosté většině nejsou členy žádného spolku, natož pak ČRK. (když už jsou naprosto pasivní, nebudou přeci ročně platit členské příspěvky...) Když si udělám aproximaci počtu dle osobních zkušeností odhaduji že těchto "mrvol" bude tak 400 - 800.

Kdyby ČRK napsalo, že zastupuje nadpoloviční část aktivních radioamatérů, nebylo by sporu, že je to tvrzení pravdivé a žádný hnidopich by nemohl toto rozporovat.

Milan OK1-30562

-----Original Message-----
From: Vladimir Petrzilka [mailto:ok1vpz@seznam.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 3:00 PM
To: ok_list@crk.cz
Subject: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

Nu, ja jsem take nezavisly a vztah OK1MX k me osobe mi je ukradeny. Nicmene na slusne vznesenou pripominku slusne odpovidam: problem je prave v tom, ze nekteri maji koncese nabite a jini jen nabyte...

Podle meho zjistovani je rozhodne vice VKV aktivnich radioamateru necleny CRK (v CRK jsou predevsim ti, ktere tahnou kratke vlny, tedy i zajemci o provoz CB) a pritom se je snazi zastupovat nekdo, kdo se jich naprosto nezepta na jejich nazor. Proc se na webu CRK neotevre k dulezitym otazkam, ktere se dotykaji cele OK radioamaterske verejnosti, demokraticka a moderovana verejna diskuse a na zaklade ni nasledne verejne hlasovani, do ktereho by se mohl prihlasit kazdy bez ohledu na vztah k CRK (ovsem jmenovite a osobne (zadni hromadni zastupci nejakych radioklubu CRK) a jen jednou pod heslem, ktere je mu pro ucely takoveho hlasovani vygenerovano automaticky a poslano emailem, nebo na SMSku). Ve vyslednem hlasovani by bylo videt, jak kdo hlasoval. Takovy vysledek hlasovani a nasledne vetsinove odslouhlaseni nejakeho navrhu, doporuceni, postoje atd by jiste CRK teprve dalo mandat k tomu, aby nekde vystupoval jmenem tech, kteri demokraticky hlasovali (samozrejme za predpokladu napriklad minimalniho kvora cca 200 - 300 hlasujicich).

Je to snad nedemokraticky navrh? Pokud ovsem nema zajem CRK (napr. OK2ZI) takto postupovat, nelze CRK povazovat za organizaci, ktera ma nejaky mandat - navic a pokud zastupuje mene, nez polovinu OK radioamatery, potom uz vubec ne...

73 vpz

 
 
-----Original Message-----
From: Milan Cerny [mailto:ok3aa@yahoo.com]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 7:39 PM
To: ok_list@crk.cz
Subject: [ok_list] Počet radioamatérů v OK, aneb vse je mozne zneuzit

 

Ahoj Zbyňku,
vidíš vidíš zlobivý chasníku, varoval jste Tě přímo a už je to tady, ač je to neuveritelne a tezko pochopitelné i takovyhle prispevek se necha zneuzit k stupidnimu napadani a osocovani a vyuzit k trapne debate. 
No kdyz je nekdo blb, tak jim holt uz zustane. I proto sem v podstate neprispivam a na zhovadilosti nereaguju, to jedine na hloupost platí.
GL všem normalním
Milan OK3AA

Od: "Vlada ok1vpz" <ok1vpz@seznam.cz
Komu: <ok_list@crk.cz
Datum: 12.10.2011 20:15
Předmět: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK

Takze (s cestnou vyjimkou OK2ER) zase nic? Zase zadna reakce k veci? Zase je to podle vas jen dalsi bezduvodne osocovani nejlepsi, nejvetsi, nejdemokratictejsi, nejcestnejsi a nejotevrenejsi soudruzske organizace?
vpz

 
 
-----Original Message-----
From: wcf@centrum.cz [mailto:wcf@centrum.cz]
Sent: Wednesday, October 12, 2011 8:36 PM
To: ok1vpz@seznam.cz
Subject: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK
 

Ty jseš taky nejlepší, největší, nejdemokratičtější, nejčestnější a nejotevřenější, tak už si do prdele založ svoji vlastní organizaci pak budeš konečně spokojenej a nebudeš mít důvod k rejpání. To Ti jde na jedničku s hvězdičkou.

BTW je zvláštní, že jsi se již před lety odhlásil (jak jsi psal) z ok_listu a stále se Tvé "příspěvky" v témže objevují, takže kdo vlastně lže víc ČRK nebo VPZ ???????????????????????????

  -----Original Message-----
From: Zbyněk OK2PIN [mailto:zbzbzb1@post.cz]
Sent: Thursday, October 13, 2011 7:45 AM
To: ok_list@crk.cz
Subject: Re: [ok_list] Počet radioamatérů v OK, aneb vse je mozne zneuzit

Ahoj Milane,

od té doby, co používám filtry a zprávy některých zdejších přispěvatelů se mi automaticky mažou, je OK list bez problémů odebíratelný. Jednu dobu mi z něj bylo na blití a uvažoval jsem o definitivním odhlášení, ale filtry to zachránily.

Byl jsem emailem upozorněn, že můj článek z webu ok2kjt.net byl sprostě ukraden a zkopírován na stránkách OK2KKW bez mého svolení (pouhý odkaz bych snesl). To je tedy sviňárna a parazitování na cizí práci a výdajích. Nemyslete si, že ČTÚ mi ty informace poskytlo zdarma. Udělejte si na to názor sami sami.

Jinak si můj článek přečetlo několik stovek návštěvníků a kolik jich zde diskutovalo? Ta hrstka rozhodně není staticky reprezentativní skupinou.

73! Zbyněk, OK2PIN

-----Original Message-----
From: Vladimir Petrzilka [mailto:ok1vpz@seznam.cz]
Sent: Thursday, October 13, 2011 9:10 AM
To: 'ok_list@crk.cz'
Subject: RE: [ok_list] Počet radioamatérů v OK, aneb vse je mozne zneuzit

Co bylo zneuzito? Snad fakta, ze CRK se stal mensinovou organizaci? Co bylo ukradeno? Co je prosim kradeneho na clanku, kde je v nadpisu uveden link na zdroj? Nebyl ten text zkopirovan prave proto, aby nebyl na puvodnim, silne prosvazarmovskem webu vymazan, jak to byva u lidi z CRK zvykem, kdyz se jim neco nehodi? Ze za to OK2PIN zaplatil? Nu dobra, tak kolik? Necht rekne, kam chce ty penize poslat! Pokud neni ochoten udelat neco pro celou radioamaterskou verejnost za sve kapsy, ja mu to tedy zaplatim. Platim toho pro radioamaterskou verejnost vice (provoz OK0EP, provoz informacnich stranek OK2KKW), jedna platba OK2PIN mne jiste nezabije.

BTW: nemel by si OK2PIN spise zapatrat ve svem svedomi, proc s nami odmita jiz asi 5 zavodu za sebou udelat QSO na 3cm? To je hamspirit? My zadny osobni problem s nikym nemame - maximalne mame s nekterymi zamindrakovanymi jedinci soucit. Pokud vsak oni maji osobni problem s temi, kteri jen opakuji znamou pravdu, ze CRK VKV radioamaterum v OK vice skodi, nez prospiva, skodi tim predevsim sami sobe, zatimco by meli prilozit ruku k dilu, aby se v CRK neco pozitivniho zmenilo - k vetsi otevrenosti, k vetsi demokracii, k postihovani podvodu vyvolenych. On totiz ten problem s CRK nezmizi, i kdyz tady webove stranky OK2KKW uz nebudou, problem postsvazarmovske organizace, jejiz funkcionari se v rozporu s verejnym slibem, danym ceskym radioamaterum bratrickuji s kdejakym sdruzenim vyslouzilych psovodu v zaloze namisto toho, aby nas specificky sport pozvedli na mezinarodnim poli jinak nez jen pouze podvody, tim totiz nezmizi. ten musi vyresit vsichni slusni radioamateri v OK. A pokud ne, bude s nasim spolecnym sportem/konickem uz brzo amen. Hamspirit totiz neni jen sunka v lihu, soudruzi...

vpz

 
 
-----Original Message-----
From: Milan Cerny [mailto:ok3aa@yahoo.com]
Sent: Thursday, October 13, 2011 11:38 AM
To: ok_list@crk.cz
Subject: [ok_list] vse je mozne zneuzit
 
Jasne Zbyňku,

rozumim plně i plynně. Me take jdou opakované výsevy, výsery a rýče rovnou do šrotu, ale občas si otevřu nekoho, koho znám nebo zatím ještě uznávám a neboť nevydržel a zareagoval na nějaké lejno, dostanu se tím na původního blba. Chyba ovšem není v tom blbovi, ten to nechápe
Jo, jo, dnes se krade, podvadí a zneužívá všude, tak proč ne i mezi amatery ? Však jsme jenom lidi. Dobytek by to nesvedl.
Chápu, že naprostá většina zde prihlášenych je silně znechucena urovní fora, vetsinou jenou utrpně maže a maže v naději, že se zde občas vyskytne zajímavá info a že se uroveň někdy třeba zlepší. Jsem také přesvědčen, že ti co zde většinou bezsmyslně a trvale diskutují k čemukoli, zřejmě aby prokázali svoji vnímavost, úroveň a své schopnosti, naštěstí nemohou být radioamaterskou reprezentací v OK a to mne utěšuje.
Končím s debatou na toto téma a asi dlouho zase nic nevyplodím.

GL! Milan OK3A

Takže co myslíte? Změní ČRK konečně své chování a začne se chovat demokraticky?