OK2KKW - VHF Contest 2007
aneb

NÁVRAT DVOUMETROVÉ QRM TORTURY

Po více než roce, protože od 2 subregionálu 2006 jsme díky sběračům barevných kovů neměli na 144MHz s čím závodit, se značka OK2KKW opět objevila v dvoumetrovém závodě. Sice dosud nikoli v plném hardwareovém vybavení, ale alespoň jsme svojí účastí o sobě opět dali vědět. V našem contestovém QTH jsme se sešli v pátek odpoledne a s ohledem na špatnou předpověď počasí jsme se bez otálení pustili do montáže antén. V tomto závodě odzkoušíme jedinou starší, asi 10m dlouhou anténu designu OK1RI, která nám zbyla a novou, 10-ti prvkovou DK7ZB z dílny OK2BJL. Sotva jsme stačili antény sestavit a postavit do základní polohy jeden ze stožárů, spustil se déšť a tak páteční večer pokračoval spíše v místní útulné hospůdce. Do rána se snažíme ještě o několik MS spojení, něco málo se daří, ale bombastický meteorický roj, předpovídaný NASA se nějak nekoná. Škoda.

  

V sobotu dopoledne déšť ustává a my stavíme definitivně oba dva stožáry - první poměrně snadno, druhý trochu s potížemi, protože to je poprvé, co máme tyto dva stožáry tak blízko sebe a celkem 24 propletených kotvicích lan je tak trochu rébusem. Nicméně v poledne oba stožáry stojí, PSV je OK, OZ7IGY hraje a tak stavíme zařízení. Protože náš mezifrekvenční QRO guru OK1BAF je v zahraničí, musíme si vystačit s tím co dům dal a tak se rozhodujeme, že pojedeme na dvě antény a dva PA - tranzistorový PA OK1TEH s tranzistory SD2942 a trochu historický PA OK1DIX s elektronkou GU34. Bude to premiéra, tyto dva PA spolu ještě nikdy nespolupracovaly. Pomocí 20m kabelu RG58 řešíme potřebu různého budicího výkonu. Ale než doobědváme, už s hrůzou začínáme pozorovat křeče elektronkového PA, který sám od sebe se začíná zmítat a samovolně se přepíná z RX do TX a opačně. Pokud bychom takto zkusili jet závod, bude na neštěstí zaděláno - PA, který by v době vysílání "spadnul" do pozice RX by spolehlivě zničil malou vzájemnou vazbou mezi blízko umístěnými anténami, přijímač. OK1DIX se tedy téměř dvě hodiny neúspěšně ryje ve své konstrukci, ale bez pozitivního výsledku. Naštěstí nakonec naše HW techniky napadá, jestli není problém ve vadných zemích - a opravdu, po dodatečném pospojování desek s ovládacím obvody se daří PA umravnit. To do začátku závodu zbývá asi půlhodina. Potom se instaluje nová verze VUSC a připojení na DX cluster. Protože signál CDMA našeho skvělého operátora před několika měsíci na našem QTH zeslábnul o několik S, musí se instalovat směrová anténa... Zkrátka k prvnímu pokusu o zaklíčování celé vysílací sestavy se dostáváme asi za 10 minut čtyři. Samozřejmě to nefunguje. Na TX se nepřepíná tranzistorový PA. Nervózně hledáme příčinu - sláva, vadný konektor CINCH. Rychlá výměna - a - po propojení se natvrdou spíná na TX pro změnu zase elektronkový PA. Hrome! Vynervovaný OK1VPZ měří a ruce se mu klepou - příčinu nalézá v různých logických úrovních PTT vstupů v obou PA - v jednom je logika napájená z 24V, v druhém 12V. Nakonec se podaří oba PTT vstupy PA spojit přes nějakou diodu, kterou rychle vypájíme z vraku jakési počítačové desky. V 13.59.30 UT předáváme  nastavené a funkční zařízení naší contestové posádce a přesně v 14.00 dělá OK1TEH první contestové QSO. Uff!

Ještě dovětek - zbytek hardware je víceméně standardní - FT1000MP s transvertorem a MF krystalovými filtry, následovaný tranzistorovým budičem a oběma zmíněnými PA. FT1000 je ovšem po opravě a ukazuje se, že v ní nefunguje VF Clipper (speech processor), takže v závodě výrazně ztrácíme díky použití pouze lineární modulace s mizernou energetickou účinností. A navíc, z obavy, zda se OK1DIX podařilo ovládací obvody v jeho PA skutečně definitivně opravit, zařazujeme před transvertor ještě nízkošumový předzesilovač, který by byl v případě poruchy a s tím související hrozby vypálení vstupu přijímače, jednoduše obětován. Ovšem použití předzesilovače asi není ten nejlepší nápad - místní kilowattové stanice, mezi nimiž silou signálu vévodí OL7C (tentokrát s OK1CDJ u vesla) díky použití předzesilovače způsobuje našim operátorům muka QRM tortury. Ale ti se drží statečně. Postupně se střídají OK1DIX, OK1RK a OK1TEH, zaskakují OK1KN a OK1ZAD. My ostatní po mukách dvoumetrového rušení příliš netoužíme a tak raději diskutujeme přípravu UHF Contestu.

Stanice OL4A a OL8R, stejně jako DL0GTH a DR9A nám v průběhu závodu mizí v dáli. Na tyhle prostě nemáme. A tak se v obludném QRM od místních stanic soustřeďujeme alespoň na souboj se sobě rovnými, tedy stanicemi se dvěma PA a dvěma single Yagi anténami. Nevedeme si zase tak špatně a postupně kupodivu necháváme za sebou i nějaké ty známé kilowattové borce s několika anténními systémy. Zhruba do půlnoci to chodí extrémně špatně na východ, kde se pomalu rozpadává studená fronta, aktivita v PA je také dost nízká. Naštěstí to docela slušně chodí alespoň ve směru sever - jih. Z důvodu málo účinné, lineární SSB modulace tentokrát více, než v jiných závodech telegrafujeme a to to v deníku přibývá  pomaleji, než při provozu fone. Výsledkem je, že nám postupně utíká i OK2M, na které bychom v jiné konstelaci mohli mít. Ale netrápíme se tím - tenhle závod je pro nás i pro ostatní jen takovou vizitkou, že i na dvoumetru tady stále jsme a musí se s námi i nadále počítat. Nadprůměrné používání CW se ovšem jistě podepíše na stížnostech některých stanic, které díky postrannímu šumu oscilátoru svého přijímače budou schopni rozeznat (narozdíl od ostatních stanic, které jedou SSB) naši značku.

Ráno konečně dojde na odpojení předzesilovače a spletry OL7C, dosud na úrovni S9+40 po celém pásmu se mírní na prskance o úrovni "pouhých" S9+20. Když se OL7C odlaďuje z 270 někam dolů ke dvoustovce, dokonce se nám začíná znovu dařit a krok za krokem pomalu dotahujeme naši konkurenci. Nebýt toho rušení, mohli jsme mít klidně už o 100 QSO víc. Nejméně.

Po poledni nás navštěvuje Jirka OK7RA a ti, kteří se právě neperou s rušením, si s ním hezky popovídají o mikrovlnách a nezapomenutelných tropo DXech.

Závodní deník se zastavuje na čísle 725 a to je lepší, než jsme po první polovině závodu čekali. Potěšující je i to, jak daleko za námi zůstala parta na protějším, mnohem lepším kopci, vybavená prakticky stejnou technologií, víceméně stejným výkonem a přitom mnohem košatějšími anténami. Ostatně fakt, že naše contestové stanoviště zrovna nepatří mezi ty vyvolené, si můžete potvrdit na téhle fotce, pořízené z protějšího kopce:

The game is over. Bouráme antény, nakládáme všechno to železo (včetně stožárů, antén, kotev a kolíků) a vyrážíme k dalekému domovu. Ale ještě alespoň rychlá návštěva u OL7C - na kopci nás srdečně vítá Petr OK1WPN a říká, že je se závodem spokojen a že rušení od nás bylo tentokrát na snesitelné úrovni - zejména potom, co se přeladili trochu níže. Stručně hodnotíme závod a loučíme se. Uvidíme, jak budou závod hodnotit ostatní lidé z OL7C. A potom už jen přes dvě stovky večerních kilometrů. Poslední přijíždí domů tradičně OK1VPZ a OK1TEH, pro které tento závod končí v pondělí až ve 3 hodiny ráno.

Když už jsme závod definovali podtitulem QRM tortura, zmíním se, že nadprůměrné rušení jsme během závodu vedle OL7C (což je pochopitelné) zaznamenali také od DK5NJ, OK1OPT a OL5G. Chvílemi nám také zle zatápěli OK1COM, OK2M a OK1AR. A dokonce i OL4A, přestože je máme schované za Klínovcem, u nás byli širší, než lokální DM7A. A pochopitelně DL0GTH. Ti si problém s QRM vyřešili kvalitou-nekvalitou svého signálu jednoduše tak, že poblíže nich už raději nikdo s DL Big Guns nejezdí. My naopak spíš doplácíme na to, že jsme se vždy věnovali čistotě vlastního signálu. Výsledkem je, že ostatním nečiní problémy jezdit relativně kousek od nás a ladit se jen pár kHz vedle. Samozřejmě, že v takovém závodě jsou takové stanice naším signálem také rušeny. To je normální a je to fyzika. Pokud mají ve svých strojích běžné syntetizované oscilátory, nemůže to s ohledem na šumové spektrum oscilátorů ani být jinak. Zajímavé na tom je jen to, jak se spouští řetězec stížností. Nejdřív napíše někdo z OL7C, že jsme je rušili (bodejť by také ne - však oni nás také, a jak!). A potom se každý přidá - ano OK2KKW rušili. Je zajímavé, že to obvykle nikdo nenapíše primárně třeba o OL4A, OK2M či OL3Z  - vždyť i kdyby měli signál zcela ideální, přijímače ostatních stanic už zkrátka tak ideální nejsou. A  museli si od těchto i jiných QRO stanic tedy také užít své. Ale zkrátka: otřít se o rušení od OK2KKW už tak nějak patří k bontonu, že :-).   

 

Nu nechme toho. VHF Contest 2007 je za námi. Potěšil konečný výsledek - po pomalém začátku, způsobeném silným QRM, to nedopadlo zase tak špatně. I když oproti OL4A, DL0GTH a dalších samozřejmě na dvoumetru hrajeme spíše druhou ligu. Ale to se týká nejen nás, ale stejně i ostatních stanic v OK. A tak potěšilo, že po hektické přípravě této sestavy PA se alespoň podařilo celý závod odjet bez jakékoli poruchy vysílací technologie, což se nám v posledních letech na tomto pásmu bohužel moc nedařilo. Třeba se blýská na lepší časy, hi.

Ještě obligátní společné foto a na slyšenou v příštích závodech!

OK1VPZ

 

 

 

Jo, a takhle to dopadlo v číslech:

********************************************************************
* Number of valid QSOs: 723                    *
*                                 *
* Best DX: KN15AD  904 km call: YO2BCT/P   Average: 329 km/QSO *
*                                 *
* Countries worked:                        *
* 132xOK 354xDL 22xOE 25xI  16xF  13xHB 3xLX 18xSP 24xS5  *
* 17x9A 30xOM 29xPA 3xSM 3xOZ 10xYU 6xON 10xHG 1xT9 1xYO *
* 4xG  1xUR                            *
*                                 *
*                 Total sum of points cca: 238000 *
********************************************************************

 
 
 TOP 20     km
 ------------------
 YO2BCT/P KN15 904
 YT7C   JN94 884
 M0MAD  JO00 877
 YT5VA  JN94 873
 YU1LA  KN04 853
 YT2SS  KN04 852
 YT1MA  KN04 850
 YT1WV  JN94 831
 IK0ISD/6 JN62 830
 G0VHF/P JO01 819
 G0KPW  JO02 814
 G8P   JO01 807
 4N7N   KN05 804
 YU1AVQ  JN95 792
 F8KGL/P JN09 788
 I5BLH/5 JN53 787
 F6DKW  JN18 784
 I1AXE  JN34 770
 IK0VWO/6 JN63 761
 F1TDO  JN25 761