Nové info k tabulce prvních VKV spojení z OK do zahraničí:

Legálnost prvního QSO OK - Černá hora je potvrzena! Držitelé OK CEPT radioamatérské licence mohou pracovat z území tohoto nového státu v dolních VKV pásmech s výkonem max. 300W po dobu nejdéle 3 měsíců a nepotřebují k tomu žádné speciální lokální povolení. Podmínka je pouze platná mezinárodní radioamatérská licence CEPT třídy 1. (Tedy naše nová licence třídy A). Příslušné informace si je možné přečíst v černohorských "Povolovacích podmínkách pro amatérskou radiokomunikační službu", zejména v článku 29 těchto podmínek. Jejich text najdete zde, na stránkách tamního Telekomunikačního úřadu.

Tímto tedy máme za to, že nedávný požadavek OL2R na zápis prvního VKV spojení mezi OK a samostatným státem Republika Černá hora uskutečněné během Polního dne 2006 mezi YU6/OK2VZE a OL2R byl plně oprávněný.


Připomínáme rovněž, že v seznamu prvních VKV spojení se zahraničím nám také dosud chybí registrace prvního spojení mezi OK a OM a rovněž mezi OK a 9A po vzniku těchto samostatných států a to prakticky na všech radioamatérských VKV pásmech. Obracíme se tedy na OK radioamatéry s prosbou, aby prošli své staniční deníky a poslali nám návrh na zapsání prvního historického VKV spojení s těmito zeměmi do tohoto seznamu.


Děkujeme OK2ZW za účinnou spolupráci při přípravě informačních radioamatérských webových stránek OK2KKW.

za klub OK2KKW

OK1VPZ