DX expedice na
Kapverdské ostrovy

Tak dlouho si dva němečtí DXeři Udo Deutscher, DL3GN a Matthias Hornsteiner, DG4MHM prohlíželi troposférické mapy, které kreslí William Hepburn na internetu a žasnuli nad tím, jaké výborné příjmové podmínky jsou na mořských pláních západně od Afriky, až si
jednoho dne řekli: Co kdybychom se jeli podívat na Kapverdské ostrovy, jestli je to tam opravdu tak výjimečné?

Mapy nazvané ,,VHF/UHF Tropospheric Ducting Forecast" jsou na adrese www.dxinfocentre.com/tropo_nat.html a znázorňují předpověď příjmových podmínek v pásmech VHF a UHF na příští 3 dny. každá z map platí pro jiný kontinent a barevně jsou na nich vyznačeny plochy podle intenzity příjmových podmínek. Od modré přes zelenou, žlutou, červenou až k fialové, dávají přehledný obraz založený na momentálním vývoji počasí v té které oblasti. Ve většině případů jsou mapy spolehlivé a DXeři si je pochvalují. Podívat se na ně každý den se určitě vyplatí. Ušetříme si tak zklamání, že výborné podmínky proběhly, aniž bychom to zaznamenali, když jsme toho dne zrovna nezapnuli rádio...

Udo a Matthias, první z nich spíš se zájmem o AM pásma, druhý ale nadšený pro velmi krátké vlny, nemají od myšlenky k činu daleko. Přesto se dost dlouho rozhodovali, jestli si budou moci takovou výpravu dovolit. Kapverdské ostrovy patří mezi nejdražší turistické oblasti, přestože stát jako takový je podle statistik čtvrtým nejchudším na světě. Nakonec ale zvědavost byla silnější než německý smysl pro hospodárné nakládání s osobními financemi. A tak je 14. února 2002 časně ráno mohl náhodný pozorovatel na letišti Basel-Mulhouse vidět, jak kráčí obtěžkáni zavazadly a anténami k odbavení pro let na Kapverdy.

 Kapverdské ostrovy leží přibližně na polovině cesty mezi jihovýchodní špičkou Evropy a Brazílie. Na obě strany je to asi 2800 km. Na méně podrobné mapě se zdá, že ostrovy leží hned vedle afrického kontinentu. Ve skutečnosti je mezi nimi a  pobřežním Senegalem vzdálenost asi 600 km. Celková plocha 15 ostrovů je 4033km2. Ve skupině je 9 ostrovů obydlených. Kanárské ostrovy jsou vzdáleny asi 1500 km, Madeira téměř 2000 km. Nejvyšším bodem Kapverdských ostrovů je sopka Pico de Fogo, která svými 2830 metry převyšuje vulkán Pico de Teide na kanárském ostrově Tenerife. Na ostrovech žije 337 000 obyvatel, všichni jsou barevní, ale jedná se v mnoha případech o zajímavé míchání ras, kdy je možné vidět lidi s černou pletí, světlými vlasy a modrýma očima. Úřední řečí je portugalština, lidé ale mezi sebou mluví hlavně kreolsky, což je směs portugalštiny a afrických jazyků. Je to ale směs dost zvláštní: 95 % kreolských výrazů prý je totožných s portugalštinou, jejich výslovnost je prý ale tak pozměněná, že i Portugalec má problémy, aby kreolštině rozuměl. Stejné prý to je i s pravopisem, který je proti portugalštině značně zjednodušený. Klima je suché, tropické, protože ostrov leží zhruba na 17. rovnoběžce. Nejchladnějším měsícem je únor, nejteplejší je září. Rozdíly v teplotách jsou ale vlivem moře jen malé. A tak průměrná měsíční teplota během roku kolísá mezi 21 a 27 °C. Průměrné roční srážky představují pouhých 100 mm. Ty ale spadnou většinou během několika málo dní nebo dokonce hodin. Děje se tak během deštivého období od července do října, zbytek roku je suchý. Pro oblast pasátů je typická tvorba pasátové inverze, která se v okrajových tropech tvoří ve výšce 500 m, v centrálních tropech ve výšce téměř 2000 metrů. Tato inverze se ale někdy vlivem vertikálního proudění rozpouští. Klimatické poměry v Atlantiku jsou složité, ale proniknout do nich je důležité, protože ovlivňují šíření VHF a UHF. Inverze, nezbytné pro tvorbu duktů (vlnovodů), jsou posilovány také vlivem Golfského proudu, jehož kanárská větev je relativně studená, takže zklidňuje vrstvení atmosféry a tím posiluje pasátovou inverzi. Přestože hovoříme o chladné části golfského proudu, koupání na Kapverdských ostrovech je příjemné. Voda při pobřeží má kolem 25 stupňů.

 

Naši přátelé Udo a Michael si za místo pobytu na Kapverdách vybrali nejsevernější ostrov Sal. Přestože neoplývá bůhvíjakou krásou (a i ostrovy vcelku jsou nazývány láskou na druhý pohled“), má velkou výhodu v tom, že je na něm letiště a není už tedy třeba cestovat na další ostrovy, což by si vyžádalo další výdaje. Plocha ostrova je 216 km2. Od severu k jihu je dlouhý 32 km a od východu k západu je jeho délka od 3 do 12 km. Je rovný, povrch vypadá trochu jako poušť, jen na severu jsou kopce, z nichž nejvyšší je Monte Grande s 406 metry. Na ostrově jsou četná ložiska soli, ostatně podle nich má jméno. Na malém ostrově je velký kráter Pedro Lume o průměru 900 metrů.

Po více než 6 hodinách letu dosedl Boeing 757 na ostrov Sal. Udo a Matthias měli před sebou 2 týdny pobytu. Nevěděli, jestli je čekají nezapomenutelné zážitky nebo krach... První starostí bylo, jestli se všechna zavazadla objeví na pásu. Co když jim něco zapomněli před odletem naložit? Ale přiletělo naštěstí všechno. Další starostí bylo najít ten správný hotel. Předem neměli zajištěno nic, protože žádná cestovní kancelář vám neřekne, který z hotelů je vhodný pro postavení antén. A tak sedli do ,,sběrného“ taxíku, kterému tady říkají aluguer a vydali se do města Santa Mana hledat hotel. Povedlo se, až když už je naděje pomalu opouštěla. Ještě předtím, když odjížděli z letiště, všimli si nedaleko stojící antény navigačního rádiového majáku NDB, který bývá vzácně slyšet i v Evropě. Má značku SAL a vysílá na 274kHz. Vzácný kousek měli teď na dosah ruky!

Hotel se jmenoval Santa Maria Beach a 45 EUR za dvoulůžkový pokoj byla cena na spodním okraji zdejší cenové škály. V recepci ale museli chvíli vysvětlovat co mají v úmyslu s těmi anténami. Museli přísahat, že nebudou navazovat spojení s pašeráky. Hlavně, že měli pokoj a mohli vybalovat. Měli toho s sebou požehnaně: přijímače AOR AR-7030 pro AM pásma, AOR AR-3000 (s mf filtry 40 a 100 kHz) pro pásma VHF a UHF, Grundig SateIlit 700 jako záložní přijímač, 8prvkovou anténu Yagi pro FM a laminátový stožár ve speciálních kartonech 1,60 metru dlouhých, anténu K9YA pro střední vlny a tropická pásma, DSP flitr Timewave 599ZX, fázovací jednotku MWDX-6 podle Marka Connellyho, seznamy, příručky, mapy, nářadí...

Než tedy všechno vybalili, den už natolik pokročil, že se rozhodli odložit montáž antén na druhý den. Vzali tedy alespoň Grundig Satellit 700,že proladí pásma a uvidí, co by je tady mohlo čekat. Jaké ale bylo překvapení, když na středních vlnách nebylo slyšet skoro nic, na tropických pásmech bylo silné rušení od elektrických přístrojů a na FM byly slyšet 4 vysílače, všechny domácí, umístěné na Salu. Takže první dojem byl žalostný. Zůstala naděje, že s anténami to snad bude lepší.

Druhý den se rozhodli, že kvůli rušení, které přicházelo po síti, bude lepší napájet přijímače z malých akumulátorů o kapacitě 7 Ah, které měli sebou. Přes den vydrží a přes noc je vždy nabijí. Jedna věc byla tedy vyřešena. I stavba antény pro FM se na ploché střeše podařila. Kvůli poměrně silnému stálému větru bylo třeba stožár pořádně ukotvit. Meteorolog Matthias odhadl sílu větru na stupeň 6. Stavba antény K9YA přinesla na střeše očekávané problémy. Po postavení anténa nevykazovala žádný směrový účinek. Je totiž silně závislá na dobrém uzemnění a to na betonové střeše ani na pískovém podkladu okolí nešlo dost dobře zajistit. Udo s tím ale počítal a tak si doma nastříhal 8 drátů, každý o délce 4 metry. Dráty pak na místě sletoval a udělal tak z nich zemnicí síť. Pomocí banánku připojit síť na zemnicí přípojku antény a dráty pod anténou volně rozprostřel. A hle, anténa se probudila a začala vykazovat výborný směrový účinek! Po chvíli prolaďování dole v pokoji se ale něco stalo a anténa přestala fungovat. Pohled na střechu ukázal, že tenký laminátový stožárek se ve větru zlomil. Po zpevnění přechodů mezi jednotlivými díly teleskopického stožáru páskou už bylo až do konce pobytu všechno v pořádku.

Matthias trávil většinu času s přijímačem AR-3000 na střeše u antény. Bylo to tak lepší, mohl s anténou točit. Ráno a večer bylo na střeše příjemně, přes den, když pálilo Slunce, posloužila jako ochrana betonová zeď, která byla na střeše z neznámého důvodu postavena. První proladění pásma FM přineslo víceméně očekávané stanice, takže postup podle seznamu byl poměrně rychlý. Na vysílače ze zbytku Kapverdských ostrovů Matthias příliš nereflektoval. Víc ho zajímal Senegal. Nostalgie na 90.3, Walt FM na 99.0, Terno FM na 107 MHz. Na 91.0 byla slyšet Mauretánie. Žádná euforie se ho ale z několika signálů z afrického kontinentu nezmocnila. Signály byly dost nestabilní. Na AR-3000 byly jakž takž srozumitelně slyšet na Satelitu to bylo mnohem horší. Někdo by řekl - Co bys chtěl, vždyť vysílače jsou 700 km daleko! V tropech se ale musí o „rádiových“ vzdálenostech uvažovat trochu v jiném měřítku, zvlášť jedná-Ii se o šíření přes vodu.

A tak když pásmo FM nepřineslo výsledky, zkusil Matthias skenovat další pásma. Na amatérském pásmu 2 m se nedělo nic, v pásmu UHF bylo slyšet několik TV vysílačů se satelitními programy. Tím se vyjasnily ty vodorovně nastavené paraboly, které viděli na domech. Signály se někde ve městě přijímají ze satelitu a pak se pro obyvatele vysílají pozemně. Na Kapverdských ostrovech se vyrábí jen jeden televizní program.

Příští den opakoval Matthias pokusy s pásmem FM. Tentokrát sem doletěly signály i z dalších zemí: Guinea, Guinea-Bissau, Gambie, Sierra Leone, další dva vysílače z Mauretánie. Na televizních kanálech I. pásma se překvapivě objevily signály španělských vysílačů Navacerrada (E2) a Aitana (E3)! Bylo to večer kolem 20:15 místního času, tj. ve 2115 UTC. A tak snad přece jen není všem úlovkům konec a v příštích dnech je čekají další.

Každým dalším dnem byl Matthias, ač meteorolog, o něco poučenější. Sledování příjmových podmínek a porovnávání s vývojem počasí ukázalo zajímavé a dosud nepoznané souvislosti, které si s sebou člověk nemůže přinést z úplně jiného prostředí střední Evropy. Zjistili, že hlavní roli bude hrát vlhkost vzduchu, síla větru a možná i teplota vzduchu. Zapsali si, že zatím nejlepší příjmové podmínky na FM, přestože nijak výjimečné, byly, když vlhkost vystoupila na 70 % při teplotě vzduchu 23 °C. To bylo na začátku pobytu. Od té doby ale vlhkost klesala až na 50 %. Matthias byl nervózní. Nejsou snad kapverdské ostrovy tím Eldorádem, o kterém stále přesvědčují Hepburnovy mapy? A tak ve volném čase, kterého měli teď dost chodili na procházky po ostrově, do internetové kavárny, aby napsali zvědavým kamarádům, jak se jim na VKV nedaří... Na začátku druhého týdne pobytu už zase troposférické mapy slibovaly stoupající tendenci. Ale naše kolegy to už příliš nevzrušovalo. I vlhkoměr na zdi tvrdohlavě setrvával na 50 procentech, kam před několika dny klesl a už se ne pohnul...

Dal se do pohybu příštího dne zvečera! Rychle se šplhal na 70 %‚ pak překročil osmdesátku. Našich kolegů se zmocnilo napětí. V noci se vítr poprvé za celou dobu utišil a někam se ztratil. Neodvážili se ani pomyslet na to, co říká teorie. Co kdyby se tím všechno, co se snad chystá, pokazilo. Ať vítr zůstane tam, kde je, ať se s ránem nevrací! Jenom tak při slabém pohybu vzduchu, se mohou vytvořit inverze.

 

Brzy ráno se probudily do ticha. Byl to divný pocit, už si zvykli na neustávající zvuk větru. Vlhkoměr překročil značku 90 procent! Díky bezvětří klesla teplota na 20 stupňů. A tak rychle na střechu. Po zapnutí přijímače a proladění malého kousku stupnice bylo hned jasné, že dnes ráno je všechno jinak. Dosavadní stanice z Afriky byly slyšet úplně bez šumu, mezi nimi bylo plno nových stanic, také v dobré kvalitě. U většiny z nich se i na Satellitu objevil kvalitní stereofonní signál. Některé stanice vysílaly mono. Poprvé spatřili africké RDS. Zjistili, že je obtížné se rozhodnout mezi vyhledáváním nových vysílačů a posloucháním exotických programů z Afriky. Pořady byly neobvyklé i z toho důvodu, že řada stanic neměla v celou hodinu ani zprávy, ani ohlášení. Tak byla identifikace ztížena. Někdy se stávalo, že uprostřed pořadu se najednou objevily třeba 20minutové zprávy. Kromě Afriky se Matthias věnoval i jiným směrům. Tajně doufal, a už doma o tom přemýšlel, že by mohl slyšet nějakou FM stanici z pobřeží Brazílie. Vzdálenost 2800 km by nemusela být nepřekonatelná. Často tím směrem anténu natáčel, ale marně.. Jednou, když ji obrátil zase zpátky na sever zaslechl najednou španělštinu. To mohly být jedině kanárské ostrovy ze vzdálenosti kolem 1500 km! Žádná sporadika Es (vtom případě by to byla běžná vzdálenost), ale tropo. To bylo velké překvapení, protože ještě před půlhodinou nebyly z toho směru slyšet žádné signály. A tak je třeba vytáhnout seznam stanic z Kanárských ostrovů a pořádně kmitočty prozkoumat A skutečně: Matthisa objevil několik signálů z kanárských ostrovů a ty se během dopoledne ještě zlepšovaly, až některé z nich ukázaly i RDS! Na 104.5 MHz to bylo Radio Aquimes z ostrova Gran Canaria, které má výkon pouhé 2 kW. S RDS chodilo i RNE 5 z Los Cristianos de Teneriffe na 104.9 MHz (1 kW) a čtyři další vysílače, i půlkilowattové Radio Sur na 107.9 MHz. Bylo to neuvěřitelné. Z Kanárských ostrovů se neozývaly jen španělsky mluvící vysílače, ale také německé Radio Onda Aleman na 93.0 MHz a další čtyři německy hovořící stanice, které vysílají pro turisty. Radio Einstein s nepřetržitým proudem německých hitů má podle seznamu výkon pouhých 100 wattů. Na 102.2 MHz byla slyšet stanice pro švédské turisty. Dalším pěkným objevem byla z druhého směru Libérie - vysílač Radio France Internationale na 106.0 MHz. Vzdálenost je 1744 km!

Ale to ještě neměl být konec. Matthias zjistil, že se mu mezi Španělsky hovořící stanice z Kanárských ostrovů začala míchat portugalština. Místní stanice z Kapverdských ostrovů to nebyly. Mohla to být jedině Madeira! Potvrdilo se. Vysílač na 94.1 MHZ dokonce ukázal i RDS: ANTENA 3. Je umístěn na sopce Pico de Ariero a vzdálenost je 1900 km! Další madeirský vysílač překonal rekord - 1951 km.

Když je slyšet Madeira, mohly by být slyšet i Azory. Ty jsou sice ještě dále, ale za pokus to stojí. Pečlivé probírání pásma přineslo výsledek - dva vysílače z Azor: RDP Centro Reg. Azores z ostrova Sao Miguel na 97.9 (2348 km) a Radio Horizonte ze stejného ostrova na 107.1 (2341 km). Dalším oříškem byl signál portugalské stanice RDP1 na 94.6 MHz. Na Azorách se přenášejí také portugalské celostátní programy a na tomhle kmitočtu je tam vysílač, současně je ale vysílač na stejném kmitočtu i v Portugalsku. Odkud tedy signál přicházel? Vysvětlilo se to, když se objevil další kmitočet - 105.1 s programem TSF Radio Jornal. To už bylo jasné, že oba signály přicházejí ze stejného vysílače, který je v Portugalsku: Gardunha-Fundao. Vzdálenost je neuvěřitelná -3008 km! To byla největší vzdálenost, která se našim kolegům podařila v pásmu VKV na téhle expedici. Je ale třeba připomenout že by to mohlo jít i dál; světový rekord v amatérském pásmu 2 metrů (144 MHz) je někde kolem 5000 km. Ve světle těchto neuvěřitelných úlovků trochu bledly další zajímavé stanice z Afriky, z oblasti západní Sahary, pravděpodobně i z Burkiny Faso a dalších. I jejich vzdálenost byla mezi 1000 a 2000 km.

 

Výborné příjmové podmínky trvaly dva dny. Po celou dobu bylo téměř bezvětří, jen přes den foukal mírný větřík. Vlhkost vzduchu dosahovala v ranních hodinách téměř 100%. Jednou se dokonce vytvořila rosa při ranní teplotě 25°C! Příjmové podmínky nebyly pořád stejné. Přes den většinou nastalo několik fází menšího útlumu, kdy např. stanice z Kanárských ostrovů byly jen sotva slyšitelné. Pak se to zase skokem zlepšilo. Ony skokové začátky byly trochu podobné sporadickému šíření Es, ale další průběh už byl „tropo" - signály byly stabilní, s pomalými úniky, tak jak to známe od nás. A tak se nakonec podařilo zachytit FM signály ze 13 zemí: Kapverdské ostrovy, Senegal, Gambie, Guinea-Bissau, Guinea, Mauretánie, Sierra Leone, Libérie, Kanárské ostrovy, Madeira, Azory, Portugalsko a území tzv. západní Sahary v Maroku. Lákavá Brazílie bohužel nepřišla. Asi by bylo třeba se o ni na Kapverdách pokoušet v létě, kdy se oblast tropických vertikálních vzdušných proudů posouvá na sever a vyhlídky na vytvoření vlnovodů přes rovník jsou větší. Také by možná, pomohlo, kdyby člověk vylezl na nejvyšší sopku Kapverdských ostrovů Pico de Fogo (2830 m).

Matthias byl s výsledky ve svém oblíbeném pásmu FM spokojen. A co Udo? Ten trávil většinu času u přijímače AR-7030 v pokoji a lovil v pásmech AM, hlavně na středních vlnách a tropických pásmech. Začínal vždycky brzy ráno. Slunce vycházelo kolem 7:00 místního času a v té době zvolna mizely rušivé signály silných evropských vysílačů na středních vlnách a zůstávaly jen americké, z východního pobřeží, které byly ještě ve tmě. Zbývala tedy as hodina a půl, než i ony se začnou ztrácet. Obrázek na pásmu byl zvláštní: přestože rušení z Evropy bylo ráno minimální, americké stanice se rušily samy mezi sebou, na každém kmitočtu jich bylo několik a tak byla identifikace obtížná. Po zániku i amerických stanic nebylo na středních vlnách co poslouchat. K večeru, před západem Slunce, začalo pásmo opět ožívat. Prvním evropským vysílačem, který se objevil, bylo Norsko na 1314 kHz. Slunce zapadalo kolem 18:30 hod. Pásmo středních vln se zaplnilo signály z celé Evropy, severní Afríky a Blízkého východu. Po 20. hodině se objevily první stanice z Brazílie a po 21. hodině první stanice ze Severní Ameriky. Rušení od evropských vysílačů bylo silné, k němu se přidávalo rušení od brazilských vysílačů. A tak Udo, který se specializoval na stanice z USA, velké úspěchy večer neměl... Navzdory vzdálenostem mezi 3000 a 5000 km byly silné evropské vysílače stále ještě příliš blízko.

Mezi Udovy nejzajímavější úlovky v pásmu středních vln patří iránský Bušehr na 1503 kHz (7567 km), dále 5 vysílačů z Egypta, 3 ze Saúdské Arábie, pirátský vysílač Aruz Sheva od pobřeží lsraele na 1143 kHz, BBC z Ománu (8532 km), Indie na 1070 kHz (9642 km) a další. Vzdálenost 10 000 km nebyla bohužel na středních vlnách překonána. Příjem středovlnných stanic z oblasti západní a střední Afriky byl naopak velkým zklamáním. Přestože WRTH uvádí celou řadu vysílačů v zajímavých oblastech, ve skutečnosti bylo slyšet jen velmi málo. Vysílače nejsou patrně v provozu nebo vysílají jen malý mi výkony. Ze západní Afriky byla slyšet jen Mauretánie, Gambie a Guinea. Ze střední Afriky pouze slabá Nigérie a známý vysílač VoA ze Sao Torné na 1530 kHz. Při jednom otevření pásma na jihovýchod byla slyšet Angola, Swazijsko a Botswana. Z Jihoafrické republiky nic.. Na 107 kmitočtech Severní Ameriky byly zaznamenány vysílače na 85 z nich, ale zdaleka ne všechny byly identifikovány. Bránilo tomu jak rušení od jiných vysílačů, tak nevýhodný čas, protože v ranní době, kdy byl příjem jedině možný, je v Americe noc a stanice přenášejí ve velké míře celostátní noční talk shows, kdy je identifikace velice obtížná, protože proběhne prakticky jen jednou nebo dvakrát za hodinu. Z druhé strany Atlantiku byly na středních vlnách identifikovány stanice z USA, Kanady, Kuby, Venezuely, Anguilly, Brazílie, Baham a Panenských ostrovů.

Na tropických pásmech byly i přes silné atmosférické rušení slyšet stanice např. z Papuy Nové Guineje (4890 kHz), Austrálie na 120 metrech a v Evropě známé stanice z Afriky v pásmu 60 metrů. Pásmo 90 m bylo nejhorší, protože bylo silně zarušeno... Stejné rušení postihlo i majákové pásmo (NDB) na dlouhých vlnách. Jenom díky telegrafnímu filtru 250 Hz se podařilo několik zajímavých úlovků:

280  SLI Sao Luis, Brazílie
345  BGI Adams, Barbados
365  PNB Parnaiba, Brazílie
369  ZDX V. C. Bird, Antigua
382  POS Piarco, Trinidad
385  PTP Poiute-a-Pitre, Guadeloupe
387  PV Providenciales, Turks and Caicos Islands (5200 km)
391  DDP Dorado, Portoriko
396  JC Rigolet, Kanada

Jak se expedice blížila ke svému konci, počasí se začalo měnit. Přihnala se tmavá mračna a už zase foukal silný vítr. Chvílemi trochu sprchlo. Vzdálené stanice v pásmu FM zmizely z éteru, ani nejbližší Senegal nebyl slyšet. Ale to už naše kolegy netrápilo. Za dva dny odjíždějí a nejeli sem zbytečně. V den odjezdu začalo zase svítit Slunce a poslední proladění pásma FM ukázalo, že příjmové podmínky jdou zase nahoru. Objevily se i Kanárské ostrovy. Ale to už musela jít anténa dolů, nastalo balení a uklízení, poslední večeře a ve 21:30 odjezd taxíkem na letiště. O 3 hodiny později už bylo letadlo na cestě domů. Jasná noc s Měsícem v úplňku dovolila sledovat cestu. Při přeletu Kanárských ostrovů byla dobře vidět sopka Pico de Teide na Teneriffe. A zdola bylo slyšet také rádio. Naši cestovatelé si vzali na palubu přijímač AR-3000 a jako anténa sloužil drát důmyslně schovaný v rukávech Udovy košile. Aby vyloučili rušení oscilátorem přijímače, omezili se na ladění jen do kmitočtu 97.3 MHz. Při přeletu francouzské Bretaně krátce vyzkoušeli příjem britské BBC. Po dvou týdnech v  tropickém podnebí se vrátili do deštivé a větrné Evropy s teplotou mírně nad bodem mrazu.

Matthias Hronsteiner a Udo Deutscher vypracovali obsáhlý FM bandscan, který bude vystaven na internetové klubové stránce CSDXC: www.dx.cz.

 

FM bandscan
  QRG ITU Programmname       Sender        Bemerkungen
----------------------------------------------------------------------------------------
 87,60 CPV R. Nacional        Monte Verde
 87,80 CNR Cadena Dial        La Laguna       //88.90
 87,90 CNR R. TV Las Arenas     Mogán-San Fernando
 88,00 CNR R. Sintonia Fuerteventura La Oliva
 88,40 GNB RDP Africa        Nhacra
 88,50 CNR Anfi R.          El Tablero
 88,55 GUI RTG            Conakry?       or 88,53? sometimes //94.90
 88,70 WST unid           Dakhla        afrikanisches px
 88,80 MDR TSF R. Jornal       Funchal
 88,90 CNR Cadena Dial        San Sebastian/Gomera //87.80
 88,90 WST unid           Boujdour       afrik./franz. px
 89,00 GMB RFI Banjul
 89,00 CNR R. Einstein        El Tablero      deutschsprachiges px
 89,20 CNR RNE 3           Pozo de Nieves    //89.50
 89,40 CNR R. Burgado Sur      Guia de Isora
 89,50 CNR RNE 3                      //89.20, tx?
 89,60 MDR R. Zarco         Machico
 89,70 CPV R. Nacional        Monte Cural
 89,80 CNR R. Buenas Nuevas     Las Palmas
 89,90 SRL RFI            Freetown
 90,00 CNR RNE 3           Izana
 90,10 WST unid           Boukraa
 90,20 MDR RDP 1           Punta do Pargo
 90,30 SEN Nostalgie         Dakar
 90,40 CNR COPE R. Ecca       Teror
 90,60 CNR Onda Marina Tenerife   Tacoronte
 90,90    unid                      franz./afrik. px
 91,00 MTN unid                      nonstop Koran-Gesang, arab.
 91,00 CNR R. Europa FM       Mogán-San Fernando
 91,10 CNR UR Radio Lé Tropical   Santa Cruz de Tenerife
 91,40 GMB GRTS           Banjul?
 91,40 CNR Hit Radio Tenerife    Tacoronte
 91,50 SEN RFI            Kaolack
 91,50 GNB Radiodifusao Nacional
 91,50 CNR unid                      not listed,"Tenerife"erwähnt
 91,60 CPV R. Nacional Monte Tchota
 91,70 SEN Sud FM                     ID
 91,80 WST unid           Dakhla        afrikanisches px, Koran
 92,00 SEN RTS Chaine Regionale   Tambacounda
 92,10 SEN unid                      //92.50
 92,20 CNR Onda Islena Noroeste   Gáldar
 92,30 CNR RNE 1           Izana
 92,40 SEN unid                      franz. px
 92,50 SEN unid                      //92.10
 92,60 CNR RNE Clasicá        Los Cristianos    Klassik-mx//96.20
 92,70 CNR OCR Radio Isla Bonita   Santa Cruz de la Palma
 92,80    unid                      franz./afrik. px
 92,90 CPV R. Comercial                  //99.90, stereo, tx?
 93,00    unid                       Leerträger mit O=3
 93,00 CNR R. Onda Aleman      Playa del Inglés   deutsches Touristen-px
 93,10 CPV unid                      zerhacktes Signal
 93,10 CNR Onda Centro        Santa Brígida
 93,20 WST unid           Boukraa        afrikanisches px
 93,20 CNR Cadena 40 Principales   Santa Cruz de Tenerife
 93,30 CNR Radio Litoral       Arrecife
 93,40 WST unid           Tan Tan        afrikanisches px
 93,40 CNR RTI - R.Tele Insular   Mogán-San Fernando
 93,50 CNR Antena de Canarias    Santiago del Teide
 93,70 GNB Radiodifusao Nacional              Bissau erwähnt
 93,90 CPV RDP Africa        Sao Vicente
 94,00 RFI nur Ougadougou gelistet
 94,00 CNR Onda Cero Teide Radio   Santa Cruz de Tenerife
 94,10    unid                      afrikanisches px
 94,10 CPV Em. Cristao R.Nova    Monte Vermelho    christliches px
 94,10 MDR Antena 3         Pico de Arieiro    with RDS, RDP 2 listed
 94,40 WST unid           Aw-Sard
 94,40 CNR Radio 21         Tacoronte
 94,50 SEN R. Senegal                   zeitweise deutsches px!
 94,70 GNB RFI Bissau
 94,80 CNR Radio Sol         Mogán-San Fernando  with RDS
 94,90 GUI RTG            Conakry?       sometimes //88.55
 94,90 CPV Em. Cristao R. Nova               tx?
 95,10 CPV RDP Africa        Monte Tropetona
 95,20 SEN RTS Chaine Regionale              sometimes //95.70
 95,10 CPV RDP Africa        Monte Tropetona
 95,20 SEN RTS Chaine Regionale              sometimes //95.70
 95,30 CNR Radio Unión        Santa Cruz de Tenerife
 95,40    unid
 95,50 MDR RDP 1           Pico de Arieiro
 95,60 SEN Sud FM          Ziguinchor      #//98.50!
 95,70 SEN RTS Chaine Nationale   Dakar         sometimes //95.20
 95,90 CNR Cadena SER                   with RDS; not listed 
 96,00 CNR R. 3000          Pedrazo        engl. und deutsche Schlager
 96,10 CPV R. Comercial       Punta Rachada
 96,10 CPV Mosteiros FM       Fogo         //97.30, not listed
 96,10 MTN R. Mauretanie                  tent, //96.70
 96,20 CNR RNE Clasicá        Izana         Klassik-mx//92.60
 96,30 SEN RTS Chaine Regionale   Saint-Louis
 96,30    unid                      afrik. px
 96,40 POR RDP 1           Gardunha-Fundao    port.
 96,50 CNR Onda Real         Telde
 96,60 WST unid           Tan Tan        afrik./franz. px
 96,70 MTN R. Mauretanie       Kiffa
 97,00 MTN unid
 97,30 CPV Mosteiros FM       Fogo         //96.10, not listed
 97,30    unid
 97,50 CPV RDP Africa        Monte Cural      97.00 listed
 97,60 CNR Cadena SER                   with RDS, not listed
 97,70 CNR Radio TV Las Arenas    San Nicolás      Heavy Metal-mx
 97,80 CNR unid           Valle de la Gran Rey? tx listed as planned
 97,80 CPV unid                      Richtung SW, Fogo?
 97,90 SEN RTS Chaine Regionale   Kaolack
 97,90 AZR RDP Centro Reg. Açores  Pico da Barossa    ID as "RDP"
 98,00 MTN R. Mauretanie       Nouackchott      or Noudhibou
 98,00 GNB Radiodifusao Nacional              Guinea-Bissau erw.
 98,10 CPV R. Nacional        Praia
 98,20 CNR SWR 4           Playa del Inglés   Relais CNR, R. Rondo listed
 98,50 SEN Sud FM          Dakar
 98,60 GMB GRTS           Banjul?        westafrik. mx
 98,70 CNR unid                      starker Leerträger, Ri. N
 98,80 CNR unid                      Ri. N
 98,90    unid                      afrik. pop-mx
 99,00 SEN Walf FM          Dakar         stereo, RDS-Laufband
 99,00    unid
 99,10 CPV Em. Cristao R.Nova    Monte Tropetona
 99,20 CNR Radio Isla Tenerife    Santa Cruz de Tenerife
 99,30 CPV RFI            Praia
 99,50 CNR COPE R.Ecca La Palma   Santa Cruz de la Palma
 99,60    unid
 99,60 CNR Cadena 40         Maspalomas      Onda 40 u. Maspalomas erw.
 99,70 SEN RFI            Saint-Louis
 99,90 CPV R. Comercial       Sal          local tx, sometimes off air
 99,90 WST unid           Tan Tan        nur bei Ausfall R. Comercial
100,00    unid
100,00 CNR Onda Cero Radio      Adeje
100,20    unid
100,40 CNR Anfi R.          San Augustin     deutsches Touristen-px
100,50 MDR RDP 1           Pico do Castelo
100,60 SEN unid                      Korangesang
100,70 CPV RFI            Mindelo
100,70 CNR Onda Marina Tenerife   Arona
100,80 SEN unid                      afrik. mx, stereo
101,00 CNR Radio Mix 101 FM     Playa del Inglés   deutsches Touristen-px
101,10 CNR Cadena SER        La Laguna
101,20 WST unid           Aw-Sard        afrik. px
101,40 SEN Walf FM          Kaolack        //99.00
101,40 CNR Cadena Dial G. Canaria  Telde
101,50 CNR Cadena SER 1 R. Activa  Santa Cruz de Tenerife
101,60 CPV Em. Cristao R. Nova    Monte Tchota     christliches px
101,70    unid                      afrik. px
101,90 MDR RDP 1           Paul da Serra
102,00 SEN Africa No. 1       Dakar
102,10 WST unid           Bir Anzarane     afrik. mx
102,20 CNR unid           Maspalomas?      span./schwed. Touristen-px
102,20    unid                      afrik. px
102,50 CNR R. Paraíso Gran Canaria  Las Palmas
102,70 CNR RNE 1           El Paso
102,80    unid                      ans: "Musik FM and stereo"
102,80 WST unid Mahbes engl. pop-mx, Richtung NE
103,00 CPV R. Nacional                   tx?
103,00 SEN R. Senegal International            ID
103,20 CNR unid                      2 planned tx listed
103,30 CNR COPE R.Ecca Tenerife   Guia de Isora
103,40 SEN Oxyjeunes
103,50 CNR Radio Vallehermoso    Valle de la Gran Rey
103,60 CNR Radio Tiempo       Granadilla de Abona
104,00 SRL Kiss FM          Freetown
104,00 CNR RNE 5           Los Cristianos    with RDS
104,10 CNR Radio Europa Lanzarote  Las Palmas
104,30 CPV Em. Cristao R. Nova    Monte Verde
104,40 CNR Mega Latina Radio     La Laguna
104,50 CNR R. Aguimes        Aguimes        with RDS
104,60 CNR Onda Sol Top R. Tenerife Güimar        Onda Libre erw.
104,70 CNR COPE R.Ecca Tenerife   Los Realejos
104,80 CNR Hit Radio Tamarán     Las Palmas
104,90 CNR Onda Interior Radio    Santa Cruz de Tenerife
105,00 CPV RDP Africa                   tx? not listed
105,00 CNR Hit Radio Tamarán     Maspalomas
105,10 POR TSF R. Jornal       Gardunha-Fundao    ID als "TSF"
105,20 CPV RDP Africa        Mindelo
105,60 SEN BBC WS          Dakar
105,60 CNR RNE 1           Los Cristianos    with RDS
105,70 CNR RNE 3           La Montaneta
105,80 CNR unid                      sehr schwach, Ri. NE
106,00 LBR RFI            Monrovia
106,10 SEN Energy FM         Dakar
106,30 WST unid           Tarfaja        afrik./franz. px, Koran
106,40 CPV Em. Cristao R. Nova    Sal          local tx, sometimes off air
106,50 CNR Cadena 100 Lanzarote   Arrecife
106,70 CNR unid           San Andres de Sauces? tx listed as planned
106,80 CNR Onda Cero Radio      Las Palmas
106,80 WST unid           Boukraa        Berbersprache
107,00 SEN "Temo FM"?
107,00 CNR Onda Común        La Laguna
107,10 AZR R. Horizonte       Ponta Delgada     port., Richtung Nord
107,20 CNR Radio Municipal Mogán   Mogán
107,40 CNR Radio Isora        Teijna de Isora    ID
107,60 CNR Radio Dunas        Maspalomas
107,90 CNR Radio Sur Adeje      Adeje         RDS-Laufband, 107.80 listed

Podle podkladů účastníků zpracoval a doplnil Karel Honzík

Radio revue 8/2002

se souhlasem Karla Honzíka přepsal a upravil pro web OK2KKW Matěj, OK1TEH

 

 

Obrázek inverze 14-28. února 2002 během zmiňované DX expedice (http://www.dxinfocentre.com/tropo_nat.html)

 

Obrázek inverze z EA7 směrem do D44 (zdroj: http://www.spaceweather.com/index.cgi?month=06&day=08&year=2006&view=view)

Další odkazy:

http://www.ok2kkw.com/d44tddx.htm Série mimořádných DX spojení do D44

http://www.vhfdx.net/sum2005.html  Known QSO over 2800 km via Tropo ducting

http://d4b.codan.ru/pictures.html D4B CONTEST STATION

http://www.caboverde24.com/webcam/ Cape Verde Live Web Cam, Santa Maria Beach , Sal island

http://www.df5ai.net/ArticlesDL/AtlanticTropoAug05/ATropoAug05.html 144 MHz Long Distance Radio Propagation from Western Europe into the Atlantic Ocean

http://www.df5ai.net/Material/articles3.html#PaperAtlanticTropo2005 Hadley Cell Propagation

http://www.ukwtv.de/de/reflexion/aktuelle/r173/r173.pdf  Bericht zur DXpedition auf den Kapverdischen Inseln