Jaké kabely a konektory na domácí instalaci antén pro 144 a 432MHz:

Z odpovědi jednomu amatérovi, který se na mne obrátil se žádostí o radu. Protože by to mohlo být užitečné i někomu dalšímu, dávám to na web.

 

Než budeš něco kupovat, zkus kabel RF400. Je stejně tlustý jako RG213, ale s pěnou a tím i menším útlumem. Používají ho wifisti na 6GHz. Ačkoli má stejný průměr, je na něj jiný konektor (protože má větší průměr centrálního vodiče kvůli pěnovému dielektriku. Pěna má menší dielektrickou konstantu). Jak dlouhý by ten kabel měl být? Máme i nějaké zbytky. 

Konektory: PL konektory horko těžko vyhoví max na 2m, výše už ne. Souvisí to útlumem daným nepřizpůsobením. PL konektory nemají definovanou impedanci a běžně tedy mají cca 30 Ohm. To vytváří odraz a dodatečný útlum. N konektory "tatínek" obvykle nejsou problematické. Vždy však platí pravidlo správný konektor na správný kabel. Další otázka je dielektrikum konektoru - pokud neplánuješ více, než 100W, stačí nějaké levné konektory na daný kabel. U levných konektorů není dielektrikum teflonové, pokud budeš používat QRO, dielektrikem konektoru by měl být teflon. Levné (a nic moc kvalitní) konektory koupíš běžně, někdy mají i konektory kvalitní (tatínky). Zkus třeba tady https://www.rasel.cz/, nebo si najdi nějakého dodavatele na Moravě. Nebo napiš OK1VOX. Zastupuje tady německý https://www.telegaertner.com/  To není výrobce těch nejšpičkovějších konektorů, ale není to low cost Čína. Honza OK1VOX jezdí s OL4C, telefon z hlavy neznám.

 
Horší je to s N konektory "maminka". tam je alfou a omegou kvality kleštinka v konektoru. Viz https://www.ok2kkw.com/00000104/info/n_konektory/n_konektory_cz.htm  podařilo se mi domluvit s čínskou panenkou výrobu fakt kvalitních konektorů - panelových, na děliče a antény. Bohužel u amatérských zařízení jsou "samičí" N konektory většinou šunty - a Wimo prodává antény s konektory dost mizernými... O tom děliči ani nemluvě. Ale jinde to není lepší.Nedělej si iluze. Dobré N konektory s teflonem a kvalitní kleštinkou vydrží na 144MHz kilowatt, na 432 cca 800W. 

Pokud chceš navázat na mé čínské kontakty, zkus se podívat a napsat na https://www.elecbee.com/en-25-rf-coaxial-connector/en-33-n-type-connector a chtěj konektory Female with beryllium copper spring collet. Já jsem komunikoval  se slečnou Monicou (příloha). Udělali mi je za příplatek cca 1,5USD/ks oproti běžným teflonovým.

Jiná varianta je koupit to v USA - já kupuji přes www.farnell.cz  případně u amerického zastoupení Amphenolu přes Pardubice http://www.rothsware.cz/  Suhner, Amphenol, Spinner, Rosenberger, Huber-Suhner  je prakticky vždy OK, pokud je jméno firmy uvedeno na konektoru. Pokud ne reklamuj to.Já jsem s reklamací blbých neznačkových konektorů neměl problém. Všechny výše uvedené konektory mají pájený střední pin. Problém s pájením není ani u kabelů s hliníkovým středním vodičem, který je poměděný.Hliník víc vydrží, než celoměděný střední vodič koaxu. Dánská firma Cabelcon se specializuje na celohliníkové kabely a jejich konektory mají patentovanou konstrukci používající silonu podobné plastové vložky, které fungují jako pero a udržují kleštinu pod stálým tlakem, i když hliník "teče" Jsou super, ale stojí "raketu"... U nás je koupíš třeba u "Conrad.cz 

Konektor se na kabelu samozřejmě nesmí viklat... Možná, že to způsobuje konstrukce konektoru s mizernou gumičkou na vnějším plášti koaxu. Pokud tomu tak je, použij jiný konektor. Konektor N na kabel se vždy utahuje "na krev". Pořiď si pořádné klíče (šestihrany bývají nemetrické), případně kvalitní francouzák. Teprve potom se konektor na kabelu změří na útlum odrazu (přizpůsobení). Mělo by to být mezi 26 až 30dB. Potom se na konektor natáhne teplem smrštitelná bužírka s lepidlem uvnitř. Celkem o délce asi tak 2x delší než samotný konektor. Ohřátím bužírky se zmenší její průměr, přilne na konektor i kabel a vodotěsné lepidlo zabrání vnikání vlhkosti. 
https://www.foxel.cz/smrstovaci-buzirky/smrstovaci-buzirka-s-lepidlem-strednesilna/  Používám teplovzdušnou "pistoli" na opalování barvy.

Kabel pro vnější montáž by měl být vždy černý a plášť z polyetylénu. Je to z důvodu degradace ostatních plastů UV zářením od Sluníčka. Dtto bacha na kabely od antén k děličům. Co se týče antén -nedělej si žádné iluze, pokud koupíš komerční výrobky - například jejich konektory bývají mizerné. Já osobně raději antény vyrábím a inspiruji se u www.dg7ybn.de .Pokud si nejseš jist,zda montuješ konektor na kabel správně, pošli konektor (nebo dva) a kus kabelu a já je namontuju (a udělám ti tak propojovací kabel - třeba mezi transceiverem a PA) No a potom si můžeš konektor(y) z toho kabelu vykuchat a budeš vidět, jak jsou namontovány.

Dobře to umí každý, kdo někdy dělal výstavbu GSM sitů pro mobilní operátory.

vpz