Proč jsme zase nejeli do Gajowa?

Ačkoli se ostatní OK radioamatéři rozplývají chválou nad setkáním v Gajowě, my jsme tam zatím nikdy nebyli, i když nás Staszek SP6MLK zval, ještě než připravil první ročník tohoto setkání. A to i když se s ním znám celá desetiletí a v polském prostředí se cítím jako doma, protože jsem v SP pár let pracoval. Proč?

Především je nutno říci, že Staszek je opravdu výborný organizátor podobných akcí. Celou řadu let připravoval SP VKV setkání v Zielenci a vždy všechno klapalo výborně. Potom se ale něco stalo, pánové v SP6 se nedohodli a Staszek se trochu natruc dohodl s Henrykem SP6GWN, že udělají konkurenční akci k Zielenci. Výsledek je setkání v Gajowě. Staszek SP6MLK organizovat takové věci umí.

Když jsem začal jezdit do Polska na jejich VKV setkání do SP6 (tehdy ještě bylo to setkání jedno), překvapilo mne, že nikde nevidím SP6GWN. I Henryka znám léta a ještě za minulého režimu jsem mu (na pozvání) vozil (prakticky zadarmo) nové elektronky HT323 (ekv.2C39BA) pro jeho první 23cm EME testy. V té době jsem se také seznámil s druhým Staszkem SP6GWB. Když jsem se tedy sháněl po Henrykovi (asi v roce 2010?) bylo mi řečeno, že do Zielence nejezdí a s ostatními radioamatéry z Klodzké komunity se prakticky nepotkává. Řekl jsem si, že je to jejich věc a dál jsem se do toho nerýpal. Až později jsem se dozvěděl, že SP6GWN údajně spolupracoval před r.1989 s tamní STB. Pramenila snad ta věc narušených vztahů k ostatním SP6 z toho? Nevím, nesoudím.

O to víc mne negativně překvapila bombastická reklama na první setkání v Gajowě - na silné výrazy typu "Aral - alles super" jsem opravdu citlivý a když jsem se dozvěděl, že má jít o nové "integrační setkání", naštvalo mne to. Není třeba nic integrovat - lidé se znají, někteří k sobě mají blíže, někteří dále - a tady bylo desetiletí zavedené srpnové setkání v Zielenci. A dokonce - jako úmyslně - bylo setkání v Gajowě přesně ve stejném termínu, jako další VKV setkání v SP3! Tady nejde o integraci, ale o dezintegraci a obávám se, že jen pro posílení ega SP6GWN. A když jsem Henryka později viděl na Studnici, kde dělal, že mne nezná, došlo mi, jak vrána k vráně sedá. Asi se naši přátelé z OK-VHF Clubu přičinili. A současný název, kdy se z amatérského setkání udělalo "symposium" moje negativní dojmy z velkohubé reklamy jen posílilo.

Nu, nevadí, nemusíme být všude, však OK VKV radioamatéři měli v Gajowě i letos dostatečné zastoupení, navíc je ten termín pro mne pracovně už několik let dost nešikovný (a pro syna padal v minulých letech navíc do zkouškového období na ČVUT). Raději tedy zase zajedeme v srpnu mezi přátele do SP6 (letos bude to tradiční VKV setkání ne v Zielenci, ale v Morawě JO80JG). Narozdíl od jiných nemáme potřebu se nikterak předvádět ani dostávat diplomy za česko-polskou spolupráci na VKV pásmech. Ta totiž existuje nezávisle na "integračním symposiu" a  nějaký papír na ní nic nezmění.

73 OK1VPZ