---------- Původní zpráva ----------
Od: Tomas Krejca <ok1dxd{zavináč}seznam.cz>
Komu: o.... ok1teh{zavináč}seznam.cz ....
Datum: 2. 11. 2015 20:45:21
Předmět: UBX M8030, aneb disciplinovaný oscilátor ještě jednou...
 

NZ Boys,
nejen pro mikrovlnná zařízení, ale pro celou řadu měřáků je dobré mít doma přesný referenční normal 10MHz. Řešení kromě rubidiového normálu je XCO zavěšený na přesný kmitočet GPS. Standardní GPS modul mívá výstup 1Hz, ale to je pro zavěšení PLL příliš pomalé a nestabilní. Před časem byly na eBay k mání moduly Trimble GPS a Motorola s 10kHz výstupem, ale už nejsou, nebo za 1500Kč a více... Naštěstí existuje švýcarská firma U-blox, která vyrábí pestrou škálu GPS modulů (resp. hybridních IO) z nich některé umí posílat FRQ 1Hz-10MHz, takže je lze přes celkem jednoduchý PLL závěs s XOR hradlem napojit na VCXO (OCXO) a získat tak přesný a kvalitní signál (původní signál s GPS má vysoký fázový šum a občas lehce poskakuje, tak jak se modulu zjevují jednotlivé GPS satelity, takže napřímo (bez "handover") oscilátoru je to nepoužitelné. Pokud se ovšem povede, tak přesnost FRQ je ještě o dva řády lepší, než má rubidiový normál (na GPS satelitech je lepší cesiový normál) - pro lepší představu to po vynásobení na 10GHz dá přesnost asi 0,05Hz, takže "dostačující" :)

Tuhle jsem na eBay koupil za příjemných 22USD i s dopravou GPS modul založený na UBX M8030 (spolu s ANT v placaté krabičce o průměru cca 6cm z nějaké řidící jednotky pro dron), který kromě time pulse výstupu umí i přímo řídit VCXO (!), takže netřeba další PLL obvody viz obr.  a dokumentace v příloze. Modul je velmi citlivý - GPS lock dosáhne, i když ho mám v místnosti položený na stole vedle NB. Není nezajímavé, že modul má dva RX, oba na SDR technologii... Zatím jsem nikde nenašel prodrobný design a  výrobce bližší popis posílá jen na vyžádání, nicméně by to řešilo přesnou FRQ jednou a provždy. 

Takže další zábava na dlouhé zimní večery :)
73 de OK1DXD

PS: Ještě pochopitelně nemám hotový ani prototyp, čekám až mi U-blox pošle další dokumentaci, protože z té, co je běžně dostupná na webu, není uplně zřejmé jak se M8030 programuje, takže zatím to je  jen jako zajímavý koncept, který bude potřeba vyzkoušet. U-blox dělá hotový modul M8F s celým řešením, tedy i VCXO, ale ten stojí asi 300USD a není k mání v obvyklé distribuci, tedy když jich nekoupíš rovnou 100ks a pod... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obrázek klikni. Více tady.