Nezávislé webové stránky OK2KKW slaví své narozeniny!

Dne 15.srpna 2007 je to právě 7 let od chvíle, kdy jsme spustili webové stránky našeho klubu. Protože sedm let je na dnešním, překotně se rozvíjejícím internetu už poměrně dlouhá doba, dovolíme si trochu zavzpomínat.

Tyto stránky jsme kdysi spustili s cílem zpopularizovat radioamatérský VKV provoz v České republice (a měli jsme přitom na mysli ten dosud nepřekonaný styl bývalé VKV rubriky v Amatérském radiu, kterou celá léta vedl OK1VR), ale mimo to jednoduše o sobě dát něco vědět a v neposlední řadě přilákat k VKV závodění mladé operátory a omladit tak contestový tým OK2KKW. A v neposlední řadě seznámit mladé radioamatéry s minulostí radioamatérského provozu na VKV, minulosti celé radioamatérské komunity  v OK, pokusit se zmapovat kroky těch, kteří se první vydali na obtížnou, ale vzrušující cestu provozu na VKV.

Zatímco ty úkoly dva a tři se v podstatě povedly, tak to, jak jsme dosud plnili ten první a poslední úkol, raději ponecháme na vašem vlastním posouzení. Samozřejmě, že jsme se na této cestě nemohli vyhnout i temným stránkám české a moravské radioamatérské historie, jako je například spolupráce některých radioamatérů s bolševickou STB, podvůdky a podvody některých lidí na jejich cestě za vítězstvím ve VKV závodech za každou cenu, okolnosti vzniku i současnosti spolku ČRK, který vyrostl z nedemokratických svazarmovských kořenů, a j. Výsledkem bylo, že jsme si za tuto činnost získali bohužel i mnoho nepřátel, kteří neunesli zveřejnění informací, ke kterým se na našich stránkách mohl dostat každý. Je to škoda. Ale taková už je historie i současnost radioamatérského provozu v OK. Ne vše je čisté, ne vše je svobodné a demokratické. Se svobodou projevu se snaží naše společnost žít už 17 let a stále jí to moc nejde. Lidé zkrátka nechtějí slyšet někdy dost drsnou skutečnost a raději všechny potíže zahalují do třpytu pozlátka. V našem sportu, či koníčku ale naštěstí  nejde o život a tak si takové natírání na růžovo můžeme občas  dovolit i my. Přesto od nás i nadále (stejně jako v minulosti) nečekejte jen pozitivní zprávy. Někdy je třeba nazvat věci pravými jmény a ukázat prstem. Pro další období se ale budeme snažit o méně konfrontační tón a více spolupráce. Pokud ovšem na té druhé straně najdeme rovněž alespoň stopy nějaké vstřícnosti a nikoli pouze nenávist jako doposud. Uvidíme...

Ale nechme filosofování a vzpomeňme alespoň několika mezníků. Naše zprávy v prvním roce existence tohoto webu byly dost stručné. Také si je v té době zas tak mnoho radioamatérů nečetlo. Nicméně časem se počet návštěv stále zvětšoval, naše stránky objevovali a stále objevují noví a noví návštěvníci. Nikoli pouze z OK a OM, ale díky jejich anglické variantě také ze zahraničí. Vzpomeňme alespoň několik dat týkající se vývoje návštěvnosti. Dva z těch historických grafů vypadaly například takto:

                        

V roce 2005 jsme za celý rok měli už zhruba 100 000 návštěv. Následující rok se návštěvnost opět téměř zdojnásobila a až potom se dosud strmě stoupající křivka návštěvnosti začala pomalu zakulacovat - zkrátka VKV radioamatérů je v OK a OM konečný počet a proto  v posledních dvou letech návštěvnost už tak rychle neroste - i když roste dál a dál.

Začátkem léta 2006 jsme přečkali hackerský útok. Dotyčný na naše stránky sice neproniknul, ale za pár dnů jeho útoků nám na našem počítadlu natočil více, jak 300 000 "návštěv". Proto jsme také v roce 2006 už další graf přírůstků návštěvnosti nedělali, hi. 

A tak se budete muset spokojit s konstatováním, že od srpna 2006 do srpna 2007 jsme opět zaznamenali okolo čtvrt milionu návštěv. Například jen poslední měsíc vypadal takto:

Před pár měsíci nás navíc napadlo, že bychom mohli udělat srovnání s ostatními hojně navštěvovanými OK radioamatérskými stránkami s VKV tematikou. Srovnání za poslední 3 měsíce dopadlo následovně:

(poznámka: počty návštěv uvedených konkurenčních webů jsme zjišťovali zde, zde a zde)

Pokud se tedy říká, že web OK2KKW je nejnavštěvovanější český radioamatérský web s VKV zaměřením, asi na tom něco bude, hi. Pochopitelně, těší nás to. Je to ovšem také dost velká zátěž - nebudeme lhát, když sdělíme, že to stojí pár hodin práce každý den. Naštěstí se o tu práci dělíme dva a další lidé nám pomáhají. Problémem není, co do "News" našich stránek každý, nebo každý druhý den dávat. Svět radioamatérského VKV provozu je totiž tak nabitý událostmi, že někdy nevíme, s čím naše čtenáře seznámit hned, a co může ještě chvíli počkat. Problémem je jenom to, kde na tuhle redakční práci na každodenní tvorbě těchto stránek vzít čas...

Pomůžete proto nejen nám, ale i celé české radioamatérské komunitě, pokud vaše zprávy s radioamatérskou tematikou dáte na své vlastní stránky a pošlete nám stručné upozornění. Někteří z vás to již dělají, ostatní bychom o to chtěli požádat dnes. Stránky OK2KKW, ať už se to některým lidem z ČRK líbi, nebo ne,  si prostě vydobyly určité postavení na české radioamatérské scéně. Nikoli pro nějakou pofidérní "slávu" našeho klubu, ale zkrátka proto,že vás jejich obsah, zajímá. Tyhle stránky jsou tady zkrátka pro vás a my jejich návštěvnost cítíme jako závazek.

Děkujeme vám proto za vaši přízeň! Budeme se snažit i nadále přinášet aktuální zprávy ze světa radioamatérského VKV provozu. Provozu, který je stále tak neuvěřitelně bohatý, fascinující a přitom náročný. Provozu, o kterém musíte pro dosažení úspěchu něco vědět a umět, nikoli pouze natáhnout kus drátu a dělat s QRP zařízením DXy, jak je tomu na některých krátkovlnných pásmech. Ponechte tedy KV pásma těm, koho to zajímá, ostříleným borcům, které už nic nové nezajímá, jakož i věčným začátečníkům a pojďte raději na VKV - o co je to na VKV a zejména na jeho vyšších pásmech obtížnější, o to větší uspokojení to přináší. Budeme se snažit vám v tomto přechodu od jednoduchého ke složitějšímu být nápomocni.

Hezké zážitky na VKV pásmech vám přejí OK1TEH a OK1VPZ