6cm is over

Srovnejte prosím obsah tohoto Rozhodnutí EU  se Všeobecným oprávněním (VO) ČTÚ, ve kterém ČTÚ ve své obvyklé snaze vyjít co nejvíce wifistům vstříc, jim kvapně umožnil provozovat kmitočtové pásmo 6cm i přes segment mezinárodně alokovaný amatérské radiokomunikační službě, aniž by vyčkal rozhodnutí EU, která o tomto záměru jednala a nyní pro tento účel nyní mezinárodně zkoordinovala pásmo 5945 až 9425MHz.

ČTÚ před vydáním tohoto VO pochopitelně tento záměr zveřejnila, ale ve veřejné konzultaci - viz tady - zcela podle očekávání, ČRK podal pouze bezzubý formální požadavek, který nebyl dostatečně vyargumentován a podpořen a proto nemohl uspět. Pokud by se do toho ČRK ovšem opřel a k vyjednávání přitáhnul fundované lidi - především z IARU a ITU - dalo se pravděpodobně dosáhnout toho, že se počkalo na (již tehdy projednávanou) kmitočtovou alokaci, kterou vydala EU (viz výše). Jenže... jak známo, budoucnost radioamatérského provozu na VKV ČRK naprosto nezajímá. A v další veřejné konzultaci k této věci již ČRK jen poslušně mlčel.

Není přitom od věci vědět, že toto rozšíření WIFI o kmitočtový úsek 5725 až 5850 MHz, dle platného VO (Všeobecné oprávnění) – POZORNENÍ pro účely RLAN (WIFI) v EU HARMONIZOVÁNO!

S poukazem na tento fakt a možnost zapojení lobby, které ČRK má, ať už v Bruselu, IARU a ITU jsme o pásmo 6cm jistě nemuseli přijít. Jakákoli současná snaha je ale již zbytečná,  protože již v současnosti prodávaná technologie pro „povolené“ pásmo 5400 až 5725 umožňuje nastavit kmitočty v pásmu vyšším, než 5725MHz, takže by se takové opatření minulo účinkem. Wifisti tyhle kmitočty samozřejmě už používají a používat budou. Můžeme si za pásmo 6cm už jen objednat zádušní mši... Tnx ČRK! Také 9cm jsou už prakticky zničené, i když jsme předtím s ČTÚ dohodli jeho zachování. Jenže šéfstvo ČRK se neřídí heslem "co", ale "kdo". Která VKV pásma nám za blahosklonného mlčení ČRK seberou komerční provozovatelé příště?

vpz

24.6.2021