Úprava PTT u kW PA Tajfun

Tento výkonový zesilovač vyrábí VH Electronics v Nové Dubnici na Slovensku. Mezi ostatními výrobky renomovanějších firem vyniká zejména malou hmotností a malými rozměry, což jej činí velice oblíbeným zejména u těch radioamatérů, kteří se zúčastňují závodů z přechodných QTH, nebo u expedičních výprav do exotických zemí, kde je používán pro EME provoz. Je oblíbený zvláště tam, kde je zapotřebí dlouhodobý výkon, spolehlivost a funkce i při vysokých teplotách okolí. Jde tedy rozhodně o kvalitní výrobek, který na trhu získal oprávněnou popularitu a reprezentuje slovenské radioamatéry i slovenský průmysl.

Nicméně i velmi dobrý výrobek může mít nějaké ty mouchy. Jeho výrobci však slouží ke cti, že je schopen pružně reagovat na požadavky zákazníků a tak jsme - i když to nebylo nabízeno ve standardní výbavě - dostali verzi s jedním anténním relé a vyvedeným koaxiálním portem pro přijímač (tzv. "dvouvýfuková verze"). A tento PA jsme také v klubu několik let úspěšně používali. Takže na první pohled plně úspěšná historie. Jenže...

Během stavění zařízení na telegrafní MMC jsme byli postaveni před fakt, že v případě paralelně spojených vstupů PTT dvou koncových zesilovačů se jeden zaklíčoval, ale druhý ne. Tedy přesně řečeno - Tajfun ne. Proč? Při zkratu PTT vstupu na zem se zaklíčovaly oba zesilovače. Jenže bipolární tranzistor, použitý jako výstup klíčování PTT v sekvenceru, je studený a studený je i Tajfun (přes noc v autě ve výši 1000m nad mořem vystydnul pořádně). A saturační napětí toho tranzistoru KF508 (2N1711) v sekvenceru bylo okolo 0,6V, něco přidal i ochranný odpor v emitoru a problém byl na světě. A PTT vstup Tajfunu potřeboval pro sepnutí méně, než 0,5V. A k dispozici bylo 0,7V... A ani vhodné malé relé, ani FET na kopci k dispozici nebyl. No, nějak jsme to nakonec udělali, ale chlubit bych se tím řešením nechtěl :-).

Úkol tedy zněl jasně - jak zajistit, aby se problém neopakoval. Na straně sekvenceru v budiči je to jasné - už před časem jsem doporučil, aby na PTT výstupu sekvenceru byl FET (s malým saturačním napětím) a nikoli bipolární tranzistor. Proto zde najdete na uvedeném místě tranzistor BS170. Ale co když bude budič PTT jiný? Něco se tedy musí udělat i s PA - samozřejmě nejjednodušším a nejlepším řešením by byl vstup PTT s PNP tranzistorem (nebo P-FETem), jehož báze (hradlo) se tahá od plusu k zemi - v takovém případě může být PA sepnut i tak, že vstupní napětí bude mnohem vyšší, než u daného zařízení -  například 6V a není třeba spínání PTT až k zemi. Anebo použít CMOS hradlo s 12V napájením, anebo... jenže zasahovat do hotového zařízení je složitější, snažit se něco "přebastlit" na hotové desce plošných spojů se SMD součástkami je fuj. Takže musíme vařit z toho, co je už "uvařeno". Nejprve se tedy podívejme na schema obvodu PTT na vstupu PA Tajfun:

Řešení je jednoduché: vyměnit vstupní bipolární tranzistor za FET s N vodivostí, který potřebuje k sepnutí na hradle cca +2V (při uzemněném emitoru - source). Na kolektoru (drain) toho FETu musí být v sepnutém stavu méně, než cca 0,8V (protože je tam připojen jeden ze vstupů řídícího mikročipáku s napájením 3,3V). Zatímco druhou podmínku splní každý spínací FET, s ohledem na požadavek vstupního napětí je vhodné z dostupných FETů vybrat ten nejvhodnější. Z nabídky lokálního obchodu se součástkami jsme sáhli po FETu MMBT7002 ve stejném pouzdru (SOT23), jako původní bipolární tranzistor BCW66. Ostatní součástky není nutné měnit. Úkol je tedy teoreticky vyřešen - a zbývá jej reálně provést:

Sejmeme horní kryt zesilovače (4 velké samořezy v horních rozích předního a zadního panelu). Bude to vypadat asi takhle:

    

Demontujeme anténní relé (4 šroubky M3 okolo výstupního konektoru) a odpojíme N konektor na výstupu PA. Nyní je již vidět místo, kde je na ovládací desce plošného spoje umístěn vstupní tranzistor PTT. Vyměníme ho za vybraný FET s N vodivostí se stejným pouzdrem (SOT23).

PA znovu sestavíme a zkotrolujeme jeho funkci. PTT by teď mělo spínat už při poklesu vstupního ovládacího napětí na hodnotu okolo 1,6V. A je to hotové. Mimochodem: měřil jsem několik PA firmy BEKO a problém s PTT u nich byl stejný, jako u PA Tajfun...

Přeji Vám mnoho hezkých DX QSO na VKV pásmech!

73! ok1vpz