OK0EA

Maják OK0EA vlastně oslavil už více, jak 45 let úspěšného provozu. Svou činnost zahájil 1.dubna 1965 pod značkou OK1KVR/1 a stal se tím prvním nepřetržitě pracujícím OK majákem. Pracoval v pásmu 2m, 70cm i 23cm řadu let na Žalém (v tehdejším systému lokátorů HK28b) v Krkonoších, napájen jenom z akumulátorů. Po důkladné rekonstrukci v sedmdesátých letech, kdy dostal novou skříň i prakticky celou novou elektronickou část, dostal i novou značku OK0EA a přestěhoval se do jedné z Jestřábích bud na Zlatém návrší ve výšce 1400 m n.m. Ve zkušebním provozu zde pracoval k úplné spokojenosti několik let.

 

Pohled z rozhledny na Černé hoře 

Zařízení majáku OK1KVR/1 pro 70cm

 

V osmdesátých letech se díky dobrým vztahům tehdejší komise pro převaděče a majáky se Správou radiokomunikací Východní Čechy podařilo takřka nemožné - instalace majáku v objektu televizního vysílače Černá hora ve výšce 1355 m n.m. V takřka ideálních podmínkách s anténami 50m nad okolním terénem se teprve otevřely ideální možnosti sloužit co největšímu počtu zájemců. Za tento realizovaný nápad patří dík OK1VPZ, dík nás všech, kteří na VKV pracujeme doopravdy a maják nám dodnes opravdu slouží. Teprve v roce 1988 jsem tento krok řádně ocenil, Jestřábí boudy totiž zmizely z "povrchu zemského" a na Zlatém návrší po nich dnes zbyla jen zdupaná tráva. Dík vynikající poloze Černé hory je OK0EA slyšet prakticky po celých Čechách a při zlepšených podmínkách šíření po celé Evropě.

Na 2m byl jeho kmitočet 144,960 MHz, později 144,925 MHz a výkon byl jen 8mW, což odpovídá jednomu stupni S. Anténa byl vodorovně umístěný dipól ve směru vyzařování JZ. Na PA byl dvouhradlový MOSFET 40673. Bohužel při změně kmitočtů majáků na 2m změna na OK0EA provedena nebyla a maják je od té doby na 2m QRT.

(c) OK1AIY (2001)


Další informace o majáku OK0EA i dalších mikrovlnných aktivitách v Krkonoších najdete na webových stránkách klubu CB Jilemnice.

    (OK1TEH : informace o majáku ( jakož i update r.2010) publikovány ze souhlasem OK1AIY)