Maják OK0EA v pásmech 432 a 1296 MHz je (dočasně ?) mimo provoz.

Řada radioamatérů v průběhu Polního dne 2006 marně hledala na pásmu signál majáku OK0EA v pásmech 70 a 23 cm. Přestože (pravděpodobně částečně i na základě našeho tlaku) se ČRK nakonec rozhodl, že neuškodí VKV radioamatérům tak, jak měl původně v úmyslu a došlo tak k opětnému uzavření smlouvy s Českými radiokomunikacemi na pronájem místa na vysílači na Černé hoře v Krkonoších (společně s převaděčem OK0C), oba majáky jsou nyní bohužel víceméně vynuceně zdemontovány, protože toto zařízení neprošlo revizí na bezpečnost provozu, který byl ze strany ČRa vyžadován. Protože zařízení majáku OK0EA je již poměrně historické a dnešní bezpečnostní předpisy jsou velice náročné, zvažuje se nyní nejlepší cesta, jak toto zařízení zrekonstruovat, získat na něj výchozí revizi a následně jej vrátit na Černou horu, aby znovu mohlo sloužit všem evropským radioamatérům. Uvidíme, jak s tímto problémem ČRK, jakožto majitel tohoto zařízení naloží. Doufejme, že pozitivně a maják se ještě před koncem tohoto roku vrátí tak, kam patří - na pásmo!

Níže jsou, jako vzpomínka, uvedeny obrázky zdemontovaného zařízení OK0EA pro 432 a 1296 MHz. Majákové vysílače OK0EA pro vyšší pásma zatím zůstávají v provozu. Ve výstavbě je maják OK0EA pro pásmo 47GHz.

Více informacích o majácích OK0EA a OK0EL najdete zde, zde a zde. Další info zde, zde a zde.

Fotografie zdemontovaného majáku a jeho antén, prozatím ponechaných v prostoru mikrovlnných spojů na TV vysílači na Černé hoře.