OK1ANQ Silent key                                                                                                                                                               

Všem přátelům a známým s hlubokou lítostí v srdci oznamujeme, že nás po dlouhém boji s nepřízní osudu opustil vzácný Člověk, mimořádně skromný a obětavý přítel, vynikající konstruktér Karel Filip OK1ANQ.

Karel byl člověkem, na jehož konstruktérských schopnostech dlouho stála činnost Laboratoře Českých Radiokomunikací a na všech TV vysílačích budete ještě dlouho nacházet plody jeho práce, které řešily neobvyklé problémy, nad kterými zůstával stát rozum i těm nejerudovanějším domácím i zahraničním odborníkům. Jeho mimořádně hluboké znalosti VF techniky a sdělovací techniky obecně ho stavěly do role chodící encyklopedie VF techniky. Jeho konstrukce, i když na první pohled vypadaly jednoduše, byly vždy prostoupeny fundamentální znalostí věci a byly za všech okolností 100 % opakovatelné. Z Karlových radioamatérských konstrukcí vzpomeňme převaděč OK0N, který bez jediné poruchy sloužil 15 let a řadu transceiverů, transvertorů a výkonových zesilovačů používaných členy klubu OK1KSD. Pravděpodobně jeho poslední radioamatérskou konstrukcí byla spolupráce se mnou při hledání způsobu opakovatelné konstrukce a spolehlivého obvodového návrhu PA pro 23 cm s GI 7b. Bohužel již nedokončené zůstaly další radioamatérské projekty...

Ovšem vedle těchto technických znalostí je zapotřebí zdůraznit, že šlo o velice skromného člověka, který jako by ani nebyl z tohoto uspěchaného světa. Karel se vždy snažil nebýt nikomu na obtíž, a možná právě tato vlastnost mu nakonec způsobila to, že krutý svět mu způsobil takové osudové rány, a že zůstal ve svém soukromém životě s tíhou dlouhodobé nemoci prakticky sám, opuštěný vlastní rodinou.

Je pro mne o to bolestnější psát tento nekrolog, protože Karel byl mým přítelem a vynikajícím učitelem . V myslích nás všech, kteří jsme ho znali a vážili si ho, vzpomínka na něj se z našich myslí neztratí.

OK1VPZ

Praha, březen 2002