Letošní Polní den je minulostí.

Než vyjádřím své první dojmy pouhého přihlížejícího (po více, než dvou desetiletích jsem bohužel ze zdravotních důvodů nemohl vyjet na kopec), chtěl bych se všem soutěžícím za náš klub OK2KKW omluvit, že jsme letos neobsadili pásma 23 a 3 cm, kde nás mnozí z vás marně hledali. Důvodem je to, že jsem po operaci zad  dočasně částečně nemobilní, nemohl jsem proto jet na závod a tedy jsem také nemohl vzít auto s koulí, která je jedině schopné na patřičné místo umístit náš karavan, ze kterého tato pásma jezdíme. A pochopitelně se také nedostávalo v dalších autech dost místa a rukou k tomu, aby se na kopec všechno to haraburdí odvezlo.

Jak jsem viděl PD z Prahy v těch krátkých chvilkách, kdy jsem postál u zařízení? Signál OK2KKW z Krušných hor byl tady velice slabý, neporovnatelne slabší, než u jiných, zhruba stejně vzdálených stanic. Nové kilowattové trendy, které umožnují nové PP bohužel v klubu nemůžeme využívat z důvodu limitované, jednofázové energetické přípojky. Proto i v tomto PD jsme nedosáhli zdaleka tolik QSO, kolik bychom mohli.

Nicméně náš výsledek 900 QSO rozhodně nepovažuji za špatný - je vidět, že kluci i v lokálním rušení od OL7C dělali, co mohli. Také výsledek na 70cm, kde do počtu 400 spojení chyběla jen chvilka, je velmi dobrý!

Naše konkurence nás předběhla na dvoumetru, zatímco na 70cm s námi pouze držela krok a teprve vyhodnocení patrně ukáže, kdo závodil lépe. A také jsme zaznamenali, že OL4A patrně překonali svůj dosavadní rekord a skončili daleko přes (pro mnohé snový)  limit 1000 QSO. Také OL2R a další  se činili velmi dobře.

Pro mne, jako posluchače v Praze bylo (rozdal jsem po dvou tuctech spojení na dvoumetru i 70cm) příjemným zjištěním, že OL3Z už zdaleka tak neruší, jako v minulosti. Na jejich zařízení je patrný značný pokrok. Naproti tomu signál OK1KOB na 2m byl velice široký, i když nikoli extrémně silný - připomínal mi signál vyluzovaný obvykle z tranzistorového zesilovače s bipolárními tranzistory, buzeného "na futro".

Potěšil mne signál OK1AR, který i přes svoje potíže se zády se odhodlal a PD si úspěšně odjel a také OK1RF se svým profesionálním výkonem bez větších výkyvů. Na 70cm překvapil OK1NOR odněkud z Orlických hor, jehož signál tady v Praze byl přes 59+50dB ! Velmi silný signál na 70 cm měli v Praze také OM3W - rozhodně šlo o nejsilnější signál ze Slovenska na 70cm. Asi už chlapci konečně natáhli na svou kótu pořádně silné dráty.

Obecně se dá říci, že se průměrné výsledky soutěžících stanic velmi rychle zvedají - dřívější špička, potom dlouho, dlouho nic, je již dávnou minulostí. V letošním PD skutečně šlo o vyrovnaný zápas mezi nejméně desítkou výkonově, i operátorsky nadupaných stanic na obou nejpopulárnějších VKV pásmech. Nakonec potěšilo i počasí, které se po deštivém pátku konečně umoudřilo a většině OK stanic umožnilo odjet závod v pohodě.

Stručné informace o průběhu PD ve stanici OK2KKW jistě ještě přineseme. Ostatní postřehy dalších soutěžních stanic najdete brzy zde.

73  a na slyšenou ve VHF Contestu (a se mnou osobně, jak doufám, již v UHF Contestu 2005).

Vláďa OK1VPZ

v Praze 3.7.2005